Dobré noviny
Prvé kino na Slovensku sa prispôsobí autistickým deťom. Konečne si aj ony môžu pozrieť ich obľúbené rozprávky
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prvé kino na Slovensku sa prispôsobí autistickým deťom. Konečne si aj ony môžu pozrieť ich obľúbené rozprávky

Raz do mesiaca je projekcia prispôsobená autistom. Film neobsahuje zvučky ani reklamy a premieta sa so zníženou hlasitosťou.
Raz do mesiaca je projekcia prispôsobená autistom. Film neobsahuje zvučky ani reklamy a premieta sa so zníženou hlasitosťou. — Foto: FB: Kino Lumiere

Rodiny s deťmi s poruchou autistického spektra majú problém navštevovať kultúrne podujatia. Väčšinou nie sú prispôsobené potrebám ich detí a stretávajú sa aj s nepochopením okolia.

BRATISLAVA 14. januára – Návšteva kina je pre deti s autizmom problém. Pri výraznom zvuku či vizuálnych efektoch filmu sa nemusia cítiť príjemne. Stačí však minimálna snaha a aj deti s poruchou autistického spektra si vedia pozrieť svoje obľúbené rozprávky v kine, rovnako ako ich rovesníci. Dôkazom toho je bratislavské kino Lumiere, ktoré jednu sobotu v mesiaci ponúka projekciu prispôsobenú zmyslovému vnímaniu detí tak, aby návšteva kina bola bez strachu a stresu.

„V našich priestoroch sa realizovalo niekoľko odborných seminárov venovaných práci s ľuďmi s poruchou autistického spektra. Z našich stretnutí s odborníkmi na túto tému nejako prirodzene vyplynulo, že i kino v tomto smere môže byť nápomocné,“ hovorí o začiatkoch senzoricky prispôsobených premietaní Anita Pócsová z kina Lumiere.

Filmové predstavenia sú vždy v tej istej kinosále a s uvoľnenou atmosférou.
Filmové predstavenia sú vždy v tej istej kinosále a s uvoľnenou atmosférou. Foto: SFÚ

Poslaním kina je podľa nej sprístupňovať audiovizuálne dedičstvo a kultúru aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva. Rodiny s deťmi takto získali miesto, kde sa môžu stretnúť a socializovať. Po konzultáciách s odborníkmi i združením na pomoc rodinám s autizmom RATA, tak premietania v kine prispôsobili špecifickým kritériám.

Bez rušivých elementov

Film sa premieta vždy v tej istej kinosále a v tom istom čase. V kinosále je upravené osvetlenie. Počas filmu nie je nikdy úplná tma, ako pri bežnej projekcii, ale svetlo je len stlmené. Rozprávka má zníženú hlasitosť, aby deti neprekvapili zvukové kontrasty. Po celej kinosále sa môžu voľne pohybovať, komentovať a nikto ich za to nepokarhá.

Deti s poruchou autustického spektra by sa do kina len tak nedostali. Projekcia je prispôsobená ich vnímaniu sveta.
Deti s poruchou autistického spektra by sa do kina len tak nedostali. Projekcia je prispôsobená ich vnímaniu sveta. Foto: SFÚ

Najťažšie je naprogramovať Inkluzívne kino pre deti obsahovo. Rozprávka by mala byť zrozumiteľná v slovenčine (alebo nemá, hudobná), pretože deti s autizmom pri tempe svojho vývinu nerozumejú napríklad češtine ani abstraktným animáciám. Taktiež návštevami kina trénujú svoju pozornosť a schopnosť sústrediť sa, preto by program nemal trvať dlhšie ako 50 – 60 minút,“ ozrejmila Anita Pócsová pre Dobré noviny.

Film sa premieta aj bez rušivých reklám a zneliek. V minulom roku 14 prispôsobených predstavení navštívilo 410 divákov a vyslúžil si vďačné reakcie rodičov detí.

Kino Lumiere patrí pod Slovenský filmový ústav. Sprístupniť audiovizuálne dedičstvo a kultúru aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva patrí k jeho poslaniu.
Kino Lumiere patrí pod Slovenský filmový ústav. Sprístupniť audiovizuálne dedičstvo a kultúru aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva patrí k jeho poslaniu. Foto: FB: Kino Lumiere

Dôvod na radosť

„Rodiny majú možnosť prísť aspoň raz mesačne do kina na svoje obľúbené rozprávky bez strachu a stresu z neznámeho či neprispôsobeného prostredia. Na projekcie vždy zavítajú aj bežní diváci, ktorí nemajú so špecifickými projekciami skúsenosť, vždy však odchádzajú s pozitívnym filmovým zážitkom aj reakciou na samotný cyklus,“ dodáva Pócsová.

Snaha bratislavského kina dotiahnuť do kina tých, ktorí by sa tam inak nedostali, nekončí. Ešte v tomto roku plánuje spustiť aj premietania s audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých.     

Už ste čítali?