Nitrianska hudobná jar si pripomenie 335. výročie narodenia J.S. Bacha
TASR
TASR

Nitrianska hudobná jar si pripomenie 335. výročie narodenia J.S. Bacha

V rámci hudobnej slávnosti si návštevníci uctia pamiatku Johanna Sebastiana Bacha v deň 335. výročia jeho narodenia 31. marca záverečným koncertom - Happy birthday, Johann Sebastian Bach!

Johann Sebastian Bach — Foto: Wikipedia/ Elias Gottlob Haussmann – The Face of Bach

Nitra 14. februára (TASR) – V polovici marca štartuje v Synagóge v Nitre 47. ročník Nitrianskej hudobnej jari. V rámci hudobnej slávnosti si návštevníci uctia pamiatku Johanna Sebastiana Bacha v deň 335. výročia jeho narodenia 31. marca záverečným koncertom - Happy birthday, Johann Sebastian Bach! „Organista Marek Štrbák uvedie diela, ktoré boli skomponované na pamiatku tohto svetového velikána hudby. Poslucháči si v jeho podaní vypočujú napríklad Fúgu na B-A-C-H jeho syna Johanna Christiana Bacha, Fantáziu a fúgu na B-A-C-H op. 46 Maxa Regera a ďalšie skladby,“ uviedla Ľudmila Bratová z odboru kultúry na nitrianskom mestskom úrade.

Jarnú hudobnú slávnosť otvorí Bruno Walter Chamber Orchestra pod dirigentskou taktovkou Jacka Martina Händlera vo štvrtok 12. marca. Ako sólisti sa predstavia huslisti Karolína Krigovská, Ferdinand Slezák a rakúsky klavirista Lukas Sternath. Okrem iných diel uvedú aj Koncert pre dvoje huslí a sláčikový orchester d mol, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Na koncerte v nedeľu 15. marca uvedie Ensemble Thesaurus Musicum renesančnú a barokovú hudbu na dobových nástrojoch - barokovom violončele, viole da gamba a arcilutne.

Členmi slovensko-maďarského hudobného zoskupenia Ad Libitum sú absolventi Univerzity F. Liszta v Budapešti, pôsobiaci v renomovaných budapeštianskych orchestroch. Vo svojom programe vo štvrtok 19. marca prinesú diela J. Pachelbela, F. Schuberta, F. Liszta, D. Šostakoviča, ale aj súčasných skladateľov M. Nováka a Ľ. Bernátha. Moyzesove, Ravelove, Schönbergove a Webernove diela uvedie na koncerte v nedeľu 22. marca komorná hráčka a korepetítorka Alena Hučková s huslistom Danielom Rumlerom. Koncert finančne podporil Fond na podporu umenia.

Na koncerte v nedeľu 29. marca sa diváci budú môcť prostredníctvom hudobných nástrojov preniesť do Argentíny a vypočuť si originálne znejúce Tango Quartetto Re Campo z Brna. Toto hudobné zoskupenie stvárňuje atmosféru od začiatkov tanga cez Astora Piazzolu až po osobitné kompozície Petra Zámečníka. Koncert sa uskutoční pod záštitou Veľvyslanectva Argentínskej republiky v ČR.

Súčasťou jarného hudobného festivalu je Nitrianska hudobná jar ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre. Festival mladých interpretov zo základných umeleckých škôl ponúkne v dňoch od 23. do 26. marca štyri koncerty v Synagóge.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…