Skromný Kevin Costner pomáha čistiť moria od ropy a takmer nikto o tom nevie
TASR
TASR

Skromný Kevin Costner pomáha čistiť moria od ropy a takmer nikto o tom nevie

Americký filmový herec, režisér a producent Kevin Costner sa v sobotu 18. januára dožíva 65 rokov.

Kevin Costner — Foto: TASR/AP

Lynwood/Bratislava 18. januára (TASR) – Americký filmový herec, režisér a producent Kevin Costner sa v sobotu 18. januára dožíva 65 rokov. Jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu sa stal Costner vďaka filmu Dances with Wolves (Tanec s vlkmi, 1990).

Medzi ďalšie filmy známeho a uznávaného herca patria historická romanca Robin Hood: Prince of Thieves (Robin Hood - Kráľ zbojníkov, 1991), pod ktorej réžiu sa podpísal Kevin Reynolds a The Bodyguard (Osobný strážca, 1992) v réžii Micka Jacksona.

Hercom sa stal vďaka náhodnému stretnutiu

Kevin Michael Costner sa narodil 18. januára 1955 v Lynwoode v Kalifornii ako najmladší z troch detí. Mal staršieho brata Dana, druhý brat zomrel pri narodení. Na strednej škole sa venoval športu, dokonca vážne uvažoval o kariére profesionálneho športovca.

Od roku 1973 študoval marketing na Kalifornskej štátnej univerzite a zároveň denne navštevoval herecké kursy. Až náhodné stretnutie s britským hercom Richardom Burtonom ho motivovalo, aby zanechal profesiu marketingového špecialistu, na ktorú získal aj diplom, a pracoval na splnení svojho hereckého sna.

Presťahoval sa s rodinou do Hollywoodu, pracoval istý čas aj na rybárskej lodi či ako vodič autobusu. Jeho premiérou na striebornom plátne bol nepresvedčivý film Sizzle Beach U.S.A. (Horúca pláž USA) z roku 1981. Objavil sa tiež v silnom životopisnom príbehu Frances (Graeme Clifford, 1982).

Prelomový Tanec s vlkmi

Napokon jeho úspešnú kariéru odštartoval western Silverado (1985) v réžii Lawrencea Kasdana. Nasledovali filmy z baseballového prostredia Bull Durham (Durhamskí býci, Ron Shelton, 1988) a Field of Dreams (Ihrisko snov, 1989) v réžii Phila Aldena Robinsona. Úlohy mu vzhľadom na športové skúsenosti sedeli ako uliate.

Už v roku 1990 sa dostavil prelomový úspech v podobe legendárneho filmu Tanec s vlkmi. Trojhodinová snímka s minimom dialógov v réžii samotného Costnera získala sedem Oscarov vrátane kategórií najlepší film roka a najlepšia réžia.

Kevin Costner
Kevin Costner Foto: TASR/AP

O rok neskôr Costner stvárnil hlavnú postavu vo filme JFK. Príbeh o vyšetrovaní atentátu na amerického prezidenta Kennedyho nakrútil Oliver Stone. Nasledoval divácky obľúbený film bol The Bodyguard (Osobný strážca). V snímke Micka Jacksona z roku 1992 vytvoril Costner dvojicu s vtedajšou popovou hviezdou Whitney Houstonovou.

Vo vrcholnej forme

Vo vrcholnej forme sa Costner predviedol tiež v chlapskej melodráme A Perfect World (Dokonalý svet, 1993) v réžii Clinta Eastwooda i v dobrodružnej sci-fi Kevina Reynoldsa Waterworld (Vodný svet, 1995).

Hlavné úlohy a prácu režiséra si Costner vyskúšal opäť v snímke The Postman (Posol budúcnosti, 1997) i vo westerne Open Range (Krajina strelcov, 2003). V roku 2000 zaujal publikum aj film Thirteen Days (Trinásť dní). Snímka priblížila dramatických trinásť dní počas tzv. Karibskej krízy v roku 1962, počas ktorých sa ľudstvo nachádzalo pred možnou jadrovou vojnou.

Svoj hrecký talent potvrdil Costner aj v Davisovej dobrodružnej dráme The Guardian (Záchranári, 2006). S Benom Affleckom a Tommym Lee Jonesom hrali vo filme The Company Men (Manažéri, 2011) - v aktuálnom príbehu Johna Wellsa o troch mužoch, ktorí stratili zamestnanie a sú nútení nanovo definovať svoj život. Objavil sa aj v žánre fantasy v snímke s názvom Man of Steel (Muž z ocele, 2013).

Pomohol v boji proti ropnej škvrne

Costner sa rozhodol v roku 2010, že pomôže svojím vynálezom britskému koncernu British Petroleum v boji proti ropnej škvrne v Mexickom zálive. Herec vlastní firmu, ktorá vyrába 1800-kilogramové centrifúgy. Toto zariadenie vymyslel Costner spolu so svojím bratom, vedcom, začiatkom 90. rokov.

Stroj nasáva ropou znečistenú vodu z mora, odstredí ju vysokou rýchlosťou a vypustí 99 percent čistej vody a jedno percento ropy. „To je cesta na boj s ropou v 21. storočí," vyhlásil Costner v roku 2010 pre televíziu CNN.

Herec Kevin Costner pózuje s nevestou Christine Baumgartnerovou pred svojou rezidenciou v Aspene v roku 2004
Herec Kevin Costner pózuje s nevestou Christine Baumgartnerovou pred svojou rezidenciou v Aspene v roku 2004 Foto: TASR/AP

Najznámejší „bodyguard" navštívil v roku 2010 so svojou kapelou Modern West aj Bratislavu, aby tu odohral strhujúci koncert v štýle súčasného countryrocku. Požiadavky herca počas pobytu v Bratislave boli skromné. Najviac si zakladal na prvotriednom čajovom sete v šatni a ako fanúšik dobrého vína chcel mať exkluzívny výber slovenských vín, pričom si niekoľko balení objednal aj na cestu domov.

Kevin Costner je otcom ôsmich detí. Jeho veľkou vášňou je okrem herectva tiež šport, hudba a spev.

Filmovou novinkou hollywoodskej hviezdy sa stala v roku 2019 kriminálna dráma v réžii Johna Lee Hancocka - The Highwaymen (Diaľničná hliadka) nakrútená podľa skutočných udalostí.

Zdroje: http://www.csfd.cz/, http://www.fdb.cz/, www.telegraph.com, www.us.cnn.com

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…