Dobré noviny
Vysoké Tatry: Osem projektov opäť skrášli život v meste
TASR
TASR

Vysoké Tatry: Osem projektov opäť skrášli život v meste

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Zlepšiť život komunity či skrášliť prostredie je hlavným cieľom grantového programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry.

Vysoké Tatry 3. februára (TASR) - Zlepšiť život komunity či skrášliť prostredie je hlavným cieľom grantového programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry. Tentoraz sa do projektu zapojilo 28 žiadateľov, porota napokon vybrala osem zámerov, ktoré z grantu finančne podporia a zrealizované by mali byť ešte v tomto roku.

Informoval o tom jeden z členov poroty Andrej Árendáš s tým, že aj napriek zvýšenému záujmu sa im rozhodovalo o čosi ľahšie ako vlani. „Projekty boli viac profesionálne spracované. Navrhovatelia sa stotožnili s cieľom nášho grantového programu. Moju najväčšiu podporu mali projekty pre deti a mládež, ktoré rozvíjajú ich športového ducha. Chceme, aby deti nesedeli pri počítači a viac sa hýbali," uviedol.

Do Tatier tak vďaka grantu pribudnú výstroje na bežecké lyžovanie pre deti, časomiera pre lyžiarsky klub, dvojsedadlové sane či altánok v Materskej škole vo Vyšných Hágoch. Pri osade Tatranská Polianka sa vykonajú terénne úpravy športového areálu a tratí pre beh na lyžiach, pri historických pamiatkach zase osadia „totemy". Deti z tatranských škôl sa dočkajú aj svojich vlastných štartovacích čísel.

„Som rada, že uspeli aj projekty, ktoré sú určené pre deti. Sú nielen budúcnosťou nás, ale aj celých Tatier. Ak ich teraz podporíme napríklad v ich športovej činnosti, verím, že si to v sebe zachovajú a budú to aj naďalej rozvíjať,“ skonštatovala Zuzana Hlavatá z oddelenia regionálnej politiky a cestovného ruchu na Mestskom úrade vo Vysokých Tatrách.

Poslanec mestského zastupiteľstva Matej Líška dodal, športové projekty sú pre Tatry, ako kolísku športu, veľmi dôležité. „Opäť sa podarila dobrá vec, je to výborný projekt," zhodnotil.

Porota sa pri výbere úspešných projektov zhodla takmer jednohlasne. Najviac hlasov dostal projekt s názvom Kyslíkovci. „Vyzerá to ako veľmi zmysluplný projekt, ktorý má ambíciu pomáhať deťom,“ vysvetlil Lukáš Brodanský, obchodno-marketingový manažér horského strediska Vysoké Tatry.

Žiaci zo Základnej školy Vyšné Hágy už od roku 2017 píšu o Kyslíkovcoch príbehy a básne. Handrové bábky Kyslíkovcov zároveň berú so sebou na exkurzie a výlety a v spolupráci s nosičom Martinom Maličkým vznikli fotografie Kyslíkovcov na cestách. Cieľom je vydať ich v knižnej podobe, ktorá bude slúžiť aj ako didaktická pomôcka.

Práve fakt, že o úspešnosti projektov rozhodujú domáci, je podľa riaditeľa horských stredísk Vysoké Tatry Dušana Slavkovského veľkým prínosom. „To, čo Tatry a Tatranci najviac potrebujú, vedia najlepšie posúdiť domáci. Usmernenie z ich strany je teda pre úspešnosť projektov veľmi dôležité,“ povedal.

Na projekty v tomto roku pôjde z druhého ročníka grantu viac ako 20 000 eur. „Máme spoločné názory, výsledok bol teda jednoznačný. Ak sa väčšina zhodne na projekte, je jasné, že má predpoklady stať sa úspešným. Už je to iba v rukách žiadateľov, aby ich dotiahli do konca,“ dodal na záver riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?