Mitch Winehouse: Amy, moja dcéra
TASR
TASR

Mitch Winehouse: Amy, moja dcéra

Amy Winehouse sa preslávila vďaka svojmu talentu a kvalitným piesňam, no vždy sa o nej veľa hovorilo aj v súvislosti s jej závislosťou na drogách a alkohole. Zákulisie príbehu slávnej speváčky približuje jej otec Mitch.

Amy, moja dcéra Foto: TASR/ www.book.review.sk

Bratislava 24. septembra (TASR) - Amy Winehouse sa preslávila vďaka svojmu talentu a kvalitným piesňam, no vždy sa o nej veľa hovorilo aj v súvislosti s jej závislosťou na drogách a alkohole. Zákulisie príbehu slávnej speváčky približuje jej otec Mitch.

Život Amy Winehouse bol plný tajomstiev a nevypovedaných slov. Na jednej strane úžasné vystúpenia, mnohé ocenenia, milióny fanúšikov, na tej druhej troska, koncerty odspievané v podnapitom stave a otrasný obraz vytvorený bulvárom.

Mitch Winehouse zohral v živote Amy významnú úlohu otca a dôverníka. To prvé je poznať od prvej stránky vďaka láske, ktorú vkladá do každej vety, hoci hriechy svojej dcéry neskrýva a drží si odstup, ktorý zdôvodňuje tým, že nemal v pláne pliesť sa dcére do života. Napriek tomu je Aminým dôverníkom, „ocom“, ktorému môže kedykoľvek zavolať, povedať mu čokoľvek, čo napokon neplánovane využil v tejto knihe.

Hoci Mitch nie je žiaden spisovateľ, úlohy “životopisca” sa zhostil obstojne. Píše jednoducho, priestor jednotlivým životným fázam vydeľuje na základe vlastného pocitu, množstva svojich spomienok a zápiskov. Prirodzeným spôsobom približuje momenty z Aminho detstva, pubertiacke rebélie až po prvé okamihy hviezdnej kariéry. Podstatná časť je venovaná obdobiu, v ktorom bola Amy závislá na drogách. Mitch opisuje svoj každodenný strach o Amin život, únavu z neustálych sľubov, sklamaní a non-stop kontrolu svojej dcéry.

„Amy a Blake vyhlásili, že chcú byť čistí. Potešilo ma, že súhlasili s dennými lekárskymi konzultáciami. Vydržalo im to presne jeden deň.“

Nežný otcovský tón sa drží celej knihy a dodáva rozprávaniu hodnovernosť. Cítiť, že autor Amy naozaj poznal a necháva aj čitateľa, aby nahliadol za oponu. Venuje sa jej citovému životu, láskam, drogám, idolom, spomína rôzne vtipné i smutné príhody. Môžeme tak hovoriť o rekonštrukcii života s Amy Winehouse, vyznaní milujúceho otca, ktorý sa zo všetkých síl snaží udržať Amy pri živote. Informácie z textu doplňujú fotografie a kópie rôznych pozdravov pre otca od Amy.

Osobný charakter knihy napĺňa čitateľa pozitívnym pocitom, že biografia nebola písaná, ako nástroj na získanie peňazí, ale ako vrúcna spomienka na milovanú osobu a skvelú umelkyňu.

"Vybrala fotografiu mojej matky. 'Bola to skutočne krásna žena, čo povieš?' spýtala sa. Potom podržala fotografiu s Alexom. 'Len sa naňho pozri!' zasmiala sa a v hlase jej bolo cítiť hrdosť i súrodeneckú rivalitu. Vyberala ďalšie fotografie a ku každej mi povedala niekoľko slov. Vtedy som si pomyslel, že táto preslávená speváčka, ktorá svojím hlasom teší milióny ľudí na celom svete, je stále obyčajné dievča s vrúcnym vzťahom k rodine. V tom okamihu som bol na svoju dcéru veľmi hrdý."

Autor recenzie: Katarína Bačová

Autor knihy: Mitch Winehouse

Vydavateľstvo: Ikar

Počet strán: 288 strán

Väzba: pevná s prebalom väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788055133157

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…