Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania
TASR
TASR

Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania

Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma.

V Žiline oficiálne odovzdali 23. septembra 2013 do prevádzky Národnú ulicu, ktorá bola kompletne zrekonštruovaná, náklady na obnovu boli 632.000 eur. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 23. septembra (TASR) – Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma. Rekonštrukcia ulice, ktorá podľa neho spĺňa parametre vstupnej brány do mesta, začala v apríli tohto roka obnovou inžinierskych sietí.

„Pri verejnom obstarávaní sme prvýkrát použili elektronickú aukciu na takýto typ prác. Zúčastnilo sa deväť subjektov, vysúťažili sme najnižšiu cenu a oproti pôvodne plánovanému rozpočtu sme ušetrili 189.000 eur bez DPH. Takže sme ostali na úrovni 632.000 eur. Stavbu končíme ešte s nižšou sumou na úrovni 620.000 eur, pretože sa podarilo urobiť technické riešenia, ktoré pomohli ušetriť ďalšie peniaze,“ informoval žilinský primátor.

Zdôraznil, že napriek rekonštrukcii sa na Národnej ulici snažili zachovať všetko, čo bolo zdravé a  môže fungovať ďalej. „Urobili sme obnovu výsadby. Niektoré stromy museli ísť preč, niektoré sme dosadili. Verejné osvetlenie je úplne zrekonštruované. A urobili sme ďalšiu vec mimo tejto zákazky. Snažili sme sa skultúrniť vchod do podchodu, ktorý ide na železničnú stanicu,“ doplnil Choma.

V strede ulice je obelisk, ktorý má pripomenúť verejnú zbierku na jej rekonštrukciu. „Je to úcta voči ľuďom, ktorí do zbierky prispeli a ich meno bude zvečnené na obelisku. Bez ohľadu na to, akou sumou prispeli. Pretože aj takýmto spôsobom preukázali istý patriotizmus, čo si nesmierne vážim,“ skonštatoval žilinský primátor.

Rekonštrukcia Národnej ulice zahŕňala položenie vyše 4000 metrov štvorcových (m2) dlažby, nové osvetlenie, lavičky, odpadkové koše a iné doplnky pešej zóny.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…