Dobré noviny
Čínsky Nový rok oslavuje aj komunita žijúca v SR, nesmie sa zametať a nadávať
TASR
TASR

Čínsky Nový rok oslavuje aj komunita žijúca v SR, nesmie sa zametať a nadávať

Na snímke vľavo čínsky kuchár žijúci na Slovensku Dajun Shi (Ta-ťün Š') a vpravo príslušníci čínskej komunity v Kambodži predvádzajú tradičný dračí tanec na oslavu lunárneho Nového roka
Na snímke vľavo čínsky kuchár žijúci na Slovensku Dajun Shi (Ta-ťün Š') a vpravo príslušníci čínskej komunity v Kambodži predvádzajú tradičný dračí tanec na oslavu lunárneho Nového roka — Foto: TASR/Ivan Kríž

Podľa vlaňajšej štatistiky Ministerstva vnútra SR žije na Slovensku viac ako 2700 Číňanov. Lúčia sa s rokom svine a vítajú rok potkana.

Bratislava 25. januára (TASR) - Čínsky Nový rok, ktorého oslavy pripadali tento rok na noc z piatka (24. 1.) na sobotu, si pripomína aj čínska komunita na Slovensku. Oslavuje sa podľa tradícií a keď niekto nemá v SR rodinných príslušníkov, stretáva sa s priateľmi. Podľa vlaňajšej štatistiky Ministerstva vnútra SR žije na Slovensku viac ako 2700 Číňanov. Lúčia sa s rokom svine a vítajú rok potkana.

„Na Silvestra sa podáva kapor vcelku, nesmie sa nadávať a na Nový rok sú zakázané návštevy a zametanie v dome,“ uviedol pre TASR Dajun Shi (Ta-ťün Š"), ktorý pochádza z mesta Li-šuej. Na Slovensku žije a pracuje ako kuchár 12 rokov.

Čína má v rôznych kútoch rôzne silvestrovské zvyky. Kým v severnej časti pripravujú plnené taštičky s mletým mäsom alebo krevetami, na juhu majú tradične kapra vcelku. „Pripravený kapor sa položí na tanier a je zakázané ho jesť z oboch strán, pretože to prináša nešťastie. Potom sa servírujú ostatné jedlá. Okrem toho sa pripravuje bravčová hlava a sliepka, určené ako dar pre Budhu,“ priblížil Ta-ťün.

V Číne musia byť všetky taniere na stole okrúhle a zasadanie pri stole nie je náhodné – na jednej strane stola sedia najstarší rodičia a po ich stranách sú deti a vnúčatá. „Mama, otec alebo najstarší člen rodiny prednesie prípitok a pri večeri rozdáva červené obálky. Vo vnútri sú peniaze ako dar. Obálky môžu rozdávať iba rodičia pre deti, nikdy nie opačne,“ vysvetlil Ta-ťün.

Čo sa týka tradícií, v silvestrovský večer je zakázané nadávať a rodičia nesmú hrešiť svoje deti. Na Nový rok sa rodiny ani priatelia nesmú navzájom navštevovať. Návštevy môžu začať až od druhého dňa nového roku. Zároveň sa v prvé dni nesmie zametať, lebo v dome sa nachádza všetko šťastie, ktoré tam musí aj zostať. A smeti sa v Číne vynášajú až na piaty deň, takúto tradíciu však na Slovensku, ako dodal s úsmevom Ta-ťün, z pragmatických dôvodov nedodržiavajú.

Napriek názvu „čínsky“ privítajú Nový rok v noci z piatka na sobotu aj Japonci, Vietnamci, Kórejčania, Taiwančania, Singapurčania, Malajzijčania či Thajčania. Peking však zrušil v dôsledku šírenia nového smrteľného koronavírusu verejné oslavy príchodu nového lunárneho roka, naplánované v čínskej metropole na sobotu.

Už ste čítali?