Dobré noviny
FANTASTICKÉ: Domorodci vyhrali súd. Ropné spoločnosti nesmú ťažiť v Amazonskom pralese
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

FANTASTICKÉ: Domorodci vyhrali súd. Ropné spoločnosti nesmú ťažiť v Amazonskom pralese

Na snímke domorodé kmene z oblasti Sierra del Divisor spolu s vtedajším prezidentom Peru Ollanta Humalom po tom, ako bola Sierra del Divisor v roku 2015 vyhlásená za národný park.
Na snímke domorodé kmene z oblasti Sierra del Divisor spolu s vtedajším prezidentom Peru Ollanta Humalom po tom, ako bola Sierra del Divisor v roku 2015 vyhlásená za národný park. — Foto: Reprofoto News.Mongabay.com/Candy Vilela/CEDIA

Nechceli, aby na ich území hľadali ropu. Peruánski domorodci obývajúci Amazonský prales vyhrali súd na zablokovanie ropných prieskumov v Amazonskom regióne.

LIMA 30. januára - Súd v Peru nariadil, že vláda má zabrániť vniknutiu ropných spoločností do regiónu v Amazonskom pralese blízko hraníc s Brazíliou. V danej oblasti nesmú bádať a hľadať ložiská ropy ani ťažiť. Informuje o tom agentúra Reuters.

Domorodé komunity dlhodobo bojujú proti ropným spoločnostiam

Súdny spor sa po prvý raz objavil ešte v roku 2017. Regionálna organizácia domorodých obyvateľov východu vtedy žiadala vládu a štátnu energetickú spoločnosť Perupetro o zrušenie povolení pre tri ropné parcely v regióne Loreto. Peruánsky minister pre energetiku a ťažbu plánoval vystavať ropné zóny v národnom parku Sierra del Divisor, ktorý je domovom domorodých ľudí žijúcich v dobrovoľnej izolácii.

Za národný park bolo miesto vyhlásené v roku 2015. Jeho rozlohu 1,3 milióna hektárov tvoria prevažne pralesy, ktoré sú domovom nielen domorodej komunity, ale aj množstva vzácnych živočíchov. Vyhláseniu Sierra del Divisor za národný park predchádzalo 10 rokov boja vedcov, ochranárov a miestnych komunít, ktoré chceli prales a jeho obyvateľov týmto krokom ochrániť pred nelegálnou ťažbou dreva či zlata. 

Siera del Divisor.
Sierra del Divisor. Foto: Facebook/Parque Nacional Sierra del Divisor - Perú

Historický míľnik

 Inštitút pre legálnu ochranu tvrdí, že sudca nariadil Peru zaviesť striktnú ochrannú zónu okolo spomínaného územia.

„Toto uznesenie je historickým míľnkom, pretože je u nás prvé, v ktorom zvíťazili domorodí ľudia žijúci v dobrovoľnej izolácii nad ropnými parcelami.“ uviedla Maritza Quispe, právnička Inštitútu pre legálnu ochranu.

Viaceré domorodé obyvyteľstvá z oblasti Amazonského pralesu už v minulosti prekazili zámery veľkých ropných spoločností. Stalo sa tak po tom, ako bolo v roku 2011 predstavené tzv. „právo prednostnej konzultácie,“ vďaka ktorému majú domorodé kmene právo vyjadriť sa k oficiálnym rozhodnutiam, ktoré môžu ovplyvniť život ich komunít

O prvom veľkom víťazstve domorodých kmeňov ste mohli čítať u nás už v apríli roku 2019:

Už ste čítali?