Dobré noviny
Pozor na podvodníkov na internete. Aj keby vás okradli iba o 10 eur, nahláste to na polícii
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Pozor na podvodníkov na internete. Aj keby vás okradli iba o 10 eur, nahláste to na polícii

Podvodníci okrádajú ľudí na internete s menšími čiastkami
Podvodníci okrádajú ľudí na internete s menšími čiastkami — Foto: Pixabay

Vo väčšine prípadov ide o desiatky či stovky takýchto obetí. K ich počtu sa úmerne zvyšuje aj suma, ktorou sa páchateľ protiprávne obohatil - neraz sa pohybuje v desiatkach tisícoch eur.

BRATISLAVA 24. januára - Nakupovanie cez internet uprednostňuje množstvo ľudí. Z pohodlia domova si vďaka pár klikom viete zaobstarať niečo pekné alebo užitočné. Veľkej obľube sa tešia aj rôzne aukcie alebo bazáre, ktoré nájdete na sociálnych sieťach, prípadne majú vlastnú webovú stránku.

Výhodne tak viete nakúpiť už od pár eur. V niektorých prípadoch chcú predávajúci sumu za predaný tovar už vopred, a to prevodom peňazí na účet. Ak ide o menšiu sumu, ľudia sú ochotní ju uhradiť vopred.

Podvodníci na internete rátajú s tým, že obeť pripravia o malú sumu peňazí a tá nebude mať záujem vec riešiť

V niektorých prípadoch sa ale, bohužiaľ, stane, že zakúpený tovar nedorazí a ľudia sa stanú obeťami podvodu. Polícii to nenahlásia, lebo si v duchu hovoria, že pri takejto malej sume sa neoplatí navštíviť mužov zákon. Opak je však pravdou.

Polícia Slovenskej republiky aktívne využíva svoje sociálne siete, aby pomáhala občanom a poradila aj v právnych záležitostiach. Tentokrát šíria osvetu ohľadom podvodníkov na internete.

„Z vyšetrovacej praxe vyplýva, že podvodníci na internete kalkulujú práve s tým, že obeť pripravia o malú sumu peňazí a tá nebude mať záujem vec riešiť. Dohodnú sa na sume napríklad 10,- eur za knihu, obeť peniaze pošle dopredu a kniha nikde. Treba si uvedomiť, že pre jednu obeť je suma 10,- eur možno málo, a v zmysle Trestného zákona nejde o výšku sumy, kedy už môžeme hovoriť o trestnom čine podvodu (266,- eur), ale iba o priestupku. Vo väčšine prípadov však ide o desiatky, či stovky takýchto obetí, kde sa úmerne k ich počtu zvyšuje aj suma, ktorou sa páchateľ protiprávne obohatil a neraz sa pohybuje v desiatkach tisícov eur, radí Polícia SR na svojej stránke na Facebooku. 

Prihláste sa aj s menšou sumou

V zákone sa píše, že keď je poškodených viac, môžu si určiť spoločného zástupcu, ktorý im na polícii ušetrí čas. Polícia radí každému občanovi, ktorý sa stane obeťou podvodníka, aby to nahlásil polícii. Aj v prípade menšej sumy. Zabránite tak páchaniu zločinu a v ďalšej činnosti podvodníka. Myslite aj na to, že peniaze sa vám, koniec koncov, aj vrátia. 

Už ste čítali?