Domy na polceste pomáhajú odchovancom detských domovov začať samostatný život
TASR
TASR

Domy na polceste pomáhajú odchovancom detských domovov začať samostatný život

Centrá pre deti a rodiny (CDR), pôvodne nazývané detské domovy, umožňujú mladým dospelým, ktorí študujú na stredných a vysokých školách, bývať v centre do veku 25 rokov.

Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny - CDR v Nitre — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 20. januára (TASR) – Centrá pre deti a rodiny (CDR), pôvodne nazývané detské domovy, umožňujú mladým dospelým, ktorí študujú na stredných a vysokých školách, bývať v centre do veku 25 rokov. Ak však potom nemajú žiadne možnosti bývania, majú k dispozícii tzv. domovy na polceste, ktorých je na Slovensku asi desať.

„Naším primárnym cieľom je mladého dospelého stabilizovať, adaptovať na zmenu po odchode z detského domova a pomôcť mu k psychickej pohode," povedal pre TASR riaditeľ Domovského vzdelávacieho centra (DVC) v Dunajskej Lužnej Daniel Mikloško. V centre pripravujú odchovancov CDR na vstup do samostatného života.

Centrum zabezpečuje mladému dospelému, ktorý nemá rodinné zázemie, stabilnú prácu, bývanie, ako aj sociálne, psychologické a právne poradenstvo. Má možnosť získať pracovné návyky, zručnosti týkajúce sa komunikácie, sebaobslužných činností a domácich prác. Centrum organizuje tiež kurzy varenia, finančnej gramotnosti, digitálnej gramotnosti a vodičského oprávnenia. Snaží sa mladých podporiť v sebareflexii a sebarealizácii.

„Vedieme ich k tomu, že v reálnom živote za bývanie, spotrebu energie a využívanie služieb musia pravidelne platiť, preto aj v našom DVC mladí dospelí platia sumu určenú zmluvou. Učíme ich k zodpovednosti a k šetreniu energií," doplnil Mikloško.

Za sedem rokov prešlo centrom okolo 100 mladých dospelých a momentálne v ňom pomáhajú 16 klientom, s ktorými pracujú individuálne. Mladí dospelí žijú v DVC priemerne dva roky, môžu tam však byť aj dlhšie, v závislosti na ich vyzretosti a pripravenosti do reálneho života.

„Prichádzajú k nám mladí dospelí s úplne ukončeným vzdelaním, ale aj bez základného vzdelania. Keďže máme veľmi dobré vzťahy s miestnou základnou školou, vieme im ponúknuť aspoň základné vzdelanie," tvrdí riaditeľ DVC.

Dve, dnes už bývalé klientky centra si podľa neho dodatočne dokončili riadne základné vzdelanie, pokračovali na učňovskej škole a úspešne absolvovali aj maturitu. „V minulosti sme mali v centre aj vysokoškoláka a v súčasnosti máme dve klientky s ukončeným bakalárskym a magisterským štúdiom," vymenúva.

Všetci mladí dospelí, ktorí žijú v centre, sú podľa Mikloška zamestnaní na trvalý pracovný pomer. „Raz do mesiaca máme spoločné skupinové stretnutie, kde sa všetci stretneme, bilancujeme a plánujeme nové ciele," priblížil zvyky v centre. Dôležitý sú však podľa neho najmä neformálne stretnutia a neformálny prístup ku každému klientovi." Je veľmi dôležité sa s nimi pravidelne stretávať a riešiť ich možné problémy," vysvetlil.

Mnohí z bývalých klientov centra podľa neho už fungujú samostatne a majú svoje vlastné rodiny. „Niektorí začali podnikať a pravidelne sa stretávame aj s tými, ktorým treba sporadicky pomôcť. Radi im poskytneme sociálne poradenstvo alebo aj materiálnu pomoc," uzavrel Mikloško.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…