Pieseň Čerešne v novom šate: Nádherný klip rozpráva príbeh Bratislavčanky, ktorá prežila holokaust
TASR
TASR

Pieseň Čerešne v novom šate: Nádherný klip rozpráva príbeh Bratislavčanky, ktorá prežila holokaust

Nové spracovanie legendárnej piesne od Jara Filipa a Milana Lasicu si určite zamilujete. Dojemný videoklip rozpráva príbeh lásky Bratislavčanky, ktorá prežila holokaust. 

Vo videoklipe si zahrali David Hartl a Martina Chválová. — Foto: Reprofoto Youtube

Bratislava 25. januára (TASR) - Skupina Pressburger Klezmer Band prichádza s netradičným videoklipom. Jeho základom je skladba Jara Filipa s textom Milana Lasicu Čerešne. Jej tóny zaujímavo preplietli s príbehom herečky Dalmy Špitzerovej z Bratislavy, ktorá prežila holokaust. TASR o tom informoval PR manažér Robert Pospiš.

„Melódia Čerešní mi pre jej molový a trpko-sladký charakter pripomínala židovskú hudbu a niektoré naše piesne. Nemali sme však vhodného človeka na preklad,“ objasňuje genézu vzniku piesne huslista kapely Andrej Werner, ktorý s nápadom prišiel. „Po viacerých neúspechoch som našiel skvelú prekladateľku Asiu Fruman z ukrajinského Charkova, ktorá nielenže ovláda jidiš, jazyk východoeurópskych Židov, a dokonale pozná klezmerovú hudbu, no hovorí aj po česky a pôvodnú pieseň poznala. Preklad sa jej skvelo podaril hneď na prvý pokus. Nasledoval už len súhlas od Lasicu a nositeľov práv po Filipovi, skvelý aranžmán Ľubice Čekovskej, a tak sme ako súčasť nášho ostatného albumu Baladen skladbu Karshelekh nahrali,“ dodal.

Po vydaní CD a pre veľký úspech LP albumu, ktorý vysoko ocenila domáca aj zahraničná kritika, sa skupina minulý rok rozhodla pre videoklip. Rovnako ako u ostatného klipu k skladbe z rovnakého albumu Vigndik a fremd kind so silnou výpoveďou z bratislavských ulíc sa jeho spracovania ujala speváčka kapely Marta Potančoková spolu s uznávaným filmárom a hudobníkom Braňom Špačekom.

Záber z videoklipu.
Záber z videoklipu. Foto: Reprofoto Youtube

V klipe Dalma Špitzerová spomína na mladosť

„Už len samotný preklad Asie Fruman priniesol novú tému, a to spomienky na mladosť židovskej ženy. Spolu s Braňom sme si najprv vypočuli a nahrali zaujímavý príbeh lásky Dalmy a Juraja Špitzerovcov, ktorý sa stal naším základným materiálom. Mladí herci Martina Chválová a Dávid Hartl rozohrali niektoré kľúčové momenty odohrávajúce sa vo vojnovom a povojnovom období. Tak sa popri autentickom rozprávaní pani Dalmy paralelne odvíja akési naše rozprávanie o láske Dalmy a Juraja. Veríme, že diváka zaujme rovnako ako samotná pieseň,“ vysvetľuje herečka a speváčka Potančoková.

„V tejto dobe, keď je znovu populárne nadávanie na národnostné menšiny, iné náboženstvá a kultúry, je dôležité nezabudnúť na to, že ešte žijú ľudia, ktorí zažili obrovské utrpenie tu doma na Slovensku. Treba ich počúvať viac ako kedykoľvek predtým. Pani Dalma je jednou z nich,” doplnil režisér klipu.

Podľa jeho slov tak notoricky známa a obľúbená pieseň Čerešne - Karshelekh dostala 75 rokov po oslobodení koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v podaní skupiny Pressburger Klezmer Band iný rozmer.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…