Väčšina Slovákov nechce držať psov na reťazi. Domácim miláčikom to spôsobuje mnoho problémov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Väčšina Slovákov nechce držať psov na reťazi. Domácim miláčikom to spôsobuje mnoho problémov

Zákaz priviazania psov na reťaz má najväčšiu podporu medzi ženami a ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním.

Ilustračné foto. — Foto: Facebook/Sloboda zvierat

BRATISLAVA 23. januára - Tisíce psov na Slovensku strávia celý svoj život na reťazi, ktorá je symbolom väznenia. Nemožno z nej uniknúť pred hladom, smädom, páľavou či mrazom, ohrozením, bolesťou a osamelosťou.

Zákaz má najvyššiu podporu v Trnavskom kraji

Zákaz držania psov na reťazi aktuálne podporuje takmer 62% obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať Sloboda zvierat. Prieskum sa konal začiatkom decembra minulého roka na vzorke 1008 respondentov.

Držanie psov na reťazi:

• obmedzuje voľnosť pohybu a napĺňanie fyzických a fyziologických potrieb (prístup k hygiene, vode a potrave) a možnosť úniku pred ohrozením;
negatívne ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia (svalová atrofia, poškodenie kĺbov, degeneratívne ochorenia, zranenia a vrastanie reťaze do krku);
potláča etologické a sociálne potreby spoločenského zvieraťa; dôsledkami izolácie a nedostatku podnetov sú poruchy správania, sebapoškodzovanie (hryzenie si častí tela) a/alebo agresívne správanie a ohrozenie zdravia a bezpečnosti obyvateľstva.

Prieskum zohľadňoval viaceré charakteristiky, ako sú pohlavie, vek, vzdelanie, národnosť, veľkosť sídla, kraj, a aktuálne volebné preferencie. Ukázalo sa, že zákaz reťazí o čosi viac podporujú ženy ako muži (64,2%) a ľudia s vysokoškolským vzdelaním (65,2%).

Najvyššiu podporu má zákaz v Trnavskom kraji (75,6%), naopak najnižšiu v Trenčianskom kraji (43,6%). Čo sa týka volebných preferencií, zákaz najviac podporujú voliči strany Dobrá voľba (76,1%) a najmenej voliči ĽSNS (52,4%). 

Pes na reťazi.
Pes na reťazi. Foto: Facebook/Sloboda zvierat

Výsledky považuje Sloboda zvierat za pozitívne

„Výsledky prieskumu sú pre nás pozitívnou správou! Ukazujú, že väčšina Slovenska považuje túto nehumánnu praktiku za prežitú a že spoločnosť je na zákaz reťazí pripravená. Veríme, že prieskum bude užitočný aj pre ministerstvo pôdohospodárstva, parlament a politické strany, ktoré považovali zákaz reťazí za predčasný a nepriechodný krok,“ uviedla Sloboda zvierat.

Držanie na reťazi má následky na fyzické aj psychické zdravie

Sloboda zvierat sa snaží presadiť zákon o úplnom zákaze držania psov na reťazi už niekoľko rokov. Apeluje na to, že môže mať fatálne následky pre fyzické aj psychické zdravie zvieraťa. Kampaň občianskeho združenia Nie reťaziam upozorňuje na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach. Súčasťou kampane bola aj petícia s 50 648 podpismi, v júli 2019 ju Sloboda zvierat odovzdala rezortu pôdohospodárstva.

Zákon plánuje Sloboda zvierat predložiť aj novému parlamentu, ktorý vznikne po februárových voľbách. „Za zmenu zákona Sloboda zvierat roky aktívne bojuje a budeme v tom pokračovať. Najnovší prieskum nám dal za pravdu, že dozrel čas povedať Nie reťaziam!“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…