Dnes je svetový deň bez smartfónu. Ako ste ho zvládli vy?
TASR
TASR

Dnes je svetový deň bez smartfónu. Ako ste ho zvládli vy?

Nástup 5G siete sa v roku 2020 stal hlavnou témou 20. Svetového dňa bez mobilného telefónu a smartfónu.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com

Paríž 5. februára (TASR) - Nástup 5G siete sa v roku 2020 stal hlavnou témou 20. Svetového dňa bez mobilného telefónu a smartfónu. Pripadá síce na 6. februára, vo Francúzsku niekoľko rokov bol programovo pripravený na 6.-8. februára, ale pri príležitosti 20. výročia sa výnimočne koná v dňoch 3.-9. februára.

Iniciátor Svetového dňa bez mobilu a smartfónu, francúzsky spisovateľ Phil Marso (nar. 30. apríla 1962), nikdy netrval na tom, aby sa ľudia „odstrihli“ od mobilu či smartfónu, ale tieto februárové dni sa majú každoročne stať priestorom, v ktorom sa treba zamyslieť a diskutovať o komunikačnom nástroji - mobilnom telefóne. Človek sa môže otestovať na závislosť od mobilu tak, že si vypne mobil na jednu až 12 hodín, alebo aj viac, ak je toho schopný.

Uplynulých 20 rokov existencie posilnilo tento na prvé počutie „podivný“ svetový deň a podarilo sa vyvolať diskusie aj úvahy o komunikačnom nástroji, ktorý výrazne vstúpil do medziľudských vzťahov a do súčasnej spoločnosti, uviedla v tlačovej správe webová stránka tohto dňa.

Phil Marso, autor najmä detektívnych príbehov a tiež textov, v ktorých použil vyjadrovací štýl krátkych textových správ (SMS), prišiel s myšlienkou Svetového dňa bez mobilného telefónu na začiatku nového tisícročia.

Marso v priebehu rokov navrhuje jednotlivým cieľovým skupinám, aby si na istý čas vypli mobil v troch časových úsekoch, napríklad medzi 06.00 a 09.00 h, počas raňajok a cestou autom do práce, od 12.00 h do 14.00 h počas obednej prestávky a v nejakom ďalšom čase večer.

Rôzne výzvy predkladá aj žiakom a študentom základných či stredných škôl. Mobil ako moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život užívateľovi. Zasahuje do jeho súkromného života. Mnohí ľudia „sú na mobile“ 24 hodín denne.

Prvýkrát sa Svetový deň bez mobilného telefónu konal 6. februára 2001 a už vtedy vo Francúzsku trval tri dni. Tlačidlový či inteligentný telefón sa odvtedy stal každodenným spoločníkom človeka. Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako tento technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie.

Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa a autora nápadu inšpiroval práve veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-1998): „Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá“.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…