Bratislava pripravuje parkovaciu politiku, spustiť ju plánuje v roku 2021
TASR
TASR

Bratislava pripravuje parkovaciu politiku, spustiť ju plánuje v roku 2021

V rámci celomestskej parkovacej politiky v Bratislave majú byť spoplatnené zóny iba na miestach, kde je výrazný problém s parkovaním, a iba v časoch, keď problém s parkovaním pretrváva.

Na snímke dopravné značenie, parkovací automat a parkovanie na Kúpeľnej ulici v MČ Bratislava -Staré mesto 16. mája 2019. — Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 8. februára (TASR) - Rok 2020 bude pre mesto Bratislava obdobím príprav na zavedenie celomestskej parkovacej politiky. V roku 2021 chce totiž postupne spúšťať prvé regulované parkovacie zóny.

V tomto roku plánuje bratislavský magistrát spustiť verejné obstarávania na dodávku parkovacieho systému a aj parkovacích domov. „Pomáhame mestským častiam s prípravou ich lokálnych regulácií parkovania (rezidenčné parkovanie, regulované parkovanie), ktoré sa následne „preklopí"“do celomestského systému,“ povedal pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

V roku 2020 si tiež mestské časti budú postupne určovať, ktoré zóny chcú zaregulovať ako prvé, a teda na ktoré územia spracuje samospráva dopravné prieskumy a pripraví projekty dopravného značenia, teda vyznačenie parkovacích miest.

„Bude to rok plný práce tak, aby v roku 2021 mohli postupne nabiehať prvé regulované parkovacie zóny. V tejto súvislosti zároveň pripravujeme aj optimalizáciu a posilnenie vybraných liniek MHD,“ skonštatoval Bubla.

Spoplatnené budú iba zóny, kde je problém zaparkovať

V rámci celomestskej parkovacej politiky v Bratislave majú byť spoplatnené zóny iba na miestach, kde je výrazný problém s parkovaním, a iba v časoch, keď problém s parkovaním pretrváva. Vo vyhradených zónach budú platiť za parkovanie vodiči, ktorí nemajú trvalý pobyt v Bratislave. Platiť však budú aj Bratislavčania – rezidenti. Prevádzkovateľom parkovacej politiky bude hlavné mesto.

Najdrahšie bude parkovanie v Starom meste

Vodiči, ktorí nemajú trvalý pobyt v hlavnom meste, budú v štyroch tarifných pásmach za parkovanie platiť od 0,50 eura do dvoch eur za hodinu. Najviac budú za parkovanie platiť v Starom Meste. Bratislavčania - rezidenti si za prvú parkovaciu kartu na byt zaplatia ročne 39 eur. Získajú za to podľa mesta možnosť parkovania vo vlastnej zóne a 100 hodín parkovania ročne pre svoje návštevy.

Za ďalších desať eur za rok rezident ku svojej parkovacej karte získa navyše dvojhodinový benefit denne na parkovanie v iných spoplatnených zónach. To si budú môcť kúpiť všetci Bratislavčania, teda aj tí, ktorí nebudú mať trvalý pobyt v regulovanej zóne a nebudú potrebovať rezidentskú kartu.

Za rezidentskú kartu pre druhé auto v domácnosti zaplatí rezident 150 eur za rok a za rezidentskú kartu pre tretie auto v domácnosti zaplatí 500 eur za rok. Na jednu domácnosť budú môcť byť vydané tri rezidentské karty.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…