Slovensko je pre filmárov atraktívne. Chystá sa tu aj veľký hollywoodsky projekt
TASR
TASR

Slovensko je pre filmárov atraktívne. Chystá sa tu aj veľký hollywoodsky projekt

V tomto roku by sa mala na Slovensku realizovať aj veľká hollywoodska produkcia. Pripravuje sa nakrúcanie projektu Van Helsing.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 1. februára (TASR) – V roku 2019 bol z plánovanej alokácie 4,7 milióna eur na spätné dotácie pre filmové produkcie realizované na Slovensku vyplatený necelý milión (970 457 eur).

„Dôvodom je presun realizácie väčšiny nahlásených projektov na rok 2020, i preto je v tomto roku naplánovaná alokácia na podporu audiovizuálneho priemyslu v sume takmer 7,5 milióna eur,“ uviedla pre TASR Zuzana Bieliková zo Slovenskej filmovej agentúry (SFA).

Chystá sa aj veľká hollywoodska produkcia

Ako o tom informovala, v tomto roku by sa mala na Slovensku realizovať aj veľká hollywoodska produkcia. „Aktuálne sa pripravuje nakrúcanie projektu Van Helsing a uskutočnili sa obhliadky slovenských lokácií k viacerým projektom, ktoré by sa eventuálne nakrúcali v druhej polovici roku 2020,“ spresnila.

Legislatívna úprava, ktorou parlament v roku 2019 zvýšil objem spätných dotácií pre audiovizuálny priemysel uplatnených z nákladov použitých pri výrobe diela na Slovensku, pomohla podľa Bielikovej zintenzívniť záujem filmárov o realizovanie svojich diel v SR.

„Zaznamenali sme zvýšený záujem najmä zo strany streamingových platforiem, ale aj zo strany európskych či amerických producentov,“ povedala. „Na propagácii percentuálneho zvýšenia dotácie pre audiovizuálny priemysel intenzívne pracuje SFA na rôznych podujatiach a mediálnych platformách zameraných na zahraničných filmových profesionálov,“ dodala.

Kto má nárok na dotáciu?

Spätná dotácia sa vypláca za náklady, ktoré vznikli pri výrobe filmového alebo televízneho diela na Slovensku. Nimi sú všetky úhrady za tovary, služby, odmeny a mzdy zdaňované v SR.

Na dotáciu majú nárok projekty, ktoré v prípade realizácie jedného celovečerného filmu alebo krátkeho dokumentárneho či animovaného seriálu preinvestujú na Slovensku minimálne 150 000 eur.

Ak ide o filmový projekt v podobe dvoch alebo troch hraných, dokumentárnych či animovaných filmov alebo TV seriálu, je minimálna suma, ktorá oprávňuje žiadať o spätnú dotáciu, vo výške 300 000 eur. Uvedený limit zároveň nesmie presiahnuť 50 percent rozpočtu projektu.

V prípade oprávnených výdavkov, ktoré boli pri výrobe audiovizuálneho diela uhradené do konca decembra 2019, poskytne štát prostredníctvom Audiovizuálneho fondu (AvF) spätnú dotáciu vo výške 20 percent, v prípade výdavkov zrealizovaných od 1. januára 2020 je dotácia vo výške 33 percent.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…