Mokrade dokážu bojovať so zmenou klímy možno lepšie ako lesy. Na Slovensku máme jednu, ktorá má 10-tisíc rokov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mokrade dokážu bojovať so zmenou klímy možno lepšie ako lesy. Na Slovensku máme jednu, ktorá má 10-tisíc rokov

Mokrade sú domovom mnohých živočíchov, zadržiavajú vodu a v krajine pôsobia aj ako prírodné čističky vôd. V mokradiach sa prirodzenými procesmi odstraňujú chemické a organické odpady, živiny a sedimenty a zabraňujú odnášaniu cennej pôdy .

Žaba. Jesenné ráno na Veľkolélskom ostrove. — Foto: Marek Jánoš

BRATISLAVA 2. februára - Každoročne je 2. február venovaný oslave mokradí. Mokrade zlepšujú klimatické pomery v krajine podobne ako lesy. Znižujú riziko vzniku povodní a súčasne bránia šíreniu lesných požiarov. V horúcich dňoch sa voda z mokradí intenzívne odparuje a ochladzuje svoje okolie.

Rozmanitý život 

V súvislosti s klimatickou zmenou sú funkčné mokrade jednou z najvýkonnejších zložiek ekosystému. Ich schopnosť viazať oxid uhličitý z atmosféry je unikátna. Dobre fungujúca mokraď napríklad v porovnaní s už i tak efektívnym lužným lesom absorbuje dokonca viac ton oxidu uhličitého na hektár.

Klučovské rameno. — Foto: Braňo Molnár
Spájanie síl - Hron a Dunaj. — Foto: Facebook/BROZ
Hlavným cieľom prebiehajúceho projektu LIFE Obnova a manažment dunajských lužných biotopov je obnoviť kľúčové prirodzené biotopy lužných lesov a zaviesť trvaloudržateľný manažment týchto oblastí. — Foto: Facebook/BROZ
Ilustračné foto. — Foto: Facebook/BROZ

Mokrade sa vyznačujú aj nesmiernou rozmanitosťou života. Sú domovom rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde nenájdeme. V slovenských mokradiach žije až vyše tisíc druhov chrobákov, desiatky druhov rýb, plazov a obojživelníkov. Navyše v mokradiach hniezdi mnoho druhov vtákov.

Mokrade vo svete ubúdajú

Ľudia si dôležitosť mokradí ani dnes dostatočne neuvedomujú. Vo svete stále prevažuje ubúdanie mokradí, a to napriek snahám ochranárov a medzinárodných dohovorov. Prečo je to tak? Voda, ktorú tieto biotopy ukrývajú, sa totiž stáva nežiaducim faktorom na miestach, ktoré človek potrebuje stavebne alebo poľnohospodársky rozvíjať. Mokrade bránia orbe, preto sú odvodnené melioračnými kanálmi. Prirodzená vodná dynamika bráni plavbe, preto sú postavené priehrady alebo plavebné kanály. Pomaly tečúca voda bráni využitiu elektrickej energie, preto je prietok umelo zmenený v prospech výstavby vodnej elektrárne. Každý deň sa nájde množstvo dôvodov prečo konkrétne mokrade musia ustúpiť „rozvoju“.

Ochranári urobili množstvo dobrej práce

V Bratislavskom regionálnom ochranárskom združení (BROZ) si dôležitosť mokradí plne uvedomujeme. Pre záchranu mokradí už odborníci z občianskeho združenia zrealizovali viac ako 10 významných projektov. Hlavne vďaka podpore z európskeho programu LIFE a Ministerstva životného prostredia SR sa podarilo zabrániť zániku viacerých mokradí, obnoviť ich a ďalej pokračovať v činnostiach zameraných v ich prospech: v sprietočňovaní dunajských ramenných systémov, obnove vodného režimu významných mokradí ako aj v obnove lužných lesov,“ tvrdí BROZ vo svojej tlačovej správe.

Na Slovensku máme aj 10-tisíc rokov starú mokraď

Jednou zo široko-ďaleko najznámejších mokradí v okolí Bratislavy a na Slovensku je  národná prírodná rezervácia Šúr. Mokraď vznikla približne pred desaťtisíc rokmi a po celý čas od svojho vzniku, s nedávnou, od čias vzniku vlastne malou prestávkou, zbiera prítoky vôd z potokov tečúcich z priľahlých Malých Karpát.

Do dnešného dňa sa ochranárom z BROZ podarilo zrevitalizovať 75 km riečnych ramien a obnoviť 2400 ha mokradí. Ďalšie aktivity, ktoré pomôžu mokradiam, hlavne v dunajských luhoch, pokračujú v rámci prebiehajúceho projektu Obnova a manažment dunajských lužných biotopov a projektu Ochrana brehule hnedej, rybárika riečneho a včelárika zlatého v dunajsko-moravskom regióne, z ktorého sme v roku 2019 spolu s vodohospodármi zrealizovali rozsiahlu obnovu Kľúčovského ramena. „V projekte Dynamic LIFE Lines Danube, ktorý začal v roku 2019, sú naplánované obnovy riečnych ramien, ktoré budeme realizovať cezhranične, spolu s rakúskymi partnermi. Takisto sa v rámci projektu Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky venujeme aj obnove mokradí v poľnohospodárskej krajine, ktorá dlhodobo trpí suchom,“ prezradili svoje plány ochranári.

Téma ochrany a obnovy mokradí bude nepochybne v budúcnosti viac a viac rezonovať. Všetci experti na životné prostredie sa zhodujú na tom, že je to jedna z najdôležitejších aktivít pri adaptačných a mitigačných opatreniach na zmenu klímy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…