Petra Vlhová si krátko oddýchla doma a je pripravená na záver sezóny
TASR
TASR

Petra Vlhová si krátko oddýchla doma a je pripravená na záver sezóny

Na Petru Vlhovú čaká po kratšej prestávke záverečný blok sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok.

Petra Vlhová — Foto: TASR/AP

Garmisch-Partenkirchen 7. februára (TASR) - Na Petru Vlhovú čaká po kratšej prestávke záverečný blok sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok. Predchádzajúce podujatie v ruskom rezorte Roza Chutor vynechala, počas nadchádzajúceho víkendu sú na programe rýchlostné disciplíny v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, kde môže získať ďalšie body do celkového poradia.

Na jeho čele suverénne figuruje Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá však po tohtotýždňovom úmrtí svojho otca prerušila sezónu a zatiaľ je isté iba to, že vynechá preteky v nemeckom stredisku. Shiffrinová má na konte 1225 bodov, druhá je Talianka Federica Brignoneová (955), ktorá vyhrala super-G v Roze Chutor, Vlhová na tretej priečke zaostáva za líderkou o 395 bodov.

V tréningu s 34. najlepším časom

Slovenská lyžiarka zavítala po dvoch šiestych a jedenástej priečke v rýchlostných disciplínach v Bansku nakrátko domov. „Snažila som sa užiť si moju posteľ, môj domov, konečne aj slovenské jedlo. Štyri dni doma, bolo to trošku kratšie, ale bola som vďačná aj za to. Určite mi to pomohlo, nabrala som viac síl z psychickej stránky, oddýchla som si a som pripravená na všetko. Očakávania po Bansku sú vyššie, ako boli predtým. Som tu prvýkrát, verím, že zjazd nebude až taký ťažký,“ povedala Vlhová pre RTVS.

Pred víkendom sa otestovala 34. najlepším časom v piatkovom tréningu zjazdu, od najrýchlejšej Švajčiarky Corinne Suterovej ju delilo 3,41 sekundy. Predstaví sa v sobotnom zjazde i nedeľnom super-G.

Zmena v kalendári

Takisto v piatok došlo ku zmene v ženskom kalendári, slovinskí organizátori museli pre nepriaznivé podmienky premiestniť svoje podujatie z Mariboru do Kranjskej Gory. Termín obrovského slalomu (15. februára) ani slalomu (16. februára) sa však nemenia.

Rovnaká situácia nastala pred dvoma rokmi, keď skončila Vlhová v Kranjskej Gore deviata v „obráku“ a štvrtá v slalome. Vlani v Maribore zvíťazila v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne spoločne so Shiffrinovou a medzi najhustejšie postavenými bránkami bola piata.

V oboch točivých disciplínach môže prehovoriť do boja o malé glóbusy, v obrovskom slalome je štvrtá s mankom 122 bodov na vedúcu Brignoneovú, v slalome je druhá o 80 bodov za Shiffrinovou.

Ďalšia náhrada

Od 21. do 23. februára sa uskutočnia súťaže vo švajčiarskej Crans Montane. Najskôr to bude náhrada za zrušený zjazd, ktorý sa mal pôvodne konať v Roze Chutor, ale museli ho presunúť pre nepriaznivé počasie. Po tomto zjazde bude o deň neskôr nasledovať ďalší a v nedeľu sa pôjde alpská kombinácia.

V nej Vlhová pred začiatkom ročníka pomýšľala na boj o malý glóbus, no škrt cez plány spravilo vypadnutie v úvodnej súťaži v rakúskom Altenmarkte-Zauchensee. Kombinácia je na programe ešte aj 1. marca v talianskom La Thuile, kde sa deň predtým uskutoční super-G.

Môže osláviť historické prvenstvo

O týždeň neskôr sa SP po dvoch rokoch vráti do Ofterschwangu, nemecké stredisko privíta obrovský slalom i slalom. V dňoch 12. až 14. marca sa zase Vlhová vráti do dejiska, kde vlani získala kompletnú medailovú zbierku na majstrovstvách sveta.

Vo švédskom Are môže tentoraz sláviť historické prvenstvo v hodnotení disciplíny, pred záverečným paralelným slalomom má na čele poradia trinásťbodový náskok pred Francúzkou Clarou Direzovou, Brignoneová na treťom mieste zaostáva o 23 bodov. V Are nasledujú obrovský slalom a slalom a už na 16. marca sú naplánované prvé tréningy zjazdu v rámci finále seriálu v talianskej Cortine d"Ampezzo.

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka skončila v minulej zime na druhej pozícii v celkovom poradí SP, ako aj v hodnotení slalomu a obrovského slalomu, vo všetkých prípadoch za Shiffrinovou. Na konci tohto ročníka môže byť dokonca v hre o štyri glóbusy vrátane veľkého. Veľa však bude závisieť od toho, kedy a či sa na svahy po rodinnej tragédii vráti fenomenálna Američanka.

Zostávajúce podujatia SP alpských lyžiarok 2019/2020:

Garmisch-Partenkirchen (Nem.) - zjazd (8. februára), super-G (9. februára)

*Kranjska Gora (Slov.) - obrovský slalom (15. februára), slalom (16. februára)

Crans Montana (Švaj.) - náhradný zjazd (21. februára), zjazd (22. februára), alpská kombinácia (23. februára)

La Thuile (Tal.) - super-G (29. februára), alpská kombinácia (1. marca)

Ofterschwang (Nem.) - obrovský slalom (7. marca), slalom (8. marca)

Are (Švéd.) - paralelný slalom (12. marca), obrovský slalom (13. marca), slalom (14. marca)

Cortina d"Ampezzo - finále SP (16.-22. marca)

*presunuté z Mariboru

Celkové poradie SP (po 22 súťažiach):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 955, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 830, 4. Marta Bassinová (Tal.) 620, 5. Wendy Holdenerová 493, 6. Corinne Suterová (obe Švaj.) 472

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…