V krajskom múzeu v Prešove predstavia kovačické insitné umenie
TASR
TASR

V krajskom múzeu v Prešove predstavia kovačické insitné umenie

Diela dvoch generácií umelcov, najmä zo srbskej Kovačice a Padiny, hlavných centier insitného umenia, predstaví výstava Svet kovačického insitného umenia v Krajskom múzeu v Prešove.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Dano Veselský

Prešov 16. februára (TASR) – Diela dvoch generácií umelcov, najmä zo srbskej Kovačice a Padiny, hlavných centier insitného umenia, predstaví výstava Svet kovačického insitného umenia v Krajskom múzeu v Prešove.

Účasť na vernisáži, ktorá sa uskutoční v pondelok (17. 2.) o 17.00 h v priestoroch Rákociho paláca prisľúbili aj samotní umelci. TASR o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Svetoznámy pojem

Pojem „kovačická insita“ je podľa historika umenia krajského múzea Jozefa Ridillu svetoznámy a použil ho už José Pijoan vo svojich desaťzväzkových Dejinách umenia z konca 60. rokov. Ide o fenomén takzvaného naivného maliarstva, ktoré sa rozvinulo v mestečku Kovačica v srbskom regióne Vojvodina. Už takmer štvrť tisícročia, od roku 1784, tam žije početná slovenská menšina.

„Z Kovačice sa stalo jedno z hlavných centier svetového insitného maliarstva vôbec, nielen európskeho. Dodnes však nepoznáme príčinu, prečo sa taká významná škola naivného maliarstva rozvinula práve tu,“ vysvetlil Ridilla.

Nesmútia za domovom, ale oslavujú ten nový

Slováci vo Vojvodine začali maľovať na konci 30. rokov 20. storočia. Vo svojich dielach podľa Ridillu nesmútia za starým domovom, ale oslavujú nový, srbský, kde mohli žiť v pokoji a v mieri. Hlavnou motiváciou ich tvorby sa tak stala snaha uchovať si spomienky na tradičný spôsob vidieckeho života v stále modernejšom svete.

„Každý insitný maliar má svoj vlastný výtvarný jazyk aj svojskú štylizáciu a jeho jednoduchý pohľad na skutočnosť vnáša akoby čistotu i do našich duší. Práve vďaka tomu je insitné umenie také fascinujúce,“ povedal Ridilla.

Putovná výstava

Kurátorka výstavy Mária Raspirová koncipovala projekt ako putovnú výstavu po Slovensku. Doteraz ju mali možnosť vidieť diváci v Detve, Banskej Bystrici, Zvolene, Michalovciach a Bardejove. Zastúpení sú na nej tak starí majstri štetca, ako aj súčasní maliari.

„Kovačické umenie je fenomén, ktorý si napriek svojej insitnosti alebo paradoxne vďaka nej našiel mnoho obdivovateľov. Svojbytná atmosféra týchto umeleckých diel, farebnosť a autenticita odkazu sú blízke tak odborníkom, ako aj širokej laickej verejnosti. Vystavujeme aj diela zakladateľských osobností kovačického naivného umenia, ako napríklad Martina Jonáša, Zuzany Chalupovej či Jána Kňazovica. Je pre nás cťou sprostredkovať tento výnimočný umelecký odkaz našim návštevníkom,“ dodal riaditeľ Krajského múzea v Prešove Ľuboš Olejník.

Výstava potrvá do 8. marca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…