Technická univerzita v Košiciach chce s partnermi vytvoriť „európsku univerzitu“
TASR
TASR

Technická univerzita v Košiciach chce s partnermi vytvoriť „európsku univerzitu“

Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie.

Slávnostné zhromaždenie akademickej obce Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) pri príležitosti osláv 65. výročia jej založenia v priestoroch auly Maxima TUKE v utorok 3. októbra 2017. — Foto: TASR/Roman Hanc

Košice 31. januára (TASR) – Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa stala spolu s ďalšími piatimi univerzitami z krajín Európskej únie (EÚ) členom aliancie Ulysseus s cieľom vytvoriť a realizovať projekt európskej univerzity. Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie.

Súčasťou aliancie sú koordinátorská Univerzita v Seville (Španielsko), ďalej Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Cote d‘Azur (Francúzsko), Manažérske centrum Innsbruck (Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Fínsko).  Ulysseus však tvorí viac ako šesť členov, keďže získava silnú podporu miestnych samospráv, regionálnych vlád, ako aj sociálnych a hospodárskych subjektov zo všetkých šiestich zapojených inštitúcií.

Cieľ aliancie

„Cieľom aliancie je vytvárať dlhodobé spojenectvo, spoločné štruktúry a stratégie v oblasti vzdelávania a výskumu, ktoré súvisia s prioritami regiónov a miest členských štátov. Jej cieľom je prispievať ku konkurencieschopnosti, inovácii a zamestnateľnosti, a podporovať aktívne občianstvo, sociálne začlenenie, súdržnosť a osobný rozvoj študentov a zamestnancov,“ informovala TUKE.

Európske univerzity sú iniciatívou Európskej komisie (EK), ktorej víziou je vytvorenie sietí univerzít v celej EÚ vytvorených zdola nahor. Účelom je okrem iného umožniť študentom získať akademický titul kombinovaním štúdií v niekoľkých krajinách a prispieť ku konkurencieschopnosti európskych univerzít vo svete.

Súčasť silného konzorcia významných univerzít

„Technická univerzita v Košiciach je súčasťou silného konzorcia šiestich významných európskych univerzít a výskumných centier. Máme veľmi dobrý pocit z veľkej súdržnosti a zaangažovanosti členov aliancie Ulysseus. Práve sme podpísali spoločné poslanie našej európskej univerzity a intenzívne pracujeme na podaní projektu. V tejto aktivite vidíme možnosť zatraktívnenia a internacionalizácie štúdia, premostenia výskumu a zlepšenia služieb verejnosti," uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť. Ocenil pritom podporu zo strany mesta, samosprávneho kraja, regionálnych obchodných a študentských organizácií, ako aj klastrov.

EK testuje rôzne modely spolupráce európskych univerzít prostredníctvom dvoch výziev na predkladanie návrhov v rámci programu Erasmus +. Tieto aliancie by mali zahŕňať partnerov zo všetkých typov vysokých škôl a mať širokú geografickú pôsobnosť v celej Európe.

Spoločná dlhodobá vízia

Programové vyhlásenie vysvetľuje základný účel návrhu a spoločnú dlhodobú víziu pre vzdelávanie, výskum, inováciu a spoločnosť ako celok, ktorým chce vytvoriť systémový, štrukturálny a trvalý vplyv na všetkých úrovniach zúčastnených inštitúcií. Táto vízia by mala presiahnuť rámec trojročného obdobia financovania, v časovom horizonte minimálne do roku 2025.

Vlani získalo grant vo výške päť miliónov eur na trojročný projekt celkovo 17 aliancií univerzít. Termín na podávanie prihlášok v druhom kole, do ktorého sa zapojí aj konzorcium s TUKE, je 26. februára 2020. Plánom je podpora 24 aliancií európskych univerzít. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…