Technická univerzita v Košiciach chce s partnermi vytvoriť „európsku univerzitu“
TASR
TASR

Technická univerzita v Košiciach chce s partnermi vytvoriť „európsku univerzitu“

Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie.

Slávnostné zhromaždenie akademickej obce Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) pri príležitosti osláv 65. výročia jej založenia v priestoroch auly Maxima TUKE v utorok 3. októbra 2017. — Foto: TASR/Roman Hanc

Košice 31. januára (TASR) – Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa stala spolu s ďalšími piatimi univerzitami z krajín Európskej únie (EÚ) členom aliancie Ulysseus s cieľom vytvoriť a realizovať projekt európskej univerzity. Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie.

Súčasťou aliancie sú koordinátorská Univerzita v Seville (Španielsko), ďalej Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Cote d‘Azur (Francúzsko), Manažérske centrum Innsbruck (Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Fínsko).  Ulysseus však tvorí viac ako šesť členov, keďže získava silnú podporu miestnych samospráv, regionálnych vlád, ako aj sociálnych a hospodárskych subjektov zo všetkých šiestich zapojených inštitúcií.

Cieľ aliancie

„Cieľom aliancie je vytvárať dlhodobé spojenectvo, spoločné štruktúry a stratégie v oblasti vzdelávania a výskumu, ktoré súvisia s prioritami regiónov a miest členských štátov. Jej cieľom je prispievať ku konkurencieschopnosti, inovácii a zamestnateľnosti, a podporovať aktívne občianstvo, sociálne začlenenie, súdržnosť a osobný rozvoj študentov a zamestnancov,“ informovala TUKE.

Európske univerzity sú iniciatívou Európskej komisie (EK), ktorej víziou je vytvorenie sietí univerzít v celej EÚ vytvorených zdola nahor. Účelom je okrem iného umožniť študentom získať akademický titul kombinovaním štúdií v niekoľkých krajinách a prispieť ku konkurencieschopnosti európskych univerzít vo svete.

Súčasť silného konzorcia významných univerzít

„Technická univerzita v Košiciach je súčasťou silného konzorcia šiestich významných európskych univerzít a výskumných centier. Máme veľmi dobrý pocit z veľkej súdržnosti a zaangažovanosti členov aliancie Ulysseus. Práve sme podpísali spoločné poslanie našej európskej univerzity a intenzívne pracujeme na podaní projektu. V tejto aktivite vidíme možnosť zatraktívnenia a internacionalizácie štúdia, premostenia výskumu a zlepšenia služieb verejnosti," uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť. Ocenil pritom podporu zo strany mesta, samosprávneho kraja, regionálnych obchodných a študentských organizácií, ako aj klastrov.

EK testuje rôzne modely spolupráce európskych univerzít prostredníctvom dvoch výziev na predkladanie návrhov v rámci programu Erasmus +. Tieto aliancie by mali zahŕňať partnerov zo všetkých typov vysokých škôl a mať širokú geografickú pôsobnosť v celej Európe.

Spoločná dlhodobá vízia

Programové vyhlásenie vysvetľuje základný účel návrhu a spoločnú dlhodobú víziu pre vzdelávanie, výskum, inováciu a spoločnosť ako celok, ktorým chce vytvoriť systémový, štrukturálny a trvalý vplyv na všetkých úrovniach zúčastnených inštitúcií. Táto vízia by mala presiahnuť rámec trojročného obdobia financovania, v časovom horizonte minimálne do roku 2025.

Vlani získalo grant vo výške päť miliónov eur na trojročný projekt celkovo 17 aliancií univerzít. Termín na podávanie prihlášok v druhom kole, do ktorého sa zapojí aj konzorcium s TUKE, je 26. februára 2020. Plánom je podpora 24 aliancií európskych univerzít. 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…