Digitálna technika bude zachraňovať košických novorodencov
SITA
SITA

Digitálna technika bude zachraňovať košických novorodencov

Košická detská fakultná nemocnica zavádza pilotný projekt digitálneho prenosu výsledkov vyšetrení. Nedonosené rizikové deti dostanú tak pomoc oveľa rýchlejšie ako doteraz.

KOŠICE 23. septembra – Košická detská fakultná nemocnica (DFN) zavádza na Slovensku nové unikátne riešenie, ktorého úlohou je poskytovať pomoc ohrozeným, najmä nedonoseným novorodencom. Informovali o tom v pondelok na tlačovej besede.

Nová technológia a unikátne riešenie pripravujú ako pilotný projekt spoločnosti Microsoft, Datalan a Intel na svoje náklady ako sponzorský príspevok pre DFN. Projekt Mobilita v neonatológii umožní vykonať prvotnú diagnostiku novorodenca už v lokálnej nemocnici a zdigitalizované dáta sa cez internetové siete prenesú do nemocnice. Riešenie má umožniť aj online konzultácie zdravotníkov záchranky prevážajúcich dieťa so špecialitami v nemocnici.

„Dieťa tak dostane potrebnú špecializovanú pomoc priamo v lokálnej nemocnici a počas prevozu na špecializovanú neonatologickú klinku košickej detskej nemocnice. Potrebné informácie sa odošlú elektronicky a v Košiciach ho bude čakať pripravený tím lekárov detailne oboznámený so zdravotným stavom dieťaťa,“ povedal prednosta kliniky neonatológie Peter Krcho.

Doložil, že nové technológie pomôžu lekárom ušetriť drahocenný čas, ktorý je pri záchrane života novorodenca rozhodujúci. Uviedol, že projekt nadväzuje na dosiaľ už vybudovaný systém elektronického prenosu diagnostických informácií v košickej detskej fakultnej nemocnici. V rámci projektu sa má zriadiť v DFN centrálne úložisko (cloud) diagnostických informácií, ku ktorým budú mať prístup lekári za prísnych bezpečnostných

Košická detská fakultná nemocnica je najväčším centrom pre predčasne narodené deti a pre kriticky chorých novorodencov. Ako informoval Krcho, až 44 percent neonatologických pacientov sa do Košíc preváža z desiatich lokálnych nemocníc okresov Košického a Prešovského kraja. Podľa jeho vyjadrenia projekt v budúcnosti môže pomôcť zachrániť život až 150 deťom ročne.

Sledujte pozitívne správy z Košíc na Facebooku!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…