Únia sa pozrie na najmenšie euromince. Chystá ich zrušenie?
TASR
TASR

Únia sa pozrie na najmenšie euromince. Chystá ich zrušenie?

Európska komisia (EK) zvažuje návrh na postupné vyradenie najmenších mincí v hodnote jeden eurocent a dva eurocenty.

Euromince, ilustračné foto — Foto: pixabay.com/GregMontani

Brusel 30. januára (TASR) - Európska komisia (EK) zvažuje návrh na postupné vyradenie najmenších mincí v hodnote jeden eurocent a dva eurocenty. Tomuto kroku však bude najskôr predchádzať hĺbková analýza a preskúmanie opodstatnenosti používania euromincí s najmenšou nominálnou hodnotou.

V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič. Slovenský eurokomisár v stredu pred európskymi novinármi naznačil, že toto možné opatrenie je zahrnuté v pracovnom programe eurokomisie na tento rok.

Pracovný program EK predstaví Šefčovič vo štvrtok aj na pôde Európskeho parlamentu.

Malo by ísť o úsporný krok

Komisia sa o podobný krok pokúsila už v máji 2013, keď Európskemu parlamentu a Rade EÚ predstavila legislatívny návrh na zrušenie jedno- a dvojcentových euromincí.

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič Foto: TASR/AP

V novom dokumente z dielne exekutívy EÚ sa uvádza, že by to mal byť úsporný krok, pretože výrobné a manipulačné náklady na jedno- a dvojcentové mince často prevyšujú ich nominálnu hodnotu.

„Tento návrh vyvolal záujem médií, ale nič nejdeme rušiť. To, čo sme navrhli, je snaha reagovať na požiadavky niektorých členských krajín a občanov. Aby sme, po prvé, zosúladili pravidlá zaokrúhľovania súm v obchodoch vždy smerom k najbližšej päťcentovej hranici, a po druhé, aby sme po hĺbkových konzultáciách vyhodnotili ekonomickú efektívnosť využívania týchto mincí,“ vysvetlil Šefčovič.

Vyhodnotenie o rok

Konzultácie sú naplánované na obdobie október až december tohto roka a ich vyhodnotenie sa očakáva začiatkom roku 2021. „Aj na základe týchto konzultácií a ich vyhodnotenia by sme prišli s návrhom, ako sa k tematike zaokrúhľovania a vôbec používania týchto mincí postaviť,“ spresnil Šefčovič. A pripomenul, že žiadna členská krajina to nemôže urobiť sama, ide o rozhodnutie eurozóny, ktorá ma presne stanovené pravidlá a tie treba dodržiavať.

Podpredseda EK v tejto súvislosti pripomenul, že Fínsko nikdy nepoužívalo mince s najmenšou nominálnou hodnotou a ďalšie štyri krajiny - Belgicko, Holandsko, Írsko a Taliansko - už tiež jedno- a dvojcentové mince prestali používať a už ani nerazia toto obeživo.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: pixabay.com

„V obchodoch ich nemôžu odmietnuť, ale už nepromujú, aby sa tieto mince používali. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že sa na to bližšie pozrieme a na základe analýzy pristúpime k ďalším krokom,“ opísal situáciu.

Komisia v prípade nutnosti zvažuje zavedenie pravidiel zaokrúhľovania, ktoré by sa uplatňovali rovnako vo všetkých štátoch EÚ. Komisia v tejto súvislosti zohľadňuje aj prieskum Eurobarometra z roku 2019, podľa ktorého až 65 % občanov EÚ sa vyslovilo za odstránenie jedno- a dvojcentových euromincí a za jednotný systém zaokrúhľovania cien.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…