Titulnou piesňou k filmu Sviňa je ľudovka od skupiny Hrdza. Toto sa určite oplatí vypočuť
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Titulnou piesňou k filmu Sviňa je ľudovka od skupiny Hrdza. Toto sa určite oplatí vypočuť

Distribučná premiéra filmu Sviňa v kinách na celom Slovensku je naplánovaná 6. februára. Už v utorok zverejnili tvorcovia aj titulnú skladbu k filmu Sviňa s názvom Slovensko moje, otčina moja v podaní skupiny Hrdza.

— Foto: Reprofoto Youtube - CinemArt SK

BRATISLAVA 4. februára - Vo svete vysokej politiky, no ešte vyššej mafie bielych golierov sa odohráva nový slovenský film Sviňa. Podľa rovnomenného bestselleru Arpáda Soltésza ho nakrútili Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Fiktívny príbeh, ktorý by sa mohol stať na Slovensku, ale i v hocijakej inej krajine, mal v utorok slávnostnú premiéru v Bratislave. Nasledovať bude séria predpremiér v Košiciach, Prešove, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Žiline, Banskej Bystrici, Trenčíne, Trnave a Nitre.

Slovensko moje, otčina moja 

V každom meste sa osobne predstavia tvorcovia a herci - Jozef Vajda, Diana Mórová, Marko Igonda, Daniel Heriban, Gabriela Marcinková a ďalší, ale aj mladé herečky Daniela Droppová a Petra Dubayová a herec Andrej Remeník, ktorým film Sviňa ponúkol prvú veľkú filmovú skúsenosť. „Všetky tieto predstavenia za účasti hercov a tvorcov sú už vo všetkých mestách viac dní vypredané,“ poznamenala pre TASR PR manažérka filmu Perla Žinčíková.

Pri príležitosti uvedenia nového titulu tvorcovia v utorok zverejnili aj titulnú skladbu filmu s názvom Slovensko moje, otčina moja v podaní skupiny Hrdza. Ide o hudobnú skupinu z Prešova, ktorá hrá autorské piesne Slavomíra Gibartiho inšpirované slovenským folklórom s prvkami folku, rocku a vplyvov world music. V roku 2016 sa Hrdza úspešne prebojovala do finále súťaže Česko Slovensko má talent.

Film je o boji dobra so zlom

Po knihe siahli producenti Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská, ktorí sa odhodlali prepracovať príbehy zo Svine do filmového scenára a spoločne sa ujali aj réžie. Za kamerou stál Ivan Finta. „Film Sviňa je o boji dobra so zlom. A verím, že na konci filmu sa nám podarilo dať nádej, že tak, ako v rozprávkach, aj v živote dobro zvíťazí,“ uviedla po bratislavskej premiére Čengel Solčanská.

„Ten film som si vôbec nevybrala, ten film sa mi stal. Je to rovnaké ako s Únosom, tie témy za mnou prídu a ja sa k nim postavím ako k občianskej povinnosti,“ dodala pre TASR režisérka, ktorej predchádzajúca snímka Únos (2017) inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom vedúcim k demonštráciám a zrušeniu Mečiarových amnestií.

Soltész je absolútne spokojný s filmovým spracovaním knihy 

Podľa autora knižnej predlohy, film Sviňa ukazuje veľmi pravdivý obraz o krajine, v ktorej žijeme, hoci v ňom diváci nenájdu ani jednu skutočnú postavu a nepopisuje ani jednu skutočnú udalosť. „Som prevalcovaný emóciami viac ako bežný divák, lebo pre mňa je to prvýkrát, že vidím zhmotnené niečo, čo som napísal. Mariana urobila úžasnú vec, z knihy, ktorá je drsná, surová a tiež vyvoláva silné emócie, ale skôr hnev a akútnu nevoľnosť, dokázala urobiť niečo, čo je plné hlbokého smútku, ale aj nádeje,“ povedal pre TASR Arpád Soltész.

S filmovým spracovaním knihy je absolútne spokojný. „Pretože Mariana musela vybrať z veľmi košatej knihy dve dejové línie a vybrala tie dve, ktoré považujem za najpodstatnejšie a ktoré aj reálne rámcujú román,“ doplnil.

Pozrite si trailer k filmu, ktorý do kín prichádza už zajtra 6. februára. 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…