Lekárnici spúšťajú projekt Vek nie je iba číslo, pomôcť má seniorom
TASR
TASR

Lekárnici spúšťajú projekt Vek nie je iba číslo, pomôcť má seniorom

Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa projekt Vek nie je iba číslo.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/qimono

Bratislava 12. februára (TASR) – Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa projekt Vek nie je iba číslo. Jeho cieľom je otvoriť v spoločnosti diskusiu o účinnosti a bezpečnosti liečby starších ľudí a poukázať na možnosť pomoci lekárnika pri nastavovaní optimálnej liečby seniorov.

Nový osvetový projekt je určený každému seniorovi, ktorý užíva viac liekov. Zapojiť sa do neho môžu aj zariadenia sociálnych služieb. Odborníci ho predstavili v stredu na tlačovej konferencii.

Takmer dve pätiny sú nevhodné liečivá

Projekt sa zameriava aj na starších ľudí, ktorí sú citlivejší na liečebné aj vedľajšie účinky užívaného lieku. Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková zodpovedná za koordináciu projektu vysvetlila, že výsledky pilotnej štúdie, ktorú pred spustením projektu zrealizovali v dvoch zariadeniach sociálnych služieb ukázali, že pacienti užívali spolu 439 liekov.

„To je priemerne deväť liekov na jedného pacienta. Z toho bolo asi 40 percent nevhodných liečiv,“ komentovala Snopková s dôvetkom, že šlo predovšetkým o lieky na liečbu úzkosti, lieky proti demencii a antipsychotiká.

Poukázala na to, že niektoré z nich sú pre seniorov menej vhodné, a to z dôvodu zvýšeného rizika pádov, či pre zhoršenie kognitívnych funkcií alebo zvýšené riziko cievnej príhody.

Starnutie obyvateľstva je prirodzený vývoj

Prezident SleK Ondrej Sukeľ poznamenal, že starnutie obyvateľstva je prirodzený vývoj. „S pribúdajúcim vekom sa menia fyziologické parametre u každého človeka. Užívanie liekov, ich vstrebávanie, metabolizmus, vylučovanie a všetko, čo súvisí s akýmkoľvek liekom, sa u človeka mení. Tak, ako sme pred pár rokmi predstavili projekt Dieťa nie je dospelý, teda, že detský organizmus je iný ako štandardný dospelý organizmus, chceme ukázať, že aj u seniorov, ktorí užívajú lieky, či už v domácom prostredí alebo v nejakom zariadení sociálnych služieb, treba zohľadňovať isté špecifiká,“ dodal s tým, že projekt bude mať dve roviny - v domovoch sociálnych služieb a zameraný bude aj na seniorov v domácom prostredí.

Situácia sa týka aj nemocníc

Pacienti vo vyššom veku či ich blízki dostanú podľa SLeK od lekárnikov zapojených do projektu odpovede na otázky, prečo a akým spôsobom užívať predpísané lieky, ako starnutie ovplyvňuje účinok liekov, aké sú riziká obzvlášť starších ľudí či ako postupovať, aby liečba u staršieho pacienta bola nielen účinná, ale aj efektívna.

Podľa autorky odbornej publikácie Vek nie je iba číslo Magdalény Kuželovej sa situácia s liekmi netýka len domovov sociálnych služieb, ale aj nemocníc. „Táto problematika musí byť viac rozšírená do všetkých zdravotníckych sfér,“ doplnila.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…