Deviaty ročník Výprav do starovekého Egypta otvoria 24. januára
TASR
TASR

Deviaty ročník Výprav do starovekého Egypta otvoria 24. januára

Deviaty ročník cyklu egyptologických prednášok pre verejnosť prinesie celkovo 12 prednášok pod názvom Výpravy z Bratislavy do starovekého Egypta.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 20. januára (TASR) - Deviaty ročník cyklu egyptologických prednášok pre verejnosť prinesie celkovo 12 prednášok pod názvom Výpravy z Bratislavy do starovekého Egypta.

„V tomto roku budú témy prednášok zamerané na zaujímavé príbehy zo staroegyptských miest," uviedla pre TASR Renata Rábeková z Nadácie Aigyptos, ktorá prednáškový cyklus pripravila v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV) a pod záštitou veľvyslanectva Egyptskej arabskej republiky na Slovensku.

Prednášky sa budú konať vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy vo vybrané piatky až do 26. júna. „Renomovaní slovenskí a českí egyptológovia, archeológovia a spolupracujúci špecialisti z iných odborov, pôsobiaci okrem Slovenska a Čiech aj v Rakúsku a ďalších krajinách, prinesú priaznivcom staroegyptskej histórie množstvo zaujímavých a nových informácií," dodala.

V prvej prednáške, 24. januára, sa návštevníci spolu s Jozefom Hudecom a ďalšími členmi slovenskej časti poľsko-slovenského egyptologického výskumného tímu vydajú po stopách nových objavov z lokality Tell el-Retábí, ktorými sa môže pochváliť slovenský archeologický výskum v Egypte za uplynulý rok.

Kadiaľ viedla staroveká Kadidlová cesta? Prekvital globálny obchod už v staroveku? Aký podiel na ňom mali vtedajšie egyptské mestá a civilizácie súčasného Blízkeho východu - to prezradí Anton Fogaš. Paulína Šútorová rozpovie, čo prezrádzajú zachované staroegyptské texty aj o intrigách a zločinoch egyptských kráľovien a ich túžbe po moci.

O tom, že staroegyptské pohrebiská neboli len pokojnými miestami večného odpočinku zomrelých, ale zároveň miestami čulého stavebného ruchu, ako aj to, že mnohé z nich neunikli pozornosti zlodejov, sa poslucháči dozvedia od Martina Odlera a Marie Peterkovej Hlouchovej.

V rámci prednáškového cyklu vystúpi aj Katarína Arias Kytnarová. Hovoriť bude o najstaršom pivovare na svete v staroegyptskom Nechene, prezradí nielen to, aké pivo Egypťania varili a čo obsahovalo, ale aj ďalšie zaujímavosti o dôležitom egyptskom meste.

Květa Smoláriková predstaví mesto Naukratis, dôležitú obchodnú spojnicu medzi Egyptom a starovekým Gréckom a porozpráva tiež o tom, s akým tovarom a vzácnymi surovinami sa v tej dobe najčastejšie obchodovalo.

Akú podobu mala staroegyptská cestná sieť, ako vtedajší Egypťania využívali vodné a pozemné komunikácie a ako budovanie ciest prispelo k rozvoju a moci ich civilizácie vysvetlí Jozef Hudec v záverečnej prednáške celého cyklu 26. júna.

Program prednášok a ďalšie informácie k nim sú dostupné na www.aigyptos.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…