Informácie o očkovaní sa ľudia dozvedia na novej webovej stránke
TASR
TASR

Informácie o očkovaní sa ľudia dozvedia na novej webovej stránke

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spúšťa webovú stránku o dôležitosti a potrebe očkovania.

Ilustračné foto — Foto: TASR/DPA

Bratislava 23. januára (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spúšťa webovú stránku o dôležitosti a potrebe očkovania. Portál s názvom „Chráňme sa očkovaním“ na doméne www.ockovaniechrani.sk je súčasťou imunizačného programu. TASR o tom informovala Jozefína Kaššová z Komunikačného referátu ÚVZ SR.

„Očkovaním dieťaťa zabránime, aby ochorelo na infekčné ochorenie, zabezpečíme mierny priebeh ochorenia alebo zabránime vzniku závažných komplikácií,“ hovorí hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Za portálom stoja hlavný hygienik SR Ján Mikas a odborníci z oblasti epidemiológie, vakcinológie, infektológie, pediatrie a imunológie.

Tiež diabetológ a odborníčka, ktorá sa zaoberá výskumom etiológie autizmu. Vznik týchto ochorení je často spájaný práve s očkovaním, hoci rôzne štúdie súvislosť vyvrátili. Cieľom portálu je vyvrátiť nepravdivé tvrdenia o očkovaní a poskytnúť rodičom potrebné informácie.

„Každý pokles zaočkovanosti zvyšuje riziko, že vznikne epidémia a ohrozené budú najmä deti,“ pripomína Mikas. Web zdôrazňuje mimoriadny význam a opodstatnenosť očkovania v čase, keď na Slovensku klesla zaočkovanosť pri viacerých druhoch povinného očkovania. Hrozí tak riziko návratu epidémií vážnych infekčných ochorení, ktoré sa na Slovensku nevyskytovali desiatky rokov.

„Často sa stretávame s tým, že rodičia sa dostávajú k protichodným informáciám o očkovaní, a to najmä na internete a sociálnych sieťach. Naším cieľom bolo spustiť nový web, ktorý prinesie čitateľom overené odborné informácie a skúsenosti z praxe významných odborníkov,“ hovorí Mikas. Potrebná zaočkovanosť detí aktuálne nie je dosiahnutá v Trenčianskom a Bratislavskom kraji.

Na portáli je okrem informácií o povinnom a odporúčanom očkovaní na Slovensku k dispozícii aj interaktívny očkovací kalendár. Obsahuje informácie o zložení vakcín a benefitoch očkovania a tiež odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní.

Z webu si možno stiahnuť aj brožúru o povinnom pravidelnom očkovaní detí pripravenú odborníkmi z ÚVZ SR. Rodičia na portáli nájdu aj zoznam poradní očkovania pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR, ktoré poskytujú bezplatné konzultácie v súvislosti s očkovaním.

Rodičia môžu v prípade akýchkoľvek otázok napísať odborníkom prostredníctvom kontaktného formulára na portáli.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…