Sonda Solar Orbiter sa vydala na misiu s cieľom skúmať Slnko
TASR
TASR

Sonda Solar Orbiter sa vydala na misiu s cieľom skúmať Slnko

Nosná raketa Atlas V s vesmírnou sondou Solar Orbiter na prieskum Slnka odštartovala v pondelok z mysu Cape Canaveral v americkom štáte Florida.

Sonda Solar Orbiter — Foto: TASR/NASA/AP

Darmstadt 10. februára (TASR) - Nosná raketa Atlas V s vesmírnou sondou Solar Orbiter na prieskum Slnka odštartovala v pondelok z mysu Cape Canaveral v americkom štáte Florida.

Štart rakety Atlas V sa uskutočnil o 05.03 h SEČ, uviedol vo svojej tlačovej správe americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Solar Orbiter je spoločný projekt NASA a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Merania po dvoch rokoch letu

Asi po dvoch rokoch letu sa Solar Orbiter dostane na dráhu, ktorá sa bude podobať na dráhu planéty Merkur a z ktorej bude môcť uskutočňovať merania. Kým sa však na túto dráhu sonda dostane, bude sa pohybovať v rozličných vzdialenostiach od Slnka, pričom bude vystavená extrémnym teplotám od mínus 170 do 520 stupňov Celzia.

Na sondu Solar Orbiter bol preto nainštalovaný špeciálny tepelný štít, ktorý jej umožní priblížiť sa k Slnku na vzdialenosť 42 miliónov kilometrov. V tom okamihu sa vonkajší povrch ochranného štítu zahreje na viac ako 500 stupňov Celzia, zatiaľ čo teplota zariadení za ním by nemala presiahnuť 50 stupňov Celzia.

Misia sondy je navrhnutá na približne sedem rokov, počas ktorých kozmická loď vážiaca o niečo menej ako dve tony bude monitorovať slnečnú aktivitu a polárne oblasti hviezdy. Solar Orbiter „sa bude zaoberať centrálnym problémom heliofyziky: ako Slnko vytvára a riadi neustále sa meniace vesmírne prostredie v slnečnej sústave“, uviedla NASA.

Vo svojom výskume sa bude Solar Orbiter koordinovať so sondou Parker Solar Probe, ktorú NASA vypustila v roku 2018. Solar Orbiter je na rozdiel od amerického zariadenia vybavený fotografickým zariadením, takže sa očakáva, že na Zem pošle prvé snímky polárnych oblastí Slnka.

Desať rôznych prístrojov

Sonda je vybavená celkovo desiatimi rôznymi prístrojmi, z ktorých šesť bude neustále nasmerovaných na Slnko a ďalšie štyri sú potrebné na štúdium stavu prostredia okolo samotnej sondy.

Riaditeľ ESA pre výskum Günther Hasinger podľa agentúry DPA uviedol, že „na konci misie Solar Orbiter budeme o skrytej sile zodpovednej za meniace sa správanie Slnka a jeho vplyve na našu planétu vedieť viac ako kedykoľvek doteraz“.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…