Dobré noviny
Zákaz diskriminácie pre sexuálnu orientáciu podporilo zrejme 62% Švajčiarov
TASR
TASR

Zákaz diskriminácie pre sexuálnu orientáciu podporilo zrejme 62% Švajčiarov

Stúpenci referendovej kampane Áno rovnosti reagujú počas zhromaždenia po vyhlásení predbežných výsledkov hlasovania v referende  o legalizácii homosexuálnych manželstiev, na zámku v Dubline 23. mája 2015. Írski voliči veľkou väčšinou hlasov schválili v referende  návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Írsko sa tak stalo prvou krajinou na svete, ktorá rozhodla o uzákonení homosexuálnych sobášov na základe referenda . Manželstvá gejov a lesieb podporilo 62,1 percenta hlasujúcich, čo predstavuje viac ako 1,2 milióna voličov.
Stúpenci referendovej kampane Áno rovnosti reagujú počas zhromaždenia po vyhlásení predbežných výsledkov hlasovania v referende o legalizácii homosexuálnych manželstiev, na zámku v Dubline 23. mája 2015. Írski voliči veľkou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Írsko sa tak stalo prvou krajinou na svete, ktorá rozhodla o uzákonení homosexuálnych sobášov na základe referenda . Manželstvá gejov a lesieb podporilo 62,1 percenta hlasujúcich, čo predstavuje viac ako 1,2 milióna voličov. — Foto: TASR/AP

Kritici tohto kroku však namietali, že to obmedzí slobodu vyjadrovania a zozbierali dostatočný počet hlasov na to, aby bolo vyhlásené referendum.

Ženeva 9. februára (TASR) - Šesťdesiatdva percent Švajčiarov podporilo v nedeľňajšom referende zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Vyplýva to odhadov, ktoré zverejnil Inštitút pre prieskum verejnej mienky Gfs.bern, pričom štatistická odchýlka predstavuje tri percentá. Informovala o tom agentúra AFP.

Švajčiarsky parlament koncom roku 2018 schválil rozšírenie existujúceho antidiskriminačného zákona, na základe ktorého sa za nelegálne považuje verejné hanobenie, diskriminovanie a vzbudzovanie nenávisti na základe sexuálnej orientácie daného človeka. Nový zákon tak rozšíri aktuálnu legislatívu zakazujúcu diskrimináciu a podnecovanie nenávisti na základe etnickej príslušnosti či náboženstva o zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie.

Kritici tohto kroku však namietali, že to obmedzí slobodu vyjadrovania a zozbierali dostatočný počet hlasov na to, aby bolo vyhlásené referendum. Referendá sa vo Švajčiarsku konajú niekoľkokrát za rok a umožňujú tak občanom priamym spôsobom sa vyjadriť k tamojšej politike.

Na základe nového zákona by majitelia reštaurácií, kín a prevádzkovatelia verejných služieb, ako napríklad plavární, nesmeli odmietnuť vstup ľuďom na základe ich sexuálnej orientácie.

Tento zákon podporujú vo Švajčiarsku všetky hlavné politické strany s výnimkou pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP).

Už ste čítali?