Dobré noviny
Úžasný rekord na Slovensku. Z Tatier bolo vidieť až do ďalekého Rumunska
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Úžasný rekord na Slovensku. Z Tatier bolo vidieť až do ďalekého Rumunska

Foto: Ilustračné, na snímke je pohľad na Kráľovu hoľu (1 946 metrov nad morom) s vysielačom v Nízkych Tatrách od sedla Besník neďaleko Telgártu
Foto: Ilustračné, na snímke je pohľad na Kráľovu hoľu (1 946 metrov nad morom) s vysielačom v Nízkych Tatrách od sedla Besník neďaleko Telgártu — Foto: TASR/Oliver Ondráš

V sobotu ste z Tatier mohli vidieť až do Rumunska. Poľskému pozorovateľovi sa tento jedinečný okamih podarilo zachytiť.

KRÁĽOVA HOĽA 12. februára - Poľský pozorovateľ Michał Skiba v sprievode kolegu Damiana Bryndzu zaznamenal nový rekord v diaľkovom pozorovaní zo Slovenska. Z Kráľovej hole v Nízkych Tatrách sa mu totiž podarilo zachytiť Apusenské vrchy, ktoré sa nachádzajú v Rumunsku, uvádza špecializovaná stránka Na Obzore.

Pozorovatelia videli až do Rumunska 

V sobotu 8. februára zachytil Skiba čosi neuveriteľné - na snímke zaznamenal rumunské Apusenské vrchy, ktoré sú vzdialené takmer 310 kilometrov. Toto pohorie predstavuje rozsiahly systém viacerých horských masívov a dotvára typický charakter Sedmohradska.

Na snímke je záber, ktorý sa podaril zachytiť poľskému pozorovateľovi.
Na snímke je záber, ktorý zachytil poľský pozorovateľ. Foto: Michał Skiba / Reprofoto dalekieobserwacje.eu

Malo by ísť o prvé zachytené dosiahnutie vzdialenosti viac ako 300 kilometrov nielen zo Slovenska, ale pravdepodobne aj zo strednej Európy, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Takúto vzdialenosť je možné zachytiť len z najvyšších štítov Vysokých Tatier a Kráľovej hole. 

Takýto výnimočný úkaz sa pozorovatelia snažili zaznamenať už niekoľko rokov. Zaujímavosťou však je, že prechádzajúce maximum Poliaka Macieja Majewského je staré iba približne mesiac. Ako priblížil portál iMeteo, z Veľkej Fatry bolo vidieť vrcholy rakúskych Álp vo vzdialenosti 285 kilometrov.

Ďalšie zábery, ktoré sa podarilo zachytiť Michałovi Skibovi, si môžete pozrieť na stránke Dalekie Obserwacje.

Už ste čítali?