Matečná udelila prvýkrát ocenenie nielen záchranárom, ale aj ich psom
TASR
TASR

Matečná udelila prvýkrát ocenenie nielen záchranárom, ale aj ich psom

Podľa ministerky je výkon záchranárskych psov dôkazom opodstatnenosti organizovanej kynológie na Slovensku i prijatej legislatívy, v ktorej už zvieratá nie sú považované za veci, ale cítiace bytosti.

Snímka z medzinárodnej výstavy psov Nitradog 2020 na výstavisku Agrokomplex v Nitre 25. januára 2O20. — Foto: TASR/Henrič Mišovič

Nitra 25. januára (TASR) – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v sobotu na medzinárodnej výstave psov na nitrianskom výstavisku Agrokomplex udelila prvýkrát v histórii Slovenska najvyššie rezortné vyznamenanie záchranárskym psom. Ministerka vyznamenaním ocenila prácu psovodov a ich psov pri záchrannej misii v Prešove po výbuchu v bytovom dome.

Podľa ministerky je výkon záchranárskych psov dôkazom opodstatnenosti organizovanej kynológie na Slovensku i prijatej legislatívy, v ktorej už zvieratá nie sú považované za veci, ale cítiace bytosti. „Keď sme uzákonili, že zviera nie je vec, akoby sme prejudikovali, že toto je situácia, ktorá pomáha ľuďom aj zvieratám samotným. Musím povedať, že udalosti v Prešove pri zrútenej bytovke sú veľmi smutné a všetkým nám je to ľúto. To, čo tam spravili záchranári so svojimi psíkmi, presahuje ľudské možnosti. Práve tam, kde človek už nemôže pomôcť, pomáhajú veľmi dobre vycvičené psy,“ uviedla ministerka.

Sedem záchranárov a ich psy získali okrem ceny ministra aj ocenenie od Slovenskej kynologickej jednoty. „Svojimi činmi psovodi Horskej záchrannej služby fantasticky reprezentovali kynológiu v praxi a šírili jej dobré meno. Výkony a výsledky týchto psov sú dôkazom opodstatnenosti šľachtiteľskej práce slovenských chovateľov,“ uviedol prezident Slovenskej kynologickej jednoty Jozef Jursa.

Ministerka pripomenula, že podobné udeľovanie ocenení určených aj zvieratám sa na Slovensku ešte nekonalo. „Umožnila to až zmena legislatívy, vďaka ktorej už psov berieme ako cítiace bytosti. Oni sú hrdinami, ktorí pomáhajú zachraňovať ľudské životy v takýchto kritických situáciách. Preto by som chcela poďakovať záchranárom, ale aj ich psom. Ja si myslím, že je patričné ich oceniť, pretože tam, kde už človek nemôže zasiahnuť, práve dobre vycvičený pes sa môže stať hrdinom a môže pomôcť pri záchrane života,“ dodala Matečná.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…