Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok
TASR
TASR

Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok

Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok.

Na snímke vianočné známky počas otvorenia 21. ročníka projektu Vianočná pošta v Rajeckej Lesnej 14. novembra 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 7. februára (TASR) – Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok. Okrem listov boli medzi nimi pohľadnice, vlastné fotografie, kresby či vlastnoručne vyrobené obálky s korálkami. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

„Vianočná pošta priniesla mnoho prekvapení. Najmenší list mal rozmery menšie ako 3 x 3 centimetre a prišiel zo Žiliny. Najväčší list poslali Ježiškovi deti zo Základnej školy s materskou školou Horná Ždaňa a meral 20 metrov,“ priblížila hovorkyňa s tým, že medzi odosielateľmi bola aj 97-ročná Anna.

Listy aj v Brailovom písme

Prvý list v rámci Vianočnej pošty prišiel 1. augusta, v ktorom si Ivanko z Matúškova prial mobil. Medzi ďalšími želaniami od detí sa objavili aj lego, tablety, hračky, oblečenie, knihy, živé zvieratá, ale aj dobré výsledky v škole. Dokopy poslali deti 51 780 listov, 39 683 pohľadníc a 1966 kresieb. V Braillovom písme odpísal Ježiško 165 deťom zo školy pre slabozrakých a nevidiacich v Levoči.

Ježiško dostal aj 9886 zásielok, ktoré mu poslali deti zo 46 štátov z celého sveta. Prvé listy zo zahraničia mu prišli 5. augusta z Taiwanu. "Deti si okrem hračiek želajú najčastejšie odpoveď od Ježiška alebo splnenie tajných snov - byť dobrým športovcom, vedieť hrať na hudobnom nástroji či dostať sa na dobrú univerzitu," poznamenala Rovenská.

Želania aj z ďalekých krajín

Vianočné želania mu prišli aj z Gambie, Andory, Filipín, Japonska, Hongkongu, Číny, Singapuru, Ruska, Kazachstanu, Islandu, Dánska, Talianska, Španielska, Macaa, Nového Zélandu, USA, Anglicka, Írska, Dánska, Nórska, Holandska, Švajčiarska či Nemecka, Rakúska, Maďarska.

Projekt Vianočná pošta, za ktorým stojí Slovenská pošta, tvorí neodmysliteľnú súčasť vianočných sviatkov od roku 1999. Podporuje tradíciu posielania pohľadníc, písania listov, šírenia dobrých posolstiev a radosti pre blízkych. Od roku 2018 môžu deti posielať Ježiškovi pohľadnicu aj s vlastným vizuálom cez špeciálnu internetovú stránku www.mojapohladnica.sk.

Sídlo Vianočnej pošty je v obci Rajecká Lesná, kde sa nachádza najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Súčasťou slávnostného otvorenia Vianočnej pošty vždy v novembri je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky. Jej predlohou je najkrajšia z kresieb, ktoré deti posielali Ježiškovi v predchádzajúcom roku.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…