Dobré noviny
Dvorského vystrieda na čele Opery SND rakúsky dirigent
SITA
SITA

Dvorského vystrieda na čele Opery SND rakúsky dirigent

Nové vedenie Slovenského národného divadla začalo robiť personálne zmeny. Peter Dvorský ostáva v SND ako projektový manažér do konca roka.

BRATISLAVA 10. júla - Na základe dohody medzi generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla (SND) Mariánom Chudovským a riaditeľom Opery SND Petrom Dvorským končí k 31. júlu Peter Dvorský vo funkcii riaditeľa Opery SND.

Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka národného divadla Izabela Pažítková.

Od 1. augusta sa stane šéfom opery prvej slovenskej divadelnej scény rakúsky dirigent Friedrich Haider.

“Peter Dvorský ostáva naďalej pôsobiť v SND ako projektový manažér do konca tohto roka, aby participoval v novej divadelnej sezóne na niektorých ním už rozpracovaných projektoch Opery SND,“ dodala Pažítková.

Ako uvádza SND na svojej webstránke, Haider od bratislavského uvedenia Verdiho Rekviem (2001) pravidelne hosťuje aj v Slovenskej filharmónii. V rokoch 1991 – 1994 bol šéfdirigentom štrasburskej Opéra National. Roku 2004 ho menovali hudobným riaditeľom španielskeho orchestra Oviedo Filarmonia.

Minister kultúry stojí za Chudovským

Minister kultúry SR Marek Maďarič vymenoval a uviedol do funkcie generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského 22. júna.

Chudovský do funkcie nastúpil od 1. júla, respektíve v pondelok 2. júla. Dovtedy SND viedol Milan Vajdička poverený zastupovaním generálneho riaditeľa SND.

O výmene riaditeľov zvyšných dvoch súborov - Činohry SND Emila Horvátha a Baletu SND Andriia Sukhanova zatiaľ SND neinformuje. O plánoch vymeniť šéfov súborov SND hovoril Chudovský už počas 2. kola voľby nového šéfa SND.

Na vypočutí výberovou komisiou 13. júna uviedol, že chce do čela činoherného a baletného súboru vrátiť riaditeľov, ktorí ich viedli v čase šéfovania Silvie Hroncovej.

Na čelo Baletu SND by sa tak vrátil Mário Radačovský a riaditeľom Činohry SND by sa stal Roman Polák. Avizoval aj už potvrdenú personálnu zmenu na vedúcej pozícii v Opere SND, výmenu Petra Dvorského za známeho dirigenta Friedricha Haidera.

“Generálny riaditeľ Marián Chudovský má plné právo, aby uskutočňoval svoju víziu, aby pre svoju koncepciu získal nielen najbližších spolupracovníkov, ale každého pracovníka SND a verejnosť. To je kľúčová podmienka,“ povedal 22. júna počas uvedenia Chudovského do funkcie minister kultúry Marek Maďarič.

Zmeny majú byť citlivé

Minister očakáva, že sa novému šéfovi SND podarí vytvoriť priaznivú atmosféru vo všetkých zložkách divadla, “čo podmieňuje kvalitné umelecké výkony a že SND bude riadené racionálne a ekonomicky efektívne“.

Marek Maďarič vyzval Mariána Chudovského, aby k všetkým zmenám pristupoval premyslene a citlivo a získal dôveru v SND, uvádza sa ďalej v tlačovej správe SND z uvedenia Chudovského do funkcie.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…