Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania
TASR
TASR

Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania

Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma.

V Žiline oficiálne odovzdali 23. septembra 2013 do prevádzky Národnú ulicu, ktorá bola kompletne zrekonštruovaná, náklady na obnovu boli 632.000 eur. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 23. septembra (TASR) – Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma. Rekonštrukcia ulice, ktorá podľa neho spĺňa parametre vstupnej brány do mesta, začala v apríli tohto roka obnovou inžinierskych sietí.

„Pri verejnom obstarávaní sme prvýkrát použili elektronickú aukciu na takýto typ prác. Zúčastnilo sa deväť subjektov, vysúťažili sme najnižšiu cenu a oproti pôvodne plánovanému rozpočtu sme ušetrili 189.000 eur bez DPH. Takže sme ostali na úrovni 632.000 eur. Stavbu končíme ešte s nižšou sumou na úrovni 620.000 eur, pretože sa podarilo urobiť technické riešenia, ktoré pomohli ušetriť ďalšie peniaze,“ informoval žilinský primátor.

Zdôraznil, že napriek rekonštrukcii sa na Národnej ulici snažili zachovať všetko, čo bolo zdravé a  môže fungovať ďalej. „Urobili sme obnovu výsadby. Niektoré stromy museli ísť preč, niektoré sme dosadili. Verejné osvetlenie je úplne zrekonštruované. A urobili sme ďalšiu vec mimo tejto zákazky. Snažili sme sa skultúrniť vchod do podchodu, ktorý ide na železničnú stanicu,“ doplnil Choma.

V strede ulice je obelisk, ktorý má pripomenúť verejnú zbierku na jej rekonštrukciu. „Je to úcta voči ľuďom, ktorí do zbierky prispeli a ich meno bude zvečnené na obelisku. Bez ohľadu na to, akou sumou prispeli. Pretože aj takýmto spôsobom preukázali istý patriotizmus, čo si nesmierne vážim,“ skonštatoval žilinský primátor.

Rekonštrukcia Národnej ulice zahŕňala položenie vyše 4000 metrov štvorcových (m2) dlažby, nové osvetlenie, lavičky, odpadkové koše a iné doplnky pešej zóny.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…