Mapovanie zanedbaných území v Bratislave pomôže navrhnúť ich obnovu
TASR
TASR

Mapovanie zanedbaných území v Bratislave pomôže navrhnúť ich obnovu

Pre TASR to uviedla architektka Magda Ďurdíková, ktorá v pondelok prezentovala verejnosti urbanistickú štúdiu, týkajúcu sa týchto nevyužitých a zanedbaných území v Bratislave.

Otvorenie medzinárodnej výstavy Voda a mesto – brownfieldy, ilustračné foto — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 10. februára (TASR) – Zmapovaním nevyužitých a zanedbaných území, tzv. brownfieldov na území Bratislavy dostane mesto podklady a dáta pre strategicko-územné plánovanie a návrhy na revitalizáciu týchto území, ktoré predstavujú urbanisticko-estetický problém s negatívnym dosahom na životné prostredie.

Pre TASR to uviedla architektka Magda Ďurdíková, ktorá v pondelok prezentovala verejnosti urbanistickú štúdiu, týkajúcu sa brownfieldov v Bratislave. Štúdiu pripravovali a koordinovali pracovníci oddelenia územného plánovania bratislavského magistrátu.

„Na území hlavného mesta SR sme identifikovali vyše 130 lokalít brownfieldov na ploche 631 hektárov. Vyše 114 lokalít z nich nie je ekologicky zaťažených, väčšina je v súkromnom vlastníctve,“ informovala Ďurdíková.

„Najväčší počet takýchto území sa nachádza na území Ružinova a Nového Mesta,“ priblížila ďalej. Štúdia sa venovala aj tzv. významným brownfieldom, teda nevyužívaným budovám s historickou hodnotou.

Po zmapovaní a vytvorení registra brownfieldov, ktorý sa bude každé dva roky aktualizovať, by ďalším krokom mali byť návrhy na možnosti obnovy týchto území, ktoré by sa mali premietnuť aj do zmeny v územnom pláne mesta.

„Revitalizácia brownfieldov môže pomôcť zastaviť trend negatívneho rozširovania mesta mimo hraníc zastaveného územia a ďalšieho zaberania napríklad poľnohospodárskej pôdy,“ uviedla ďalej Ďurdíková.

Verejnosť sa na prezentácii pýtala na regulatívy revitalizácie takýchto priestorov i benefity, ktoré bude môcť samospráva ponúknuť realizátorom takejto obnovy. Otázky smerovali i na konkrétne lokality či problematiku revitalizácie v území, ktoré je súčasťou ochranného pásma.

Taktiež k možnému dočasnému využitiu takýchto brownfieldov, napríklad pre umelecké podujatie či projekty kreatívneho priemyslu.

Urbanistická štúdia je zverejnená na webe hlavného mesta, k nahliadnutiu je tiež k dispozícii v kancelárii prvého kontaktu v budove magistrátu. Verejnosť ju môže písomnou alebo elektronickou formou pripomienkovať do 29. februára, adresy sú zverejnené na webe mesta.

Na konci februára je naplánovaná v priestoroch bývalých Grösslingových kúpeľov na Fajnorovom nábreží výstava s panelovou diskusiou, venujúcej sa téme brownfieldov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…