Niekdajšie detské domovy v Nitre pomáhajú rodinám, aby ich deti mohli zostať doma
TASR
TASR

Niekdajšie detské domovy v Nitre pomáhajú rodinám, aby ich deti mohli zostať doma

Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí.

Na snímke Centrum pre deti a rodiny (CDR) v Nitre — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 14. januára (TASR) – Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí. Dve skupiny po 11 detí budú mať v domove k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie zariadenie, v ktorom môžu žiť ako v bežnom byte.

Oba priestory sa nachádzajú v jednom z pavilónov bývalého detského domova, ktorý sa vlani v januári na základe zákona zmenil na centrum pre deti a rodinu. „Vo vynovených priestoroch budú mať naši klienti vo veku od šesť až po 25 rokov samostatný vchod a budú tu žiť ako v rodine. Takže aj vychovávatelia sa tu o deti starajú tak, ako by boli ich rodičmi," vysvetlila riaditeľka Centra pre deti a rodinu Nitra Ľubica Dragúňová.

Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre
Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Centrum sídli v priestoroch po bývalej materskej škole. Tá bola pred 24 rokmi prebudovaná na dojčenský ústav a neskôr na detský domov. „Vlani v januári všetky domovy zanikli a vznikli centrá pre deti a rodinu, ktorých cieľom nie je len prijímať deti odkázané na pomoc štátu, ale robiť všetko pre to, aby sa rodina v kríze dala opäť dokopy. To je hlavný cieľ a v značnej miere plnia centrá práve túto úlohu," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD). Ako pripomenul, aj veľké centrá pre deti a rodiny budú časom zanikať a starostlivosť o deti bude prechádzať na zariadenia rodinného typu.

V súčasnosti centrá pre deti a rodinu plnia okrem úloh niekdajších detských domovov aj funkciu krízových stredísk a resocializačných zariadení. „Takže pomáhajú napríklad aj s drogovo závislými deťmi či s inými problémami, ktoré sa v rodinách vyskytujú. Často poskytujú aj ambulantnú starostlivosť a prácu v teréne, keď riešia problémy priamo v rodinách a pomáhajú ich opätovne spojiť, ak sa pre krízu dočasne rozdelili," povedal Richter.

Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre
Slávnostné prevzatie zrekonštruovaných priestorov v Centre pre deti a rodiny v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kapacita nitrianskeho zariadenia je 74 detí. „Máme tu dve samostatné skupiny klientov a dve špecializované skupiny detí, ktoré sú choré. V profesionálnych rodinách žije 30 našich detí. Ambulantnú a terénnu starostlivosť poskytujú štyria zamestnanci. Naším cieľom je naozaj pracovať aj s rodičmi a pokiaľ sa dá, ponechať deti doma. Rodiny v kríze môžu teda využiť ambulantnú starostlivosť alebo intervenciu priamo u nich doma," uviedla Dragúňová.

Centrum pre deti a rodinu v Nitre má momentálne rozpracovaných 15 rodín, ktorým sa snaží pomôcť tak, aby deti mohli zostať doma a nemuseli byť odlúčené od svojich blízkych. „V Nitre sa takto podarilo ponechať deti v rodine v piatich prípadoch, v rámci Slovenska ide o 159 detí, pri ktorých sa nám podarilo zabrániť ich umiestneniu do niektorého zo zariadení a ktoré mohli aj napriek rodinným problémom zostať v domácom prostredí," zdôraznil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…