Mapovanie zanedbaných území v Bratislave pomôže navrhnúť ich obnovu
TASR
TASR

Mapovanie zanedbaných území v Bratislave pomôže navrhnúť ich obnovu

Pre TASR to uviedla architektka Magda Ďurdíková, ktorá v pondelok prezentovala verejnosti urbanistickú štúdiu, týkajúcu sa týchto nevyužitých a zanedbaných území v Bratislave.

Otvorenie medzinárodnej výstavy Voda a mesto – brownfieldy, ilustračné foto — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 10. februára (TASR) – Zmapovaním nevyužitých a zanedbaných území, tzv. brownfieldov na území Bratislavy dostane mesto podklady a dáta pre strategicko-územné plánovanie a návrhy na revitalizáciu týchto území, ktoré predstavujú urbanisticko-estetický problém s negatívnym dosahom na životné prostredie.

Pre TASR to uviedla architektka Magda Ďurdíková, ktorá v pondelok prezentovala verejnosti urbanistickú štúdiu, týkajúcu sa brownfieldov v Bratislave. Štúdiu pripravovali a koordinovali pracovníci oddelenia územného plánovania bratislavského magistrátu.

„Na území hlavného mesta SR sme identifikovali vyše 130 lokalít brownfieldov na ploche 631 hektárov. Vyše 114 lokalít z nich nie je ekologicky zaťažených, väčšina je v súkromnom vlastníctve,“ informovala Ďurdíková.

„Najväčší počet takýchto území sa nachádza na území Ružinova a Nového Mesta,“ priblížila ďalej. Štúdia sa venovala aj tzv. významným brownfieldom, teda nevyužívaným budovám s historickou hodnotou.

Po zmapovaní a vytvorení registra brownfieldov, ktorý sa bude každé dva roky aktualizovať, by ďalším krokom mali byť návrhy na možnosti obnovy týchto území, ktoré by sa mali premietnuť aj do zmeny v územnom pláne mesta.

„Revitalizácia brownfieldov môže pomôcť zastaviť trend negatívneho rozširovania mesta mimo hraníc zastaveného územia a ďalšieho zaberania napríklad poľnohospodárskej pôdy,“ uviedla ďalej Ďurdíková.

Verejnosť sa na prezentácii pýtala na regulatívy revitalizácie takýchto priestorov i benefity, ktoré bude môcť samospráva ponúknuť realizátorom takejto obnovy. Otázky smerovali i na konkrétne lokality či problematiku revitalizácie v území, ktoré je súčasťou ochranného pásma.

Taktiež k možnému dočasnému využitiu takýchto brownfieldov, napríklad pre umelecké podujatie či projekty kreatívneho priemyslu.

Urbanistická štúdia je zverejnená na webe hlavného mesta, k nahliadnutiu je tiež k dispozícii v kancelárii prvého kontaktu v budove magistrátu. Verejnosť ju môže písomnou alebo elektronickou formou pripomienkovať do 29. februára, adresy sú zverejnené na webe mesta.

Na konci februára je naplánovaná v priestoroch bývalých Grösslingových kúpeľov na Fajnorovom nábreží výstava s panelovou diskusiou, venujúcej sa téme brownfieldov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…