Dobré noviny
Austrálske požiare odkryli systém starobylých kanálov vybudovaných skôr ako pyramídy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Austrálske požiare odkryli systém starobylých kanálov vybudovaných skôr ako pyramídy

Snímka Budj Bim Cultural Landscape a kameňom lemovaných kanálov a jazier.
Snímka Budj Bim Cultural Landscape a kameňom lemovaných kanálov a jazier. — Foto: Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation)

Austrálske požiare odhalili sekcie starobylého akvakultúrneho systému, ktoré boli roky ukryté pred zrakom ľudí.

VICTORIA 20. januára -  Požiare, ktoré už niekoľko mesiacov sužujú Austráliu, odkryli akvakultúrny systém, ktorý postavili pôvodní obyvatelia. Podľa odhadov môže byť starší ako egyptské pyramídy.

Doposiaľ neodhalené časti systému sú súčasťou komplexu kanálov, hrádzí a priehrad, ktoré sa nachádzajú v štáte Viktória neďaleko sopky Budj Bim. Prúd lávy zo sopky v systéme slúžil pôvodným obyvateľom z kmeňa Gunditjmara na účely zachytávania a zberu kooyangov - miestnych úhorov (Anguilla Australis). 

Ľudia z kmeňa Gunditjmara využívali prepracovaný systém na lov úhorov.
Ľudia z kmeňa Gunditjmara využívali prepracovaný systém na lov úhorov. Foto: Gunditj Mirring Traditional Owners

Niektoré časti systému vybudované kmeňom Gunditjmara majú približne 6 600 rokov. V roku 2019 sa toto územie stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Báli sa, že stromy poškodia starobylý systém

Požiare však teraz odkryli nové úseky, ktoré boli doposiaľ ukryté vo vegetácii. Všimli si to potomkovia pôvodných obyvateľov, ktorí v danej lokalite stále žijú. Oheň v skutočnosti odhalil ďalší menší systém vrátane kanála dlhého asi 25 metrov, ktorý sme si predtým nevšimli,“ povedal pre portál Independent Denis Rose, starešina z kmeňa Gunditjmara a projektový manažér.

Zároveň priznal, že nevenovali prílišnú pozornosť tomu, ako môžu požiare ovplyvniť systém. „Ohne tu zúrili aj pred tisíckami rokov,“ dodal a ozrejmil: „Mali sme starosti o stromy, najmä tie vysoké, ktoré obklopujú systém pascí na ryby a pridružený kamenný dom. Báli sme sa, že stromy spadnú a poškodia kamenné štruktúry, ktorými je celý systém lemovaný. Rovnako sme mali obavy, že korene, ktoré sú oporou, by mohli poškodiť starodávne kamenné štruktúry.“

adsa
Ľudia z kmeňa Gunditjmara využívali prepracovaný systém na lov úhorov. Foto: Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation

Rose pripomína, že je veľkým šťastím, že oheň v daných oblastiach nebol tak ničivý ako v zvyšných častiach krajiny. „Mali sme obrovské šťastie. Ohne spálili podrast a nie celý les,“ povedal a dodal, že je to skvelá príležitosť preskúmať nové miesta.

Nový prieskum

Po požiari sa uskutoční prieskum kultúrneho dedičstva, na ktorom sa budú podieľať archeológovia spolu so strážcami z pôvodného obyvateľstva. Pomôžu si aj špeciálnymi leteckými fotografiami s použitím špecializovaného softvéru.

Pri požiaroch v Austrálii prišlo od septembra minulého roka o život 29 ľudí. Plamene doteraz pohltili územie s rozlohou viac ako 12 miliónov hektárov, čo zodpovedá asi tretine územia Nemecka. V najviac postihnutom štáte Nový Južný Wales stále vyčíňa takmer 70 požiarov.

Už ste čítali?