Dobré noviny
Virológ o koronavíruse: Na Slovensku nie je dôvod na paniku. Ľudia by nemali veriť všetkému, čo čítajú na sociálnych sieťach
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Virológ o koronavíruse: Na Slovensku nie je dôvod na paniku. Ľudia by nemali veriť všetkému, čo čítajú na sociálnych sieťach

Virológ SAV, Boris Klempa
Virológ SAV, Boris Klempa — Foto: TASR, AP

Na paniku na Slovensku nie je dôvod. ÚVZ SR uviedol rozdiely medzi klasickou chrípkou a koronavírusom.

BRATISLAVA 30. januára - Nový koronavírus si v Číne vyžiadal 106 obetí na životoch. Potvrdených bolo približne 1300 nových prípadov nakazenia. V celej Číne evidujú doteraz viac ako 4000 prípadov, kde sa potvrdila nákaza novým koronavírusom, informovala agentúra AFP.

Koronavírus sa prenáša výlučne z človeka na človeka

Koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní„Je vyslovene nepravdepodobné až nemožné, aby sa vírus preniesol cez zásielku z Ázie. Práve tá cestuje dlhú dobu. Aj keby na začiatku celého procesu bola zásielka kontaminovaná vírusom, neprežila by cestu až na Slovensko,“ vysvetľuje virológ SAV Boris Klempa pre portál Dobré noviny.

Ochorenie spôsobené novým koronavírusom nebolo na Slovensku k dnešnému dňu potvrdené,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR, Daša Račková pre portál Dobré noviny.

Slovenský virológ tvrdí, že na paniku na Slovensku nie je dôvod

Ľudia sú znepokojení a na internete sa objavujú rôzne dezinformácie ohľadom šírenia vírusu. Podľa virológa by nemali Slováci podľahnúť panike a veriť všetkému, čo sa na sociálnych sieťach objaví. „To, že zodpovedné autority venujú pozornosť koronavírusu, je úplne v poriadku, lebo je to ich povinnosť. Práve tí, ktorí robia povinné opatrenia, v panike nie sú,“ povedal Boris Klempa. 

Príznaky chrípky sú podobné práve príznakom koronavírusu. „Len na základe príznakov sa to rozlíšiť nedá. To rozpoznáme až vďaka laboratórnym testom. Máme aktuálne chrípkovú sezónu. Ak ľudia pociťujú jej príznaky je takmer isté, že ide o banálne nachladnutie, alebo o chrípku. Pokiaľ neboli v kontakte s niekým z Číny, ktorý bol nakazený, je nemožné, aby dostal koronavírus. Som preto presvedčený, že všetci na Slovensku, ktorí si myslia, že sú nakazení novým vírusom, majú klasickú chrípku,“ vysvetľuje Klempa. 

Rozdiely medzi koronavírusom a klasickou chrípkou

Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a zápalom pľúc. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou (38°C). Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – často za očami, bolesť svalov. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška, po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov. 

„Aktuálne na Slovensku prebieha chrípková sezóna a ľudia chorľavejú na chrípku. Vyzývam občanov, aby nepanikárili v prípade, že sa u nich objavia príznaky ako kašeľ, teplota, respektíve horúčka či dýchavičnosť. Hoci ide o príznaky ochorenia, ktoré môžu byť spôsobené aj novým koronavírusom, ide hlavne o príznaky klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky. V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie. Samozrejme, treba kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Rizikovým skupinám populácie zároveň odporúčam očkovanie proti chrípke,“ vyhlásil premiér SR, Peter Pellegrini.

Celý rozhovor s virológom SAV Borisom Klempom si môžete vypočuť tu.

Všetky zásielky z Ázie sú bezpečné

Slovenská pošta tiež ubezpečila, že zásielky odosielané z Ázie sú zo zdravotného hľadiska bezpečné a monitorované medzinárodnými autoritami. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Ročne doručí Slovenská pošta viac ako tri milióny zásielok z Ázie.

„Slovenská pošta disponuje usmernením hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ako aj špeciálnym odborným stanoviskom, ktoré si Slovenská pošta nechala vypracovať u pracovnej zdravotnej služby. Z odborného stanoviska vyplýva, že zásielky z Ázie sú bezpečné, pretože nie je možné, aby v nich koronavírus prežil. Zároveň sa doposiaľ potvrdil prenos vírusu jedine spôsobom kontaktu s infikovaným človekom alebo zvieraťom,“ uviedla.

Na objednávky z Číny si zákazníci pošty budú musieť počkať

Zákazníkov zároveň pošta prosí o zhovievavosť pri doručovaní medzinárodných zásielok z Ázie. Preventívne bezpečnostné opatrenia môžu spôsobiť ich omeškanie a v niektorých prípadoch nebude možné získať písomné potvrdenie prevzatia poštovej zásielky. „V záujme zníženia akéhokoľvek rizika čínska vláda vydala pokyn, ktorým je čínska pošta povinná preventívne dezinfikovať všetky poštové zásielky, ktoré smerujú alebo prechádzajú cez Wuhan a jeho spracovateľské stredisko. V prípade medzinárodných zásielok určených pre provinciu Hubei sa čínska pošta skontaktuje s adresátom a podľa jeho preferencií doručí jeho zásielku tak, aby sa obmedzil akýkoľvek fyzický kontakt doručovateľa s adresátom zásielky, napríklad doručením do výdajných terminálov," doplnila.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?