Mitch Winehouse: Amy, moja dcéra
TASR
TASR

Mitch Winehouse: Amy, moja dcéra

Amy Winehouse sa preslávila vďaka svojmu talentu a kvalitným piesňam, no vždy sa o nej veľa hovorilo aj v súvislosti s jej závislosťou na drogách a alkohole. Zákulisie príbehu slávnej speváčky približuje jej otec Mitch.

Amy, moja dcéra Foto: TASR/ www.book.review.sk

Bratislava 24. septembra (TASR) - Amy Winehouse sa preslávila vďaka svojmu talentu a kvalitným piesňam, no vždy sa o nej veľa hovorilo aj v súvislosti s jej závislosťou na drogách a alkohole. Zákulisie príbehu slávnej speváčky približuje jej otec Mitch.

Život Amy Winehouse bol plný tajomstiev a nevypovedaných slov. Na jednej strane úžasné vystúpenia, mnohé ocenenia, milióny fanúšikov, na tej druhej troska, koncerty odspievané v podnapitom stave a otrasný obraz vytvorený bulvárom.

Mitch Winehouse zohral v živote Amy významnú úlohu otca a dôverníka. To prvé je poznať od prvej stránky vďaka láske, ktorú vkladá do každej vety, hoci hriechy svojej dcéry neskrýva a drží si odstup, ktorý zdôvodňuje tým, že nemal v pláne pliesť sa dcére do života. Napriek tomu je Aminým dôverníkom, „ocom“, ktorému môže kedykoľvek zavolať, povedať mu čokoľvek, čo napokon neplánovane využil v tejto knihe.

Hoci Mitch nie je žiaden spisovateľ, úlohy “životopisca” sa zhostil obstojne. Píše jednoducho, priestor jednotlivým životným fázam vydeľuje na základe vlastného pocitu, množstva svojich spomienok a zápiskov. Prirodzeným spôsobom približuje momenty z Aminho detstva, pubertiacke rebélie až po prvé okamihy hviezdnej kariéry. Podstatná časť je venovaná obdobiu, v ktorom bola Amy závislá na drogách. Mitch opisuje svoj každodenný strach o Amin život, únavu z neustálych sľubov, sklamaní a non-stop kontrolu svojej dcéry.

„Amy a Blake vyhlásili, že chcú byť čistí. Potešilo ma, že súhlasili s dennými lekárskymi konzultáciami. Vydržalo im to presne jeden deň.“

Nežný otcovský tón sa drží celej knihy a dodáva rozprávaniu hodnovernosť. Cítiť, že autor Amy naozaj poznal a necháva aj čitateľa, aby nahliadol za oponu. Venuje sa jej citovému životu, láskam, drogám, idolom, spomína rôzne vtipné i smutné príhody. Môžeme tak hovoriť o rekonštrukcii života s Amy Winehouse, vyznaní milujúceho otca, ktorý sa zo všetkých síl snaží udržať Amy pri živote. Informácie z textu doplňujú fotografie a kópie rôznych pozdravov pre otca od Amy.

Osobný charakter knihy napĺňa čitateľa pozitívnym pocitom, že biografia nebola písaná, ako nástroj na získanie peňazí, ale ako vrúcna spomienka na milovanú osobu a skvelú umelkyňu.

"Vybrala fotografiu mojej matky. 'Bola to skutočne krásna žena, čo povieš?' spýtala sa. Potom podržala fotografiu s Alexom. 'Len sa naňho pozri!' zasmiala sa a v hlase jej bolo cítiť hrdosť i súrodeneckú rivalitu. Vyberala ďalšie fotografie a ku každej mi povedala niekoľko slov. Vtedy som si pomyslel, že táto preslávená speváčka, ktorá svojím hlasom teší milióny ľudí na celom svete, je stále obyčajné dievča s vrúcnym vzťahom k rodine. V tom okamihu som bol na svoju dcéru veľmi hrdý."

Autor recenzie: Katarína Bačová

Autor knihy: Mitch Winehouse

Vydavateľstvo: Ikar

Počet strán: 288 strán

Väzba: pevná s prebalom väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788055133157

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…