Na streche paneláka už pripravujú pamätník z ľudových dreveníc
TASR
TASR

Na streche paneláka už pripravujú pamätník z ľudových dreveníc

Pamätník ľudovej architektúry, ktorý tvoria tri originálne zrubové stodoly, by mali na streche 13-poschodového paneláku na košickom sídlisku Dargovských hrdinov slávnostne odhaliť v sobotu 28. septembra.

Košice 21. septembra (TASR) - Pamätník ľudovej architektúry, ktorý tvoria tri originálne zrubové stodoly, by mali na streche 13-poschodového paneláku na košickom sídlisku Dargovských hrdinov slávnostne odhaliť v sobotu 28. septembra. Autorom netradičného diela, ľudovo nazývaného "tri drevenice na paneláku", je výtvarník Tomáš Džadoň.

Tesári demontovali originálne zrubové stodoly v Liptovskej Tepličke a Párnici a následne ich dopravili do Košíc. Umiestnenie stodôl na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na Lidickom námestí 1. Vďaka nim sa panelák i oni stanú podstavcom Pamätníka, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

V rámci prác došlo k príprave kotvenia na streche paneláka, montáži oceľových roštov a skladaniu dreveníc. Na realizácii spolupracujú profesionáli v oblasti eletromontáže, bleskozvodov i statik. Dvíhanie stodôl má prebehnúť od pondelka do piatka (23. 9.-27. 9.).

Pamätník povolilo mesto ako dočasnú stavbu na dva roky, autor by bol rád, keby jeho umiestnenie na danom mieste bolo trvalé.

Odhalenie pamätníka bude v sobotu 28. septembra v prípade priaznivého počasia. Sprievodný program začne od 18.00 h a bude otvorený širokej verejnosti. Súčasťou oficiálneho ceremoniálu bude i udalosť v podobe verejnej Odobierky. Ňou sa bude autor "lúčiť" s panelákom a sídliskom. Chápe ju i ako uzatvorenie jednej etapy svojej tvorby spojenej so sídliskom.

Tomáš Džadoň absolvoval ateliér monumentálnej tvorby Jiřího Příhody (AVU, Praha) a doktorandské štúdium v "Neateliéri" Dezidera Tótha na VŠVU v Bratislave. Jeho stavebné projekty a reinterpretácie architektúry otvárajú otázky o hľadaní vlastnej identity vo vzťahu k ľudovej a mestskej tradícii, osobnej i spoločnej minulosti. V jeho aktuálnom umeleckom projekte tradičná zrubová architektúra slovenského vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.

Sledujte pozitívne správy z Košíc na Facebooku!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…