Bojovníkov proti fašizmu si uctili v žilinskom Lesoparku Chrasť
TASR
TASR

Bojovníkov proti fašizmu si uctili v žilinskom Lesoparku Chrasť

Pri Pamätníku v Lesoparku Chrasť v Žiline si v stredu na pietnej spomienke pripomenuli 75. výročie hromadného usmrtenia bojovníkov proti fašizmu.

Na snímke podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár počas pietnej spomienky pri príležitosti 75. výročia hromadného usmrtenia bojovníkov proti fašizmu pri pamätníku v Lesoparku Chrasť v Žiline — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Žilina 15. januára (TASR) – Pri Pamätníku v Lesoparku Chrasť v Žiline si v stredu na pietnej spomienke pripomenuli 75. výročie hromadného usmrtenia bojovníkov proti fašizmu.

Podľa podpredsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Juraja Drotára postavilo pamätník mesto Žilina so skupinou partizánov zo Žiliny po objavení hromadných hrobov. „Občanom mesta pamätník pripomína, že by sme si mali vždy zachovávať pamäť na tých, ktorí pre nás niečo chceli urobiť. Na mieste pamätníka vraždili antifašistov od novembra 1944 do januára 1945 a po vojne ich našli v hromadných hroboch," uviedol Drotár.

Na snímke pietna spomienka pri príležitosti 75. výročia hromadného usmrtenia bojovníkov proti fašizmu pri pamätníku v Lesoparku Chrasť v Žiline
Na snímke pietna spomienka pri príležitosti 75. výročia hromadného usmrtenia bojovníkov proti fašizmu pri pamätníku v Lesoparku Chrasť v Žiline Foto: TASR/Erika Ďurčová

„Po vojne sa zistilo, že v tomto priestore zavraždili 32 osôb, z ktorých v roku 1964 identifikovali 16. V nasledujúcich rokoch identifikovali ďalších 12 ľudí. Poznáme mená 28 zavraždených a štyria sú neznámi," dodal podpredseda SZPB.

Zástupkyňa primátora Žiliny Barbora Birnerová pripomenula, že išlo väčšinou o mladých, ešte nedospelých chlapcov. „Dialo sa to okolo 8. januára 1945 a ešte predtým mnohých z nich týrali a museli si vykopať vlastné hroby. Je to smutné memento, ktoré nám má pripomínať vďačnosť za to, že doba, v ktorej žijeme, je pokojná. A že naše problémy nie sú tak vážne ako v čase, keď človek bojuje o svoju slobodu a existenciu," povedala Birnerová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…