Pes pomáha rehabilitovať aj zlepšovať sociálne a komunikačné zručnosti
TASR
TASR

Pes pomáha rehabilitovať aj zlepšovať sociálne a komunikačné zručnosti

Canisterapia sa uplatňuje v predškolských a školských zariadeniach, domovoch sociálnych služieb pre deti s telesným a mentálnym postihnutím i s poruchami autistického spektra, v detských domovoch, v nemocniciach na psychiatrických oddeleniach aj na oddeleniach dlhodobo chorých.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Ján Lašák

Bratislava 15. februára (TASR) - Canisterapia, teda liečba s pomocou psa, sa uplatňuje v predškolských a školských zariadeniach, domovoch sociálnych služieb pre deti s telesným a mentálnym postihnutím i s poruchami autistického spektra, v detských domovoch, v nemocniciach na psychiatrických oddeleniach aj na oddeleniach dlhodobo chorých. Rovnako v zariadeniach pre seniorov.

„Už len návštevy canisterapeutických psov pomáhajú vytvoriť pocit pohody, relaxácie a rozptýlenia. Veľký význam má canisterapia ako súčasť edukačného procesu pri zlepšovaní komunikačných a sociálnych zručností, povedala pre TASR primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej Katarína Chamutyová.

Súčasť terapeutického procesu

Osobitný význam a možnosti má podľa nej canisterapia v kombinácii s liečebnou telesnou výchovou pre deti s telesným postihnutím, osobitne pre deti s detskou mozgovou obrnou či u detí s kombinovaným postihnutím.

Canisterapia predstavuje cielenú intervenciu, pri ktorej je pes súčasťou terapeutického procesu. Poskytuje ju vyškolený zdravotnícky personál v spolupráci s vyškolenými psovodmi. Samozrejmosťou je pes, spĺňajúci špecifické požiadavky," priblížila Chamutyová. Na základe klinického nálezu konkrétneho pacienta terapeut stanoví ciele, ktoré chce s pomocou psa dosiahnuť, napríklad zlepšenie hrubej a jemnej motoriky, zlepšenie verbálnej komunikácie, zníženie svalového napätia a ďalšie.

Pomáha precvičiť jemnú motoriku

Canisterapia je podľa nej skvelá na precvičenie jemnej motoriky preto, lebo je pre deti vzrušujúcejšia ako práca s rôznymi pomôckami, a pes ich motivuje. Na rozvoj jemnej motoriky možno využiť pripínanie obojku, česanie, kefovanie a obliekanie psíka, kŕmenie a hladenie," hovorí odborníčka. Pre rozvoj hrubej motoriky sa dieťa môže so psom napríklad preťahovať lanom, aportovať a dieťa môže napodobňovať jeho plazenie.

K veľmi účinným metódam canisterapie patrí polohovanie s jedným alebo viacerými psami, pri ktorom dieťa profituje z vyššej telesnej teploty psíka. Ide o terapiu založenú na priamom fyzikom kontakte s telom a srsťou psa," doplnila Chamutyová. Jej výsledkom je navodenie príjemných pocitov, upokojenie pacienta, uvoľnenie spastických svalov, stlmenie hyperkinéz a prehĺbenie dýchania.


Pomáha aj seniorom

Veľký význam canisterapie Chamutyová vidí aj v zariadeniach pre seniorov. "Psík dokáže vďaka svojim prejavom dať často osamelým seniorom nový zmysel života, motiváciu k pohybu, k prechádzkam, motiváciu k rozhovorom a stretnutiam s inými psičkármi," vysvetlila. Pravidelnou starostlivosťou o živého tvora senior podľa nej opäť nadobudne pocit vlastnej dôležitosti a potrebnosti.

Na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej majú podľa primárky s canisterapiou veľmi pozitívne skúsenosti. Zaznamenali napríklad zlepšenie úchopu u detí s detskou mozgovou obrnou či Rettovým syndrómom. Podľa fyzioterapeutov tomu pomohla kombinácia liečebnej telesnej výchovy s následným canisterapeutickým polohovaním a relaxáciou.

Vzdelávaniu v oblasti canisterapie sa na Slovensku venujú kynologické kluby, ktoré organizujú kurzy inštruktorov canisterapie akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tiež zabezpečujú výcvik psích terapeutov.

O canisterapiu ako doplnkovú metódu v liečbe mnohých ochorení je podľa Chamutyovej stále väčší záujem. „Nerobí zázraky, no robí ľudí šťastnejšími," uzavrela.

.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…