Orol Arnold je už na tureckej riviére
SITA
SITA

Orol Arnold je už na tureckej riviére

Na ceste do zimoviska absolvoval liptovský orol krikľavý už približne 2-tisíc kilometrov. Jeho trasu denne sledujú ochranári cez vysielačku.

POPRAD 26. septembra – Orol Arnold už úspešne preletel Bospor a Dardanely v Turecku a mieri ďalej na juh.

Za sebou má už približne štvrtinu z predpokladanej trasy.

Na ceste do zimoviska je Arnold už týždeň a za ten čas preletel približne 2-tisíc kilometrov z 8-tisíc, ktoré by mal absolvovať na ceste do zimoviska v Afrike.

„Dĺžku trasy len predpokladáme, presne to budeme vedieť až pri jeho prílete do zimoviska,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Ochranári predpokladajú, že cieľom jeho cesty bude juhovýchodná Afrika. „Doteraz presne nevieme, kde slovenské orly zimujú. Dúfame, že bezpečne preletí cez všetky bojové zóny v Libanone či Sýrii. Konečná destinácia by mohla byť Tanzánia alebo Mozambik,“ uviedol Majko.

Inšpiráciou pre Pavla Majka boli poľskí ochranári, ktorí tento rok prezentovali podobný projekt. Poľský orol krikľavý z Beskýd skončil v Južnom Sudáne. Ak by slovenský orol zaletel do Tanzánie, tatranskí ochranári by len rozšírili oblasť spolupráce s touto krajinou. „S Tanzániou, s národným parkom Saadani, už družbu máme. Ak by bol orol v tomto národnom parku, bola by to veľká náhoda a prekvapenie,“ povedal Majko.

Sledovanie letu orla krikľavého zo Slovenska do jeho zimoviska v Afrike je jedným z projektov, na ktorý získali ochranári podporu od Slovenských elektrární. Šéf tatranských ochranárov dúfa, že Arnold bude mať väčšie šťastie, ako bociany. Členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti vybavili vysielačkami niekoľko slovenských bocianov, aby ich sledovali na ich ceste do zimovísk. Z nich už dva svoju púť skončili, jeden v Egypte. „Tie južné štáty lovia všetky druhy sťahovavých vtákov, takže verím, že orol prekľučkuje cez túto nebezpečnú zónu a oddýchne si v Afrike,“ povedal Majko.

Orla krikľavého odchytili ochranári ešte v auguste neďaleko Liptovských Matiašoviec. Meno Arnold mu vybrala verejnosť v internetovom hlasovaní. Na chrbát mu ochranári pripevnili minivysielačku, ktorá vysiela informácie o jeho pohybe, ako aj ďalšie údaje každých šesť hodín. Prelet orla z jeho letoviska do zimoviska môže verejnosť sledovať na internetovej stránke Správy Tatranského národného parku.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…