Bratislavské konzervatórium pripravuje medzinárodný kurz Saxophobia Bratislava
TASR
TASR

Bratislavské konzervatórium pripravuje medzinárodný kurz Saxophobia Bratislava

Občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby organizuje štvrtýkrát medzinárodné majstrovské kurzy Saxophobia Bratislava.

Ilustračné foto — Foto: Facebook/Saxophobia Bratislava

Bratislava 2. februára (TASR) – Občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby organizuje štvrtýkrát medzinárodné majstrovské kurzy Saxophobia Bratislava, zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne. Kurzy sa budú konať 20. až 23. februára na Konzervatóriu v Bratislave, je na ne prihlásených vyše 60 študentov zo šiestich krajín.

Súčasťou tohto podujatia sú aj dva verejné koncerty venované saxofónu, 22. februára v zrkadlovej sieni a 23. februára v Slovenskom rozhlase. TASR o tom informovala PR manažérka Janka Dekánková.

Špičkoví lektori zo zahraničia

„Už štvrtý rok sa stretávame na bratislavskom Konzervatóriu, kam pozývame špičkových zahraničných lektorov klasického saxofónu, aby mali naši študenti prístup k novým technikám, informáciám týkajúcim sa saxofónovej problematiky a celkovo aby získali trochu inú optiku na saxofón. Takmer osem rokov chodím na zahraničné kurzy a spôsob výučby sa tam od slovenského výrazne líši. Najmä v zvukovej estetike, výbere repertoára či interpretačnom prístupe. Väčšina z prihlásených študentov je zo Slovenska, čo nás nesmierne teší a vysiela nám to signál, že sú tieto kurzy dôležitou a potrebnou investíciou do hudobného vzdelania slovenských saxofonistov. Na kurzy tento rok prijali pozvanie špičkoví zahraniční lektori z Francúzska, Rakúska, Poľska, Maďarska a Česka,“ uviedol pre médiá Ladislav Fančovič, známy slovenský klavirista, saxofonista a iniciátor projektu.

Dva veľké koncerty

Slovenské publikum si už po tri roky mohlo vychutnať, aké je to počuť saxofón ako koncertný nástroj, a projekt Saxophobia ponúka aj tento rok dva verejné koncerty. Prvý sa uskutoční 22. februára v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

Druhý koncert bude v nedeľu 23. februára v Slovenskom rozhlase. Vystúpia na ňom 60-členný medzinárodný saxofónový orchester a menšie zoskupenia zložené z účastníkov kurzov. Koncert bude nahrávaný a odvysielaný v Rádiu Devín.

Jeden z najmladších nástrojov vo svete klasickej hudby

Saxofón je jedným z najmladších nástrojov vo svete klasickej hudby. Skonštruoval ho Belgičan Adolphe Sax v roku 1842 práve na účely klasickej hudby. Pôvodný zámer bol zostrojiť úplne nový nástroj, ktorý by v sebe spájal silu plechových dychových nástrojov, mäkkú farbu drevených dychových nástrojov a zároveň ľahkosť sláčikových nástrojov.

Na Slovensku je saxofón vnímaný takmer výlučne ako nástroj džezový, ktorým sa počas posledných sto rokov stal. V zahraničí zažíva posledných 50 rokov renesanciu na poli klasickej hudby a skladatelia aj interpreti znovuobjavujú jeho krásu a rozmanitosť v klasickej hudbe.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…