Bratislava zriadila pozíciu stavebného ombudsmana, stal sa ním Jaroslav Pavlovič
TASR
TASR

Bratislava zriadila pozíciu stavebného ombudsmana, stal sa ním Jaroslav Pavlovič

Mesto Bratislava zriadilo pozíciu stavebného ombudsmana. Od začiatku januára túto funkciu zastáva Jaroslav Pavlovič.

Na snímke prvý bratislavský stavebný ombudsman Jaroslav Pavlovič — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 31. januára (TASR) – Mesto Bratislava zriadilo pozíciu stavebného ombudsmana. Od začiatku januára túto funkciu zastáva Jaroslav Pavlovič. Úlohou ombudsmana, ktorého v piatok predstavil primátor Bratislavy Matúš Vallo, bude poskytovať obyvateľom poradenstvo pri ochrane verejných záujmov dotknutých výstavbou, ako aj chrániť záujmy mesta v tejto oblasti.

Proces povoľovania a realizácie stavieb je podľa hlavného mesta v súčasnosti komplikovaný, upravený mnohými predpismi a mnohí obyvatelia sa v ňom môžu cítiť strateno. „My potrebujeme niekoho, kto bude bojovať za práva ľudí, čo sa týka stavebných procesov. Kto sa zároveň do toho vyzná a má autoritu,“ vyhlásil primátor.

Čo bude jeho úlohou?

Funkcia ombudsmana podľa jeho slov bude väčšinou o informovaní ľudí o tom, aké sú ich práva a povinnosti, keď sa v ich okolí deje stavebná činnosť. Úlohou ombudsmana preto bude pomôcť obyvateľom porozumieť povoľovacím procesom a vysvetliť ich práva, pokiaľ sa cítia byť výstavbou dotknutí.

Mesto tým zároveň tým dostane podnety. „Hlavné mesto nie je stavebným úradom, ale chce byť informované, či sa na jeho území deje niečo, čo je v rozpore so zákonom,“ podotkol Vallo.

Na snímke prvý bratislavský stavebný ombudsman Jaroslav Pavlovič
Na snímke prvý bratislavský stavebný ombudsman Jaroslav Pavlovič Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislavčania sa budú môcť na stavebného ombudsmana obrátiť v prípade poradenstva pri problémoch s čiernymi stavbami, pri podnetoch na porušovanie územného plánu, pri pochybnosti o správnom postupe orgánov, ktoré o výstavbe rozhodujú, či pri iných prípadoch, keď sa cítia byť dotknutí výstavbou v meste.

V oblasti územného rozvoja pôsobí už takmer 40 rokov

Pozícia stavebného ombudsmana nebude podľa magistrátu slúžiť na poskytovanie konzultácii týkajúcich sa postupu vo vlastných stavebných zámeroch občanov. V takýchto prípadoch odporúča samospráva kontaktovať príslušný stavebný úrad.

Pavlovič v oblasti územného rozvoja pôsobí už 37 rokov, z toho 20 rokov v riadiacich funkciách. Ako vedúci stavebného úradu pôsobil v bratislavských mestských častiach Karlova Ves a Staré Mesto. Problematike mestského rozvoja sa venoval aj v Žiline či Pezinku. Je autorom viacerých publikácií. V roku 2008 si prevzal za Pezinčanov ocenenie Biela vrana za boj proti skládke odpadov v Pezinku.

Ako tvrdí, vo funkcii stavebného ombudsmana chce poskytovať občanom poradenstvo, aby sa lepšie orientovali v kompetenciách a postupoch úradov i aktuálnej legislatíve. Taktiež chce chrániť záujmy mesta Bratislavy, ako orgánu územného plánovania a účastníka konaní, v prípade osobitne významných stavieb tak, aby bol dodržiavaný územný plán.

Ombudsman má vysvetľovať verejnosti

„Som funkčne poradca pre stavebný poriadok. Je to služba, ktorá nenahrádza stavebné úrady či iné orgány kompetentné konať. Veľakrát však ľudia netušia, ako sa môžu chrániť a uplatňovať svoje práva v prípade, že v ich okolí vyrastá čierna stavba. Ombudsman má vysvetľovať verejnosti, aké sú postupy a ako sa ľudia môžu do procesov zapájať,“ povedal Pavlovič.

V prípade záujmov mesta bude sledovať, či sa konkrétna významná stavba postavila, či sa stavia tak, ako bola na začiatku umiestnená a povolená. O tom, v akých časoch a kde bude poskytovať stavebný ombudsman ľudom konzultácie, sa verejnosť môže dozvedieť na webe hlavného mesta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…