Titulnou piesňou k filmu Sviňa je ľudovka od skupiny Hrdza. Toto sa určite oplatí vypočuť
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Titulnou piesňou k filmu Sviňa je ľudovka od skupiny Hrdza. Toto sa určite oplatí vypočuť

Distribučná premiéra filmu Sviňa v kinách na celom Slovensku je naplánovaná 6. februára. Už v utorok zverejnili tvorcovia aj titulnú skladbu k filmu Sviňa s názvom Slovensko moje, otčina moja v podaní skupiny Hrdza.

— Foto: Reprofoto Youtube - CinemArt SK

BRATISLAVA 4. februára - Vo svete vysokej politiky, no ešte vyššej mafie bielych golierov sa odohráva nový slovenský film Sviňa. Podľa rovnomenného bestselleru Arpáda Soltésza ho nakrútili Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Fiktívny príbeh, ktorý by sa mohol stať na Slovensku, ale i v hocijakej inej krajine, mal v utorok slávnostnú premiéru v Bratislave. Nasledovať bude séria predpremiér v Košiciach, Prešove, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Žiline, Banskej Bystrici, Trenčíne, Trnave a Nitre.

Slovensko moje, otčina moja 

V každom meste sa osobne predstavia tvorcovia a herci - Jozef Vajda, Diana Mórová, Marko Igonda, Daniel Heriban, Gabriela Marcinková a ďalší, ale aj mladé herečky Daniela Droppová a Petra Dubayová a herec Andrej Remeník, ktorým film Sviňa ponúkol prvú veľkú filmovú skúsenosť. „Všetky tieto predstavenia za účasti hercov a tvorcov sú už vo všetkých mestách viac dní vypredané,“ poznamenala pre TASR PR manažérka filmu Perla Žinčíková.

Pri príležitosti uvedenia nového titulu tvorcovia v utorok zverejnili aj titulnú skladbu filmu s názvom Slovensko moje, otčina moja v podaní skupiny Hrdza. Ide o hudobnú skupinu z Prešova, ktorá hrá autorské piesne Slavomíra Gibartiho inšpirované slovenským folklórom s prvkami folku, rocku a vplyvov world music. V roku 2016 sa Hrdza úspešne prebojovala do finále súťaže Česko Slovensko má talent.

Film je o boji dobra so zlom

Po knihe siahli producenti Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská, ktorí sa odhodlali prepracovať príbehy zo Svine do filmového scenára a spoločne sa ujali aj réžie. Za kamerou stál Ivan Finta. „Film Sviňa je o boji dobra so zlom. A verím, že na konci filmu sa nám podarilo dať nádej, že tak, ako v rozprávkach, aj v živote dobro zvíťazí,“ uviedla po bratislavskej premiére Čengel Solčanská.

„Ten film som si vôbec nevybrala, ten film sa mi stal. Je to rovnaké ako s Únosom, tie témy za mnou prídu a ja sa k nim postavím ako k občianskej povinnosti,“ dodala pre TASR režisérka, ktorej predchádzajúca snímka Únos (2017) inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom vedúcim k demonštráciám a zrušeniu Mečiarových amnestií.

Soltész je absolútne spokojný s filmovým spracovaním knihy 

Podľa autora knižnej predlohy, film Sviňa ukazuje veľmi pravdivý obraz o krajine, v ktorej žijeme, hoci v ňom diváci nenájdu ani jednu skutočnú postavu a nepopisuje ani jednu skutočnú udalosť. „Som prevalcovaný emóciami viac ako bežný divák, lebo pre mňa je to prvýkrát, že vidím zhmotnené niečo, čo som napísal. Mariana urobila úžasnú vec, z knihy, ktorá je drsná, surová a tiež vyvoláva silné emócie, ale skôr hnev a akútnu nevoľnosť, dokázala urobiť niečo, čo je plné hlbokého smútku, ale aj nádeje,“ povedal pre TASR Arpád Soltész.

S filmovým spracovaním knihy je absolútne spokojný. „Pretože Mariana musela vybrať z veľmi košatej knihy dve dejové línie a vybrala tie dve, ktoré považujem za najpodstatnejšie a ktoré aj reálne rámcujú román,“ doplnil.

Pozrite si trailer k filmu, ktorý do kín prichádza už zajtra 6. februára. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…