Dobré noviny
Svetovo uznávaný psychológ: Toto je najhoršia a najmúdrejšia rada, akú môže niekto rodičom dať
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Svetovo uznávaný psychológ: Toto je najhoršia a najmúdrejšia rada, akú môže niekto rodičom dať

Psychológ Adam Grant vybral najhoršiu a najlepšiu radu pre rodičov, s ktorými sa v živote stretol.
Psychológ Adam Grant vybral najhoršiu a najlepšiu radu pre rodičov, s ktorými sa v živote stretol. — Foto: Facebook/Adam Grant, Pixabay.com

Rodičia si od narodenia detí vypočujú desiatky rád o tom, ako správne vychovávať svoje ratolesti. Niektoré z nich však nie sú najšťastnejšie, aj keď sa tak na prvé počutie javiť nemusia.

USA 9. februára – Adam Grant je svetovo uznávaný psychológ, autor bestsellerov, učiteľ a pravidelný rečník. Po jednom zo svojich vystúpení redaktorom The World Economic Forum prezradil, akú najhoršiu výchovnú radu vo svojej kariére zaznamenal.

„Najhoršia rada v oblasti rodičovstva, ktorú som počul, je, že ak deti urobia niečo zlé, musia byť potrestané,“ hovorí Grant.

Záchrana ľudí, ktorých ani nepoznali

V jednej klasickej štúdii sa zamerali na záchrancov ľudí počas holokaustu. Vedome riskovali životy, aby zachránili ľudí, ktorých ani nemuseli poznať, pričom bežní obyvatelia toho istého mesta tak neurobili.

Rodičia by nemali deti trestať za každých okolností, tvrdí psychológ.
Rodičia by nemali deti trestať za každých okolností, tvrdí psychológ. Foto: Pixabay.com

„Bežní obyvatelia miest boli neustále trestaní za to, keď urobili niečo zlé, a naučili sa takto vyhnúť negatívnym následkom. Záchranári v holokauste dostali namiesto trestu vysvetlenie,“ pokračuje Grant.

Pridaná hodnota za pravidlom

Deťom bolo vysvetlené, prečo dané pravidlo v spoločnosti máme, ako jeho nedodržiavanie môže ublížiť iným ľuďom a aká pridaná hodnota sa za pravidlom skrýva. 

„Potom je oveľa pravdepodobnejšie, že títo ľudia budú premýšľať o konečnom vplyve svojho správania na ostatných,“ poznamenal psychológ a dodal, že šanca, že sa takto vychovaní ľudia rozhodnú pre záchranu života, je vyššia.

Samozrejme, nedá sa tvrdiť, že všetci hrdinovia z obdobia holokaustu boli takýmto spôsobom vychovávaní, avšak s určitosťou môžeme povedať, že učí deti inému druhu morálneho uvažovania.

Nejde iba o pomenovanie zlých vecí, ale o pochopenie ich negatívneho dopadu na iných ľudí.

Každý rodič by chcel svoje dieťa chrániť, ale niekedy im treba dať pocítiť, že vedia ovplyvniť životy iných.
Každý rodič by chcel svoje dieťa chrániť, ale niekedy im treba dať pocítiť, že vedia ovplyvniť životy iných. Foto: Pixabay.com

Budujú si silu

Naopak, najlepšia rada, ktorú všetkým rodičom odporúča, je, že deťom treba ukázať, že na nich záleží a aj ostatní ľudia sa na nich spoliehajú.

„Cítime, že naším poslaním je učiť ich, ochraňovať, starať sa o ne. Nikdy im však nedáme šancu vybudovať si vlastnú odolnosť tým, že nám pomôžu riešiť naše problémy,“ vysvetľuje Grant.

Podľa neho je dôležité, aby deti aspoň raz za čas mohli usmerniť aj životy rodičov.

„Každé dieťa musí cítiť, že na ňom záleží. O tom niet pochýb. Už od veku šiestich rokov musia cítiť, že na nich spoliehajú aj iní ľudia a môžu zmeniť ich životy. Je to spôsob, aby sa cítili dôležito a vybudovali si svoju silu,“ uzatvára Grant.

Už ste čítali?