Digitálna technika bude zachraňovať košických novorodencov
SITA
SITA

Digitálna technika bude zachraňovať košických novorodencov

Košická detská fakultná nemocnica zavádza pilotný projekt digitálneho prenosu výsledkov vyšetrení. Nedonosené rizikové deti dostanú tak pomoc oveľa rýchlejšie ako doteraz.

KOŠICE 23. septembra – Košická detská fakultná nemocnica (DFN) zavádza na Slovensku nové unikátne riešenie, ktorého úlohou je poskytovať pomoc ohrozeným, najmä nedonoseným novorodencom. Informovali o tom v pondelok na tlačovej besede.

Nová technológia a unikátne riešenie pripravujú ako pilotný projekt spoločnosti Microsoft, Datalan a Intel na svoje náklady ako sponzorský príspevok pre DFN. Projekt Mobilita v neonatológii umožní vykonať prvotnú diagnostiku novorodenca už v lokálnej nemocnici a zdigitalizované dáta sa cez internetové siete prenesú do nemocnice. Riešenie má umožniť aj online konzultácie zdravotníkov záchranky prevážajúcich dieťa so špecialitami v nemocnici.

„Dieťa tak dostane potrebnú špecializovanú pomoc priamo v lokálnej nemocnici a počas prevozu na špecializovanú neonatologickú klinku košickej detskej nemocnice. Potrebné informácie sa odošlú elektronicky a v Košiciach ho bude čakať pripravený tím lekárov detailne oboznámený so zdravotným stavom dieťaťa,“ povedal prednosta kliniky neonatológie Peter Krcho.

Doložil, že nové technológie pomôžu lekárom ušetriť drahocenný čas, ktorý je pri záchrane života novorodenca rozhodujúci. Uviedol, že projekt nadväzuje na dosiaľ už vybudovaný systém elektronického prenosu diagnostických informácií v košickej detskej fakultnej nemocnici. V rámci projektu sa má zriadiť v DFN centrálne úložisko (cloud) diagnostických informácií, ku ktorým budú mať prístup lekári za prísnych bezpečnostných

Košická detská fakultná nemocnica je najväčším centrom pre predčasne narodené deti a pre kriticky chorých novorodencov. Ako informoval Krcho, až 44 percent neonatologických pacientov sa do Košíc preváža z desiatich lokálnych nemocníc okresov Košického a Prešovského kraja. Podľa jeho vyjadrenia projekt v budúcnosti môže pomôcť zachrániť život až 150 deťom ročne.

Sledujte pozitívne správy z Košíc na Facebooku!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…