Dobré noviny
Českí manželia podporia mladých vedcov stovkami miliónov korún. Netúžili vraj po drahých autách
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Českí manželia podporia mladých vedcov stovkami miliónov korún. Netúžili vraj po drahých autách

Manželia Dvořákovi
Manželia Dvořákovi — Foto: Facebook/Nadace Experientia

Veľké bohatstvo podľa ich slov neladí s ich životným štýlom. 

PRAHA 22. januára - Vedci Hana a Dalimil Dvořákovi sú zakladatelia nadácie s názvom Nadace Experientia, ktorá podporí desiatku chemikov a výskumných tímov. V priebehu 20-tich rokov plánujú vložiť do nadácie až 200 miliónov českých korún. Popri podpore stáží a štartovacích grantov sa nadácia zameria aj na študentov stredných a vysokých škôl. 

Peniaze podľa zástupcov nadácie umožnia v nasledujúcich 20-tich rokoch až 40-tim chemikom stráviť rok na prestížnych zahraničných univerzitách. Peňažné prostriedky taktiež pomôžu výskumníkom, ktorí sa vrátili zo štúdia v zahraničí, aby si mohli založiť až 20 vedeckých pracovísk v Česku„Študentom stredných a vysokých škôl ponúkneme aj mentorov, ktorí im pomôžu zorientovať sa v rôznych kariérnych fázach,“ uviedla riaditeľka nadácie, Anna Batistová. Mladší chemici budú mať k dispozícii webovú stránku s poradenstvom, ktorý by mohol byť aktívny už počas tohto roka. Uviedla Česká televize

Nadácia už podporila 13 vedcov sumou 16,5 miliónov eur

Predsedkyňa správnej rady Irena G. Stará uviedla, že polovica z týchto vedcov si pobyty predĺžila, ale už v réžii hostiteľskej inštitúcie, a 4 vedci už majú vlastnú výskumnú skupinu. Zakladatelia nadácie zisťovali medzi vedcami, aký typ pomoci by uprednostnili. Z prieskumu im vyšlo, že ide o zahraničné stáže a startupy. Preto sa rozhodli investovať viac peňazí práve do týchto oblastí. 

Manželia vkladajú do nadácie peniaze z licenčných poplatkov

Nadácia vznikla v roku 2013. Príjmy, ktoré do nej vkladajú sú z licenčných poplatkov, ktoré skončili v roku 2017. Dvořákovi sa stretli práve na pracovnej pôde a práve nadšenie pre spoločnú prácu ich spojilo. Hana Dvořáková sa stala v 90-tych rokoch spoludržiteľkou niekoľkých patentov na látky, ktoré dnes pomáhajú pacientom s HIV/AIDS. V roku 2000 začali rodine chodiť pravidelne peniaze na výskum. Podľa ich slov ale veľké bohatstvo neladilo s ich životným štýlom. Chceli preto peniaze vrátiť tam, odkiaľ pochádzajú. 

Dalimil Dvořák zdôraznil, že zahraničná stáž je pre mladých študentov veľmi dôležitá, lebo získajú nové skúsenosti a kontakty. Keď človek dorazí na stáž s vlastnými peniazmi, má v podstate vyhraté, lebo si môže vybrať pracovisko svojich snov,“ povedal. Po návrate zo zahraničia je taktiež veľmi dôležité, aby si vedec mohol založiť vlastné pracovisko a pokračovať tak v práci. Preto nadácia začala minulý rok poskytovať peniaze aj pre startupy. 

Už ste čítali?