Na streche paneláka už pripravujú pamätník z ľudových dreveníc
TASR
TASR

Na streche paneláka už pripravujú pamätník z ľudových dreveníc

Pamätník ľudovej architektúry, ktorý tvoria tri originálne zrubové stodoly, by mali na streche 13-poschodového paneláku na košickom sídlisku Dargovských hrdinov slávnostne odhaliť v sobotu 28. septembra.

Košice 21. septembra (TASR) - Pamätník ľudovej architektúry, ktorý tvoria tri originálne zrubové stodoly, by mali na streche 13-poschodového paneláku na košickom sídlisku Dargovských hrdinov slávnostne odhaliť v sobotu 28. septembra. Autorom netradičného diela, ľudovo nazývaného "tri drevenice na paneláku", je výtvarník Tomáš Džadoň.

Tesári demontovali originálne zrubové stodoly v Liptovskej Tepličke a Párnici a následne ich dopravili do Košíc. Umiestnenie stodôl na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na Lidickom námestí 1. Vďaka nim sa panelák i oni stanú podstavcom Pamätníka, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

V rámci prác došlo k príprave kotvenia na streche paneláka, montáži oceľových roštov a skladaniu dreveníc. Na realizácii spolupracujú profesionáli v oblasti eletromontáže, bleskozvodov i statik. Dvíhanie stodôl má prebehnúť od pondelka do piatka (23. 9.-27. 9.).

Pamätník povolilo mesto ako dočasnú stavbu na dva roky, autor by bol rád, keby jeho umiestnenie na danom mieste bolo trvalé.

Odhalenie pamätníka bude v sobotu 28. septembra v prípade priaznivého počasia. Sprievodný program začne od 18.00 h a bude otvorený širokej verejnosti. Súčasťou oficiálneho ceremoniálu bude i udalosť v podobe verejnej Odobierky. Ňou sa bude autor "lúčiť" s panelákom a sídliskom. Chápe ju i ako uzatvorenie jednej etapy svojej tvorby spojenej so sídliskom.

Tomáš Džadoň absolvoval ateliér monumentálnej tvorby Jiřího Příhody (AVU, Praha) a doktorandské štúdium v "Neateliéri" Dezidera Tótha na VŠVU v Bratislave. Jeho stavebné projekty a reinterpretácie architektúry otvárajú otázky o hľadaní vlastnej identity vo vzťahu k ľudovej a mestskej tradícii, osobnej i spoločnej minulosti. V jeho aktuálnom umeleckom projekte tradičná zrubová architektúra slovenského vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.

Sledujte pozitívne správy z Košíc na Facebooku!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…