Orlovi Leošovi so zlomenými nohami zachránili život. Pozrite sa, ako ho znovu vypustili do prírody
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Orlovi Leošovi so zlomenými nohami zachránili život. Pozrite sa, ako ho znovu vypustili do prírody

Mladý orol kráľovský Leoš dostal druhú šancu. Po tom, čo ho v októbri našli so zlomenými nohami, sa v januári konečne vrátil do voľnej prírody.

Mladý orol Leoš je konečne opäť v prírode — Foto: flickr.com/dravce.sk

BRATISLAVA 16. januára - Mladý orol kráľovský menom Leoš mal iba necelých 5 mesiacov, keď vysielačka na jeho chrbte začala signalizovať problém. Koncom októbra ho našli neďaleko obce Preseľany vo veľmi zlom stave - mal zlomené obe nohy a bol poriadne vychudnutý. Našťastie, tento príbeh sa skončil dobre.

Ako v tlačovej správe informuje združenie Ochrana dravcov na Slovensku, na boji o jeho život sa podieľalo množstvo odborníkov. Po náročnej operácii a dlhej rehabilitácii si od 11. januára Leoš môže znovu vychutnávať slobodu.

Pomohli mu vďaka vysielačke

Ako vysvetľuje Jozef Chavko zo združenia, Leoš sa vyliahol ako jediné mláďa páru, ktorý je v Považskom Inovci sledovaný od roku 2006. Je označený krúžkom a satelitnou vysielačkou, čo mu zachránilo život.

Orol Leoš
Orol Leoš Foto: dravce.sk
Orol Leoš
Orol Leoš Foto: dravce.sk

„Pohyb mláďaťa sme vďaka presným satelitným údajom sledovali od chvíle, kedy opustilo hniezdo. 26. októbra začali byť údaje podozrivé – prichádzali len z jednej lokality, Leoš sa takmer nehýbal. Našli sme ho pri Preseľanoch, vychudnutého a v kritickom stave. Zlomeninu oboch nôh sa nepodarilo objasniť," hovorí Tomáš Veselovský z rovnakého združenia.

Dostal druhú šancu

Po prvotnom vyšetrení v Nitre bol Leoš prevezený do Bratislavy, kde sa podrobil operácii. „Našťastie, zákrok sa podaril a orol mohol byť prevezený na rehabilitáciu najprv do Malaciek, neskôr do Brezovej pod Bradlom, kde sa zotavil do takej miery, že bol pripravený na návrat do prírody,“ informuje Veselovský.

Orla vypustili v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Bratislave, kde ochranári evidujú dlhodobý výskyt orlov a vedia, že tam majú vhodné podmienky. Leoša budú aj naďalej kontrolovať v otvorenej krajine. „V sobotu 11. januára dostal orol Leoš druhú šancu, letel veľmi pekne, teší nás že sa zo zranení úplne zotavil. Pred vypustením dostal opäť krúžok (ktorý mu bol odobratý kvôli liečbe) a vysielačku, aby sme mohli sledovať jeho pohyb,“ vysvetľuje Chavko.

Kto sa podieľal na jeho záchrane?

Poďakovanie za záchranu života mladého orla Leoša patrí všetkým, ktorí usilovne zabezpečovali jeho prevoz, ošetrenie, opateru. Ochranári ďakujú konkrétne Petrovi Grmanovi, dobrovoľnému členovi Stráže prírody, za pomoc pri prevoze orla z miesta nálezu na ošetrenie do Nitry. Za spoluprácu pri prevoze orla z Nitry ďakujú pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Ponitrie a Dunajské Luhy. Za profesionálny zákrok a úspešnú operáciu orla ďakujú MVDr. Andrejovi Bartovi z kliniky MlynVet. Za súčinnosť pri zabezpečení ošetrenia a následnú obetavú starostlivosť ďakujú Rudovi Jurečkovi a jeho tímu z rehabilitačnej stanice Správy CHKO Záhorie a napokon rovnako za obetavú opateru Jirkovi Hološkovi a celému tímu Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy v Brezovej pod Bradlom. Výsledkom spoločného úsilia je šťastný koniec jedného nešťastného prípadu.

OZ Ochrana dravcov na Slovensku

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…