Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok
TASR
TASR

Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok

Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok.

Na snímke vianočné známky počas otvorenia 21. ročníka projektu Vianočná pošta v Rajeckej Lesnej 14. novembra 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 7. februára (TASR) – Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok. Okrem listov boli medzi nimi pohľadnice, vlastné fotografie, kresby či vlastnoručne vyrobené obálky s korálkami. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

„Vianočná pošta priniesla mnoho prekvapení. Najmenší list mal rozmery menšie ako 3 x 3 centimetre a prišiel zo Žiliny. Najväčší list poslali Ježiškovi deti zo Základnej školy s materskou školou Horná Ždaňa a meral 20 metrov,“ priblížila hovorkyňa s tým, že medzi odosielateľmi bola aj 97-ročná Anna.

Listy aj v Brailovom písme

Prvý list v rámci Vianočnej pošty prišiel 1. augusta, v ktorom si Ivanko z Matúškova prial mobil. Medzi ďalšími želaniami od detí sa objavili aj lego, tablety, hračky, oblečenie, knihy, živé zvieratá, ale aj dobré výsledky v škole. Dokopy poslali deti 51 780 listov, 39 683 pohľadníc a 1966 kresieb. V Braillovom písme odpísal Ježiško 165 deťom zo školy pre slabozrakých a nevidiacich v Levoči.

Ježiško dostal aj 9886 zásielok, ktoré mu poslali deti zo 46 štátov z celého sveta. Prvé listy zo zahraničia mu prišli 5. augusta z Taiwanu. "Deti si okrem hračiek želajú najčastejšie odpoveď od Ježiška alebo splnenie tajných snov - byť dobrým športovcom, vedieť hrať na hudobnom nástroji či dostať sa na dobrú univerzitu," poznamenala Rovenská.

Želania aj z ďalekých krajín

Vianočné želania mu prišli aj z Gambie, Andory, Filipín, Japonska, Hongkongu, Číny, Singapuru, Ruska, Kazachstanu, Islandu, Dánska, Talianska, Španielska, Macaa, Nového Zélandu, USA, Anglicka, Írska, Dánska, Nórska, Holandska, Švajčiarska či Nemecka, Rakúska, Maďarska.

Projekt Vianočná pošta, za ktorým stojí Slovenská pošta, tvorí neodmysliteľnú súčasť vianočných sviatkov od roku 1999. Podporuje tradíciu posielania pohľadníc, písania listov, šírenia dobrých posolstiev a radosti pre blízkych. Od roku 2018 môžu deti posielať Ježiškovi pohľadnicu aj s vlastným vizuálom cez špeciálnu internetovú stránku www.mojapohladnica.sk.

Sídlo Vianočnej pošty je v obci Rajecká Lesná, kde sa nachádza najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Súčasťou slávnostného otvorenia Vianočnej pošty vždy v novembri je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky. Jej predlohou je najkrajšia z kresieb, ktoré deti posielali Ježiškovi v predchádzajúcom roku.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…