Dobré noviny
Roky nik nevedel, kto je krásna dáma na obraze v Betliari. Jej identita odhalila príbeh nenaplnenej lásky
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Roky nik nevedel, kto je krásna dáma na obraze v Betliari. Jej identita odhalila príbeh nenaplnenej lásky

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. — Foto: Archív/ SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

Za múrmi kaštieľa v Betliari sa skrýva množstvo romantických a dobrodružných príbehov. K tým najpútavejším patrí príbeh lásky Charlotte Strachan k Emanuelovi I. Andrássymu, ktorá kvôli nemu precestovala pol sveta.

BETLIAR 15. februára - Andrássyovci - meno, ktoré je úzko späté s Betliarom, krásnym kaštieľom v  malebnej gemerskej krajine. Rodina Andrássyovcov dlhé roky obývala dnes tento jediný takmer úplne zachovaný kaštieľ na Slovensku. Jeho zbierky a rozsiahly anglický park lákajú návštevníkov z celého sveta. Táto pamiatka si zaslúži náš obdiv a každý človek, ktorý má i len zlomok času, by sa mal pri nej zastaviť a nahliadnuť do jej krás.     

Príbehy lásky

Niekdajšie šľachtické sídlo postupne odľahuje osudy jeho obyvateľov. Ako sa zdá, rodina Andrássyovcov zažila veľké množstvo dobrodružných či romantických príbehov. K tým najpútavejším rozhodne patrí osud lásky Charlotte Strachan k Emanuelovi I. Andrássymu.

Záhadná kráska

V popredí je zachytená trištvrte postava sediacej Charlotte na pôsobivom pozadí romanticky rozviatych korún stromov a turnerovsky dramatického neba, na ktorom sa vynímajú žiarivo biely inkarnát a šaty portrétovanej. Autorom  portrétu  maliar škótskeho pôvodu Francisa Granta.
V popredí je zachytená postava sediacej Charlotte na pôsobivom pozadí romanticky rozviatych korún stromov a turnerovsky dramatického neba, na ktorom sa vynímajú žiarivo biely inkarnát a šaty portrétovanej. Autorom portrétu je maliar škótskeho pôvodu Francisa Granta. Foto: Archív/ SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

V jednom zo salónov kaštieľa je vystavený portrét dámy, ktorý zaujme nielen krásou a eleganciou portrétovanej, ale aj svojimi výtvarnými kvalitami. „Dlhé roky sme pri otázkach identity vznešenej dámy a autorstva zjavne anglického portrétu krčili plecami – neznáma šľachtičná od neznámeho, pravdepodobne anglického maliara...“ hovorí Judita Krajčiová, kultúrno-propagačná manažérka múzea.

Záhada odhalená

Identitu záhadnej krásky odhalil pri návšteve kaštiela v roku 1996 syn jeho posledného majiteľa, gróf Gejza II. Andrássy. Jeho úsmevnej poznámke pod obrazom: „Toto bola milenka môjho starého otca,“ nikto v tom čase nevenoval väčšiu pozornosť.

Kaštieľ v Betliari. — Foto: Facebook/SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka
Kaštieľ v Betliari. — Foto: Facebook/SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka
Kaštieľ v Betliari. — Foto: Facebook/SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka
Kaštieľ v Betliari. — Foto: Facebook/SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

Až po viac než desiatich rokoch bola uverejnená štúdia Dezső Komárika o parchovanskom kaštieli, v ktorej sa autor pomerne podrobne zaoberá milostným vzťahom Emanuela I. Andrássyho a manželky grófa Emanuela Zichy-Ferrarisa (majiteľa kaštieľa v Rusovciach), Angličanky Charlotte Strachan.

Emanuel Andrássy I. - železný gróf

Narodil sa 3. 3. 1821 v Košiciach. Do spoločenského života vstúpil mladý gróf v zemplínskej župe. V roku 1847 ho zvolili za vyslanca turnianskej župy na bratislavský snem, neskôr ho menovali za hlavného župana. Aktívne sa zúčastnil politického diania v revolučných rokoch 1848/49. Vidiac nezdar revolúcie, odcestoval do Indie. Z tejto cesty vzniklo jeho rozsiahle dielo Cestovanie po východnej Indii, Cejlón, Jáva, Čína, Bengálsko. Gróf mal nepochybne pestované umelecké cítenie a napriek svojej dobrodružnej povahe dokázal do svojho diela plného spomienok na nástrahy poľovačiek na slony a nosorožcov vniesť aj romantický pohľad.

Gróf Emanuel Andráši bol uhorský maliar, karikaturista, zberateľ, cestovateľ, politik.
Gróf Emanuel Andráši bol uhorský maliar, karikaturista, zberateľ, cestovateľ, politik. Foto: Facebook/ SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

Za láskou cez pol sveta

Románik mladého grófa s o niekoľko rokov staršou „mylady" spadá do druhej polovice 40-tych a začiatku 50-tych rokov 19. storočia. Jej láska k Emanuelovi bola taká silná, že vydatá anglikánka neváhala a za grófom Andrássym vycestovať aj do Ázie, o čom hovoria aj archívne pramene (denník Terézie Brunswick). Po návrate z Orientu, zrejme z nenaplnenej, či skôr nenaplniteľnej lásky, Charlotte spáchala samovraždu. Je pochovaná v reformovanom kostole v Budapešti. Emanuel Andrássy sa neskôr v roku 1855 oženil s grófkou Gabriellou Pálffyovou, s ktorou mal sedem detí.

Špeciálna valentínska prehliadka

Na fotografii sú mladomanželia Eugen Karátsonyi a Karolína Andrássyová (1886).
Na fotografii sú mladomanželia Eugen Karátsonyi a Karolína Andrássyová (1886). Foto: Facebook/SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

Hoci príbeh lásky Charlotte a Emanuela patrí k tým najpútavejším, na akcii Valentín v kaštieli (14.2-16.2.) sa dozviete aj o osudoch, ktoré mali šťastnejší koniec.

Návštevníci si v tento víkend môžu v Betliari prezrieť zaujímavé exponáty a dokumenty, ktoré súvisia s témou lásky, zásnub, svadby v aristokratických kruhoch a patrili medzi osobné predmety majiteľov betliarskeho kaštieľa.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?