V hladovej doline Slovenska Dávid obnovuje zabudnuté remeslo. Vďaka včelám dostanú ľudia prácu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V hladovej doline Slovenska Dávid obnovuje zabudnuté remeslo. Vďaka včelám dostanú ľudia prácu

Z vychýrenej sklárne v Utekáči sa stali ruiny. Jej administratívna budova  má nové využitie. Začali v nej pracovať voštinári.

Dávid Turčáni. — Foto: Facebook/Dávid Turčáni

UTEKÁČ 2. februára – Okres Poltár môžeme, žiaľ, takisto zaradiť medzi tzv. „hladové doliny“. Nachádza sa v ňom aj obec Utekáč. Dve storočia boli tunajšie sklárne výkladnou skriňou industrializácie. Obci a ľuďom sa v Utekáči darilo. Žiaľ, sklárne zničila privatizácia. Do bývalej administratívnej budovy sklárne sa však dnes opäť vracia život, a to vďaka občianskemu združeniu kRaj, ktoré v Utekáči realizuje projekt Voštinári.

Zdevastovaný areál bývalej sklárne Clara v Utekáči.
Zdevastovaný areál bývalej sklárne Clara v Utekáči. Foto: TASR /Jozef Poliak

Zabudnuté remeslo spojené so sklárstvom

Projekt Voštinári zastrešuje sociálnu dielňu, v ktorej už vyrobili prvé voskové produkty. „Naším cieľom je, aby v regióne včely vytvárali príležitosti pre tvorbu pracovných miest. V Utekáči sme vytvorili dielňu a od februára už u nás na pracovnú zmluvu pracujú prvé dve zamestnankyne. Budú spracovávať vosk na sviečky a medzi-stienky. Neskôr sa pridajú ďalšie voskové výrobky a keď sa nám bude dariť, začneme spracovávať ostatné včelie produkty,“  hovorí včelár a riaditeľ projektu Dávid Turčáni. Neskôr by radi zamestnávali 6 ľudí.

Dávid Turčáni. — Foto: kRaj.sk
Včelária a učia o včelách s láskou. — Foto: kRaj.sk
Otec a syn. — Foto: kRaj.sk

Voštinárstvo

„Voštinárstvo je remeslo, vyskytujúce sa na Slovensku ojedinele, ale typické práve pre región Západného Gemeru. Bolo zamerané na spracovanie včelieho vosku a voštín. Toto putovné, už zabudnuté, remeslo môže zažiť vzkriesenie práve v tradičnom regióne v období, keď hovoríme o vymieraní opeľovačov. Zvýšený záujem o tému včiel totiž prináša aj záujem o voskové výrobky, ktoré využíva samotný včelár, ale aj široká verejnosť,“ vysvetlil Turčáni.

Jedným z produktov, ktoré plánujú vyrábať, sú sviečky v brúsenom skle. „Sú krásnym prepojením včelárstva a sklárstva, ktoré je typické pre región,“ povedal Turčáni, ktorý sa dostal k včelárstvu priam idylicky.

Včelárstvo má v rodine

„Som treťou generáciou včelárov v našej rodine, včelárime vyše 65 rokov. Rodičia mali 6 detí, ale ani jedno z nich v tradícii pokračovať nechcelo,“ priblížil. „Veci sa u mňa zmenili až na vysokej škole. Bola to kombinácia postojov mojej priateľky Soni, kamaráta Laca a zhoršujúcého sa zdravotného stavu môjho otca. Z jeho strany to bola veľká radosť, že budeme pokračovať v jeho práci,“ dodal.

Okresy Poltár a Rimavská Sobota, rovnako aj Lučenec sú zaradené do Podpory najmenej rozvinutých okresov.Včely priniesli do regiónu nové pracovné miesta. — Foto: kRaj.sk
S priateľkou Soňou Kerestesovou. Je Krajinnou architektkou a včelárkou. — Foto: kRaj.sk
S priateľkou Soňou Kerestesovou. Je Krajinnou architektkou a včelárkou. — Foto: kRaj.sk

Priatelia a féroví obchodní partneri

Včely vníma ako priateľov a aj ako férových obchodných partnerov. Včelstvo je naozaj dobrý kamarát, o ktorého sa chcete starať, pomáhať mu. Ak má problém, prežívate to rovnako ako u svojho ľudského kamaráta. Včela je aj priateľ, od ktorého sa učíte a chcete sa učiť. Sme aj obchodní partneri, fair-trade,“ prezradil. 

Turčáni, spolu s priateľkou Soňou, vytvorili v roku 2013 vzdelávaciu včelnicu v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou, kde mal byť zrealizovaný aj projekt Voštinári. Nakoniec to osud zariadil inak. „Vyhliadnutý objekt predali skôr, ako sme získali podporu. Tak sme sa rozhliadli po regióne a s vhodnou ponukou prišiel starosta obce Utekáč Miroslav Barutiak,“ hovorí.

Administratívna budova bývalej sklárne.
Administratívna budova bývalej sklárne. Foto: Facebook/Včelí kRaj

V bývalej administratívnej budove si na sociálnu dielňu prenajímajú jedno poschodie. S prácami na budove  začali v lete 2019. Zatiaľ využívajú jeho menšiu polovicu. „Máme za sebou jeden úspešný crowdsourcing, ktorý nám pokryl väčšinu nákladov na realizáciu plynového kúrenia,“ priblížil. Čaká ich ešte výmena okien a renovácia ďalších objektov. Verejnú zbierku na podporu projektu majú stále otvorenú. 

Plány aj v Lučenci

Kurzy voštinárstva končia už vo februári. Školenie absolvovalo 20 ľudí. „Chceme vypísať ešte jeden, ale ešte nemáme termín,“ ozrejmil včelár. „Nepriama spolupráca prichádza od obce Utekáč a od Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Poltár a Lučenec. Od jari chceme zapojiť do spolupráce projekt z Lučenca ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života n.o,“ doplnil. Okrem toho je tu samotný projekt Včelí kRaj. Na ňom pracujú 4 ľudia na živnosť. Ďalšie pracovné miesta združenie vytvorilo v regióne, „Títo ľudia s nami nemajú pracovnú zmluvu, aj keď im naďalej pomáhame a kupujeme ich produkty. Formou kurzov sme už pomohli stovkám ľudí z regiónu a Slovenska,“ tvrdí Turčáni.

Piliermi  združenia je vzdelávanie aj ochrana životného prostredia, ale aj sociálny rozvoj regiónu a ekonomická pomoc, hlavne ľuďom z okraja spoločnosti. „Vzťah dobrej spoločenskej klímy a dobrých príjmov sa odráža v tom, ako sa ľudia starajú o životné prostredie o svoju krajinu, “ vysvetľuje. Turčáni priznáva, že v ich tíme je najväčší rojko. „Mojím najväčším snom je spraviť zo Slovenska Včelí kraj, kde má byť Včelí synonymom pre všetky opeľovače,“ uzavrel.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…