Na novú Chatu pod Rysmi sa budú hostia musieť šplhať vyššie
SITA
SITA

Na novú Chatu pod Rysmi sa budú hostia musieť šplhať vyššie

Výstavbu chaty na kameru dokumentoval fotograf, kameraman a bývalý profesionálny horský záchranár Ladislava Janigu, ktorý spracoval film o histórii a rekonštrukcii chaty.

VYSOKÉ TATRY 25. septembra – Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok James po troch rokoch rekonštrukcie v stredu slávnostne otvorí zrekonštruovanú, najvyššie položenú vysokohorskú chatu vo Vysokých Tatrách, Chatu pod Rysmi.

Hoci organizátori slávnostného otvorenia zaslali viac ako 600 pozvánok, predseda Klubu slovenských turistov Peter Perhala predpokladá, že hore príde okolo 100 ľudí, najmä vzhľadom na náročnosť výstupu, keďže chata sa nachádza v nadmorskej výške 2150 metrov a horná časť prístupového turistického chodníka je už pokrytá snehom.

„Pozvali sme predovšetkým všetkých darcov, sponzorov, ktorí prispeli na rekonštrukciu chaty, aby sme sa im poďakovali,“ uviedol na tlačovej besede v Starom Smokovci Peter Perhala.

Rekonštrukcia chaty stála približne 600 000 eur, z čoho takmer 260 000 eur predstavoval príspevok od štátu. Zvyšok sú prostriedky majiteľov chaty, sponzorské príspevky ako i dary návštevníkov chaty a turistov. Pri výstavbe chaty pomáhali aj vrtuľníky, ktoré vynášali stavebný materiál.

Celkovo urobili vrtuľníky 505 letov a nalietali skoro 95 letových hodín, počas ktorých vyviezli na chatu vyše 520 ton materiálu. Výstavbu chaty na kameru dokumentoval fotograf, kameraman a bývalý profesionálny horský záchranár Ladislava Janigu, ktorý spracoval film o histórii a rekonštrukcii chaty. Na chate sa vybudovala aj protilavínová ochrana v podobe štítu z betónovej konštrukcie. Lavína by mala preletieť ponad chatu a čo najmenej objekt poškodiť.

História

Chatu pod Rysmi otvorili pre verejnosť v roku 1933, takže tohto roku si chata pripomína 80 rokov existencie. Pôvodná a nová chata sú veľmi odlišné. Chata počas svojej existencie prešla niekoľkými väčšími či menšími rekonštrukciami. Táto posledná bola najrozsiahlejšia, keďže chata sa stavala takmer od základov. Nová chata je podľa Perhalu útulnejšia, priestrannejšia, bezpečnejšia i komfortnejšia pre turistov. Rozdiel už na prvý pohľad je aj v exteriéri, keďže chata je oplechovaná. Červené okenice, ktoré boli typické pre Chatu pod Rysmi pred poslednou rekonštrukciou, sú aj na novej chate.

Chata pod Rysmi je ako jediná z tatranských vysokohorských chát v prevádzke iba počas letnej sezóny, od 15. júna do 31. októbra. V ostatných mesiacoch je chata zatvorená, keďže na chodník vedúci k chate sa vzťahuje sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov. Peter Perhala však potvrdil, že dnes už je chata vybavená tak, že umožňuje aj prevádzku v zimnom období. Podmienkou však je otvorenie chodníka.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…