Dobré noviny
Štyria aktivisti dostali alternatívne Nobelove ceny
TASR
TASR

Štyria aktivisti dostali alternatívne Nobelove ceny

Štyria muži z Konga, Palestíny, Švajčiarska a Spojených štátov dnes dostali tohtoročné Ceny za správny život (Right Livelyhood Awards), nazývané aj alternatívne Nobelove ceny.

Zľava Hans Rudolf Herren, Paul Walker, Rádží Súrání a Denis Mukwege. Foto: TASR/AP

Štokholm 26. septembra (TASR) - Štyria muži z Konga, Palestíny, Švajčiarska a Spojených štátov dnes dostali tohtoročné Ceny za správny život (Right Livelyhood Awards), nazývané aj alternatívne Nobelove ceny. Udelili im ich vo Švédsku za prácu v oblasti ľudských práv, zlepšovania potravinovej bezpečnosti a boja proti chemickým zbraniam. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Paul Walker z USA "neúnavne pracuje na tom, aby svet zbavil chemických zbraní". Tie predstavujú hrozbu, ako ukázali nedávne udalosti v Sýrii, uvádza sa v zdôvodnení poroty.

Šesťdesiatsedemročný Američan podľa poroty pracuje pre neziskovú organizáciu Zelený kríž, ktorá pomáha overovať likvidáciu vyše 55.000 ton chemických zbraní v USA, Rusku, Indii, Južnej Kórei, Albánsku a Líbyi.

Denis Mukwege (58), lekár z Konžskej demokratickej republiky (KDR), bol ocenený za "odvážnu prácu pri liečení žien, ktoré prežili sexuálne násilie počas vojny, a za otvorené vysvetľovanie hlavných príčin tohto javu".

Mukwege vedie nemocnicu v meste Bukavu na východe KDR, kde sa liečilo približne 40.000 obetí hromadného znásilňovania, páchaného bojujúcimi skupinami.

Palestínsky advokát v oblasti ľudských práv Rádží Súrání (59) z pásma Gazy bol ocenený "za neotrasiteľnú oddanosť vláde zákona a ľudským právam za výnimočne ťažkých okolností".

Švajčiarsky agronóm Hans R. Herren z nadácie Biovision Foundation bol ocenený za "podporovanie zdravých, bezpečných a udržateľných potravinových zdrojov". Porota vyzdvihla, že využíva biologické metódy pri likvidovaní škodcov, ktorí ohrozujú koreňové hľuzy manioku - hlavnej plodiny v Afrike.

Ceny, často nazývané aj "alternatívne nobelovky", vyhlasuje nadácia Right Livelihood Award Foundation so sídlom vo švédskom Štokholme. Každý držiteľ dostane 500.000 švédskych korún (57.800 eur). Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 2. decembra.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…