Lyžovanie-SP: Víťazkou sa stala Clara Direzová. Petra Vlhová zostala na čele boja o malý glóbus

Víťazka Clara Direzová
Víťazka Clara Direzová — Foto: TASR/AP

V dueli domácich reprezentantiek o tretiu priečku Marta Bassinová zdolala Federicu Brignoneovú.

Sestriere 19. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom paralelnom obrovskom slalome Svetového pohára osemnáste miesto. V talianskom Sestriere získala trinásť bodov a udržala sa na čele poradia o malý glóbus. Prekvapujúco zvíťazila Francúzka Clara Direzová pred Rakúšankou Elisou Mörzingerovou, v dueli domácich reprezentantiek o tretiu priečku Marta Bassinová zdolala Federicu Brignoneovú.

Nedeľňajší program sa začal kvalifikáciou, kde Vlhová dosiahla tretí najlepší výsledok. V súčte dvoch jázd zaostala o 36 stotín sekundy za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, druhá najrýchlejšia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,27 s. Vlhová sa najprv predstavila v modrej trati, kde si pripísala tretí najlepší čas (22,40), v červenej dráhe bola deviata (22,51). Do hlavnej súťaže sa kvalifikovalo 32 najlepších pretekárok.

V prvom kole vyraďovačky sa Slovenka v červenom drese vedúcej lyžiarky v hodnotení disciplíny stretla so Švajčiarkou Aline Daniothovou. Po úvodnej jazde mala päťstotinové manko a to sa jej nepodarilo zmazať ani po výmene dráh, na súperku nestačila o 0,06 s. Daniothová skončila v nasledujúcom kole a navyše po páde utrpela zranenie. Od osemfinále sa už išlo len na jednu jazdu a aj v tejto fáze sa zrodilo prekvapenie, keď Direzová vyradila o trinásť stotín Shiffrinovú. Direzová to dotiahla až do veľkého finále a uspela aj v ňom, v modrej trati predstihla Mörzingerovú o 22 stotín. Dosiahla premiérové víťazstvo na podujatiach SP, jej doterajšie najlepšie umiestnenie bola siedma priečka v decembrovom klasickom „obráku" v Lienzi. Mörzingerová sa po prvý raz dostala na pódium v piatom štarte, v tomto ročníku štyrikrát nepostúpila do druhého kola obrovského slalomu.

Išlo o premiéru tejto disciplíny medzi ženami, ráta sa do boja o malý glóbus za paralelné súťaže. Úvodný paralelný slalom vyhrala v decembri v St. Moritzi práve Vlhová pri neúčasti Shiffrinovej, záverečný sa uskutoční 12. marca vo švédskom Are. Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka vedie so ziskom 113 bodov, za ňou figuruje stobodová Direzová, ktorá však nikdy neštartovala v paralelnom slalome. Brignoneová bola vo Švajčiarsku šiesta a na konte má 90 bodov, slalomárska špecialistka Anna Swennová-Larssonová je štvrtá s 80 bodmi. V celkovom poradí seriálu je na čele Shiffrinová (975) o 249 bodov pred Vlhovou (726).