Kultúra: Na Bratislavskom hrade otvorili unikátnu digitálnu výstavu
TASR
TASR

Kultúra: Na Bratislavskom hrade otvorili unikátnu digitálnu výstavu

Na Bratislavskom hrade otvorili v utorok digitálnu výstavu, ktorou sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendmi 21. storočia.

Snímka z otvorenia digitálnej výstavy na Bratislavskom hrade — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 28. januára (TASR) - Na Bratislavskom hrade otvorili v utorok digitálnu výstavu, ktorou sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendmi 21. storočia.

„Je to naozaj unikát, podobné výstavy vo svete zatiaľ sú len v Soule a Kyjeve,“ uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková k výstave, ktorá progresívnou formou prezentuje návštevníkom kultúrne dedičstvo Slovenska prostredníctvom digitálnych technológií.

Celý projekt vznikol v spolupráci Ministerstva kultúry SR, Slovenského národného múzea (SNM) a Národného osvetového centra (NOC). Prvá prezentácia digitálnych technológií pre verejnosť sa uskutočnila na technologickej výstave IXPO 2019.

Hlavným ideovým zámerom takejto výstavy je ukázať návštevníkom kultúrne dedičstvo atraktívnym digitálnym spôsobom. Najmodernejšie technológie zabezpečia zachovanie výstav alebo expozícií v digitálnom svete aj po ich ukončení vo forme virtuálnych prehliadok.

„V múzeách a galériách máme státisíce unikátnych exponátov, pri ktorých nie je v ľudských silách, aby sme všetky videli, z toho 1 600 000 už máme zdigitalizovaných a voľne prístupných je okolo 86.000. Ide o to, aby sme takýmto spôsobom ukázali širokej verejnosti, školám, domácnostiam, čo všetko na Slovensku máme a načo môžeme byť hrdí,“ konštatovala Laššáková.

Digitálna výstava v priestoroch Bratislavského hradu predstavuje život a dielo Martina Benku, v digitálne podobne si návštevníci budú môcť pozrieť aj výstavu Zlatý vek Peterhofu. „Vo februári a marci máme v pláne otvoriť ďalších osem digitalizovaných výstav,“ dodala.

Výstava v multimediálnom priestore je rozdelená na tri časti. V kopule alebo tzv. bielej miestnosti budú môcť návštevníci vidieť výstavy realizované v SNM - Historickom múzeu v rozšírenom móde.

„Potom sú to multimediálne panely, kde okrem hier, pri ktorých sa využívajú najmä zdigitalizované kultúrne predmety, budú môcť vidieť aj virtuálnu realitu, prípadne na veľkom plátne aj 3D-rozmerné predmety,“ priblížil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis s tým, že v najbližšej dobe budú mnohé zdigitalizované objekty prístupné aj na internete.

„Sme v polovici projektu, momentálne máme k dispozícii pre verejnosť Benku, Peterhof, do konca marca ich plánuje spraviť dokopy desať, napríklad výstavy a expozície Ľudovít Štúr, November "89, Štefánika,“ povedal pre TASR k využitiu nových technológií a spracovaniu výstav v novej virtuálnej forme projektový manažér NOC Peter Selecký.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…