Dvorského vystrieda na čele Opery SND rakúsky dirigent
SITA
SITA

Dvorského vystrieda na čele Opery SND rakúsky dirigent

Nové vedenie Slovenského národného divadla začalo robiť personálne zmeny. Peter Dvorský ostáva v SND ako projektový manažér do konca roka.

BRATISLAVA 10. júla - Na základe dohody medzi generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla (SND) Mariánom Chudovským a riaditeľom Opery SND Petrom Dvorským končí k 31. júlu Peter Dvorský vo funkcii riaditeľa Opery SND.

Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka národného divadla Izabela Pažítková.

Od 1. augusta sa stane šéfom opery prvej slovenskej divadelnej scény rakúsky dirigent Friedrich Haider.

“Peter Dvorský ostáva naďalej pôsobiť v SND ako projektový manažér do konca tohto roka, aby participoval v novej divadelnej sezóne na niektorých ním už rozpracovaných projektoch Opery SND,“ dodala Pažítková.

Ako uvádza SND na svojej webstránke, Haider od bratislavského uvedenia Verdiho Rekviem (2001) pravidelne hosťuje aj v Slovenskej filharmónii. V rokoch 1991 – 1994 bol šéfdirigentom štrasburskej Opéra National. Roku 2004 ho menovali hudobným riaditeľom španielskeho orchestra Oviedo Filarmonia.

Minister kultúry stojí za Chudovským

Minister kultúry SR Marek Maďarič vymenoval a uviedol do funkcie generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského 22. júna.

Chudovský do funkcie nastúpil od 1. júla, respektíve v pondelok 2. júla. Dovtedy SND viedol Milan Vajdička poverený zastupovaním generálneho riaditeľa SND.

O výmene riaditeľov zvyšných dvoch súborov - Činohry SND Emila Horvátha a Baletu SND Andriia Sukhanova zatiaľ SND neinformuje. O plánoch vymeniť šéfov súborov SND hovoril Chudovský už počas 2. kola voľby nového šéfa SND.

Na vypočutí výberovou komisiou 13. júna uviedol, že chce do čela činoherného a baletného súboru vrátiť riaditeľov, ktorí ich viedli v čase šéfovania Silvie Hroncovej.

Na čelo Baletu SND by sa tak vrátil Mário Radačovský a riaditeľom Činohry SND by sa stal Roman Polák. Avizoval aj už potvrdenú personálnu zmenu na vedúcej pozícii v Opere SND, výmenu Petra Dvorského za známeho dirigenta Friedricha Haidera.

“Generálny riaditeľ Marián Chudovský má plné právo, aby uskutočňoval svoju víziu, aby pre svoju koncepciu získal nielen najbližších spolupracovníkov, ale každého pracovníka SND a verejnosť. To je kľúčová podmienka,“ povedal 22. júna počas uvedenia Chudovského do funkcie minister kultúry Marek Maďarič.

Zmeny majú byť citlivé

Minister očakáva, že sa novému šéfovi SND podarí vytvoriť priaznivú atmosféru vo všetkých zložkách divadla, “čo podmieňuje kvalitné umelecké výkony a že SND bude riadené racionálne a ekonomicky efektívne“.

Marek Maďarič vyzval Mariána Chudovského, aby k všetkým zmenám pristupoval premyslene a citlivo a získal dôveru v SND, uvádza sa ďalej v tlačovej správe SND z uvedenia Chudovského do funkcie.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…